• BIST 99.677
  • Altın 220,684
  • Dolar 5,3318
  • Euro 6,0564
  • Bolu 1 °C
  • İstanbul 7 °C
  • Ankara 3 °C

Bugün Salı

Hasan Dinç

Sayın Süha Alpaslan'ın haftalık yazı yazma teklifini kabul ettikten sonra bana sorduğu “Hangi gün yazmayı düşünüyorsunuz” sorusuna, tereddütsüz Salı günü diye cevap verdim. Halk arasında nasılsa kültürümüze sinmiş Salı gününe dair olumsuz bazı inançlar oluşmuştur. “Salı günü yola çıkılmaz, sallanır” veya “Salı günü başlanan işten hayır gelmez” gibi kanaatler, yaygın itikat ve inançlar halinde hâlâ halk kültürümüz arasında canlılığını muhafaza etmektedir. Üstelik bu tür doğru olmayan inançlara, dini ve de İslami kılıflar giydirilmek suretiyle, karşı çıkılmaz ve dokunulmaz bir hüviyet kazandırılmaktadır.

Milletimiz, çok eski dönemlerden bu yana komşuluk yaptığı toplumlardan filtresiz bazı inançları kabullenerek günümüze kadar yaşatmıştır. Üstelik hiç ilgisi olmadığı halde, bu inançlara İslami mahiyet kazandırmak suretiyle, o inançları mukaddes dinimize ithal ederek dokunulmazlık kazandırmıştır. Meselâ yatırlara adaklarda bulunmak, ağaçlara çaput bağlamak ve türbelerden bir şeyler beklemek ve istemek için yapılan ziyaretler gibi. Bu ve benzeri birçok yanlış uygulamaların İslâm Dini ve onun yüce inançlarıyla asla ilgisi yoktur. Bu inançlardan yaygın olarak, yaşayan ağaçlara çaput bağlama âdetinin bir Hint inancı olup, Hinduizm'den geçmiş İslâm öncesi bir adet olduğu anlaşılmıştır.

Bizim dinimiz bu tür safsata olarak nitelenen inançlara pek itibar etmez. Her günü de insanlara hayırlı olması bakımından birbirinden ayırmaz. Yani Allah’ın bütün günleri hayırlıdır ve de uğursuz sayılabilecek bir gün yoktur. Bazı özel gece ve günlerin diğer günlere göre farklı kutlama ve dini merasimlerle ihya edilmesi, o gece ve gündüzlerde bazı mesut olayların cereyan etmesinden kaynaklanmaktadır. Kadir Gecesi, Miraç Kandili, Mevlit Kandili ve Cuma günü gibi gece ve günlerin diğer günlere olan rüçhaniyeti o gece ve günden değil, o gece ve günlere rastlayan mutlu hadiselerden kaynaklanmaktadır. Dinimiz bütün gün ve geceleri insanlara hayırlı olması bakımından eşit sayarken, nasıl olmuş da Salı günü hakkında yukarıdaki gibi olumsuz bir inanç halk arasında yaygınlık kazanmıştır? Doğrusu anlamak mümkün değildir.

Bana gelince, eğer inançlarım bütün gün ve gecelerin hayır ve fazilet yönünden eşit olduğunu ifade etmeseydi, herhalde milletimiz için en hayırlı günün Salı günü olduğuna dair inançlarım sağlam karinelerle kesinleşmiş olurdu. Çünkü, hem Türk tarihinin hem İslâm tarihinin hem de insanlık tarihinin en önemli olayı ve de milletimiz açısından kazanılan zaferlerin en büyüğü Salı günü gerçekleşmiştir. Ulu Peygamberimiz, “İstanbul muhakkak alınacaktır. Onu alan asker ne iyi asker, komutan ne güzel komutandır.” diye tebşir edip müjdelediği muhteşem mucizesi, 29 Mayıs 1453 Salı günü gerçekleşmiştir. Yani İstanbul'un Türk'ler tarafından fethi Salı gününe rastlamaktadır. Bu muhteşem olayı, tarihin akışı içinde değerlendiren bütün tarihçilerin ortak kanaati şudur ki, bu olay dünya tarihinin en büyük olayıdır. O nedenle bu olay Ortaçağın kapanması ve Yeniçağın başlangıcı sayılır.

Bu muhteşem olayın gerçekleştiği Salı gününü Bizans İmparatorluğunun sahibi Rumlar “Yas günü” ve “Kara gün” ilan etmişler ve asırlarca Salı gününü böyle değerlendirmişlerdir. Yerli Rumlarla asırlarca bir arada ve barış içinde yaşayan milletimiz, Salı gününe dair olumsuz inancı muhtemelen bu komşuları yerli Rumlardan almışlardır.

Gazetemizin sahibi Sayın Süha Alpaslan'ın hangi gün yazmayı düşünüyorsunuz sorusuna, tereddütsüz Salı günü diye düşünmeden cevap vermemin temelinde bu olsa gerektir. Yoksa Salı gününü tercih etmemin bir başka sebebi yoktur. Her Salı günü bir konuda buluşup beraberce değerlendirmek dileğiyle şimdilik hoşça kalınız.

14.07.2009

Bu yazı toplam 1947 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 218 21 21 | Haber Yazılımı: CM Bilişim