• BIST 86.072
  • Altın 251,269
  • Dolar 6,0742
  • Euro 6,8075
  • Bolu 11 °C
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 12 °C

Çağdaş demokrasi

Mustafa Namdar

16 Kasım 2008 Kültür Müdürlüğü salonunda önemli bir konuk vardı. “Konu Çağdaş Demokrasi”, anlatan Yargıtay onur üyesi Sn. Sabih Kanadoğlu.

Belki 10 Kasım’ın yürek sızısı. Belki çok eleştirilen “Mustafa” belgeselinin düşüncelerde yarattığı erozyon. Belki de insanlarımızın Ata’ya olan özlemi, salon alışılmışın dışında dolu. Sn. Kanadoğlu salon giriş kapısında göründüğünde insanlar ayakta, müthiş bir alkış. Bir konuşmacı için ne güzel bir görüntü.

ADD adına kuruluş öyküsü anlatıldı Sn. Remzi Kocaman tarafından. Sonra ADD Bolu Şube Başkanı Sn. Elfaz Temiz’in, Sn. Kanadoğlu ile Boluluları buluşturmanın gururuyla hoş geldiniz ve teşekkürü.

Sonra Sabih Kanadoğlu’na ait biyografi gösterimi. Doğum 20 Mayıs 1938. Yer Menemen. Eğitim: Kabataş Lisesi ve İstanbul Üniversitesi 1959 Hukuk Fakültesi’nden mezuniyet. Sırasıyla Burhaniye Hakim adaylığı. Orhaneli Cumhuriyet Savcılığı. Adli Yargı Komisyon Başkanlığı. 19 Temmuz 1984 Yargıtay üyeliği. 28 Aralık 1998 Yargıtay İdari Başkanlığı. 21 Ocak 2001 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı. 20 Mayıs 2003 yaş sınırından emekli.

44 yıllık çalışma hayatındaki başarıyı süsleyen “Kültür ve Tabiat Varlıkları Hukuk kitabı” ve çeşitli makaleler. Şimdi de bilgi birikimini halkıyla paylaşma özverisi…

Alkışlar arasında konuşma masasına gelen Kanadoğlu, Atatürkçü düşünce sistemini özümsemiş ve önemsemiş ve de benimsemiş, Boluluları selamlıyorum diyerek başladı konuşmasına.

-Önce Atatürkçü düşünce sistemi nedir? Atatürk'ü anlamak nedir? sorularının yanıtını vermek gerektir. Onun duygu ve düşüncelerini anlamak, hissetmek lazımdır. Ne diyor Atatürk? ”Beni görmek demek yüzümü görmek değildir.”

“Ben, geriye dondurulmuş ve kalıplaşmış düşünceleri değil, akılcı bilimi manevi miras olarak bırakıyorum. Akıl ve bilimi yol edinenler benim manevi mirasçılarımdır.”

-Atatürk'ün mirası; annesi Zübeyde Hanım’ın Mustafasıdır. Öğretmeni Mustafa’nın, Mustafa Kemalidir. Trablusgarp ve Balkan Savaşlarının Mustafa Kemalinden, Anafartalar ve Conk Bayırı kahramanı Albay Mustafa Kemal’dir. Yıldırım ordularının Mustafa Kemal Paşası ve Cumhuriyetin kurucusu. Türklerin Atası Mustafa Kemal Atatürk’tür.

-Geleceği aydınlatan düşünce sistemidir. Atatürk demek, tam bağımsızlık demektir, anti-emperyalizm demektir. Atatürkçülük, ulus onurunu herşeyin üstünde tutmak demektir.

-19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkan Mustafa Kemal’in önceden tasarladığı ve Mazhar Müfit Bey’e yazdırdığı düşünce ve kararları vardır.

-O dönemde savaşlardan yorulmuş bir halk kitlesi ve bunların okuma yazma bilenleri erkeklerde %7, kadınlarda %3’dür. Sanayi yok, ticaret yok, ve çöken bir imparatorluk.

-Atatürk biliyordu ki, bir ülkenin kurtuluşu milletle olur. Amasya bildirgesinin önemi bir ihtilal beyannamesi olması dışında, ilk defa millet sözüne yer verilmiş olmasıdır. Toplumu ümmet halinden millet haline getiren kişi Mustafa Kemal Paşa’dır.

- Milletin istiklali tehlikededir. Onu kurtaracak olan yine milletin azim ve kararıdır diyordu Mustafa Kemal. Başarının yolu ulus-devlet olmaktan geçiyordu. Ulus devleti yaratmak idealiydi. Ulus olamazsanız dik duramazsınız. (O zaman sadece başkalarına tavsiyelerde bulunursunuz.) Ulus devlet olamadığınız sürece çağdaş demokrasi olmaz, Cumhuriyet olmaz. Egemenliği millete verendir Atatürk. “Egemelik kayıtsız şartsız milletindir” bu düşünce saltanatın bitişi anlamıdır.

- Cumhuriyetin üç temel esası vardır. Laik devlet. Ulus-devlet ve hukuk devleti. Laiklik ilkesini egemen kılamazsanız, demokrasiyi getiremezsiniz. Devlet işlerinde ve siyasette dini bir çıkar aracı haline getiremezsiniz. Dünya işlerinin çıkarı için kullanamazsınız.

- Yasama organı Türkiye Büyük Millet Meclisi’dir. Milli iradenin kendisi demek değildir. O makam da mevcut anayasa kuralına göre oluşmuştur. Oradaki güç anayasaya uygun hareket etmek zorundadır.

- Çağdaş demokrasi olmadan çağdaş uygarlık olmaz. Çağdaş olabilmek için çoğulcu olmak gerekir. Çağdaş demokrasi azınlıkların haklarının korunmasıdır. Çağdaş demokrasiler çözülebilirlik esasına göre katılımcılığı da önemli hale getirir.

- Ülkede sıkıntı yaratan bir önemli olay. Siyasi partilerimizde demokrasi, genel başkanların gölgesinde kalmasıdır. Demokrasiye gidiş hukuk anlayışıyla olur. Yargı bağımsızlığı ile olur. Yargının siyasallaşması güç kaybıdır. Çağdaş demokrasilerde mutlak bir saydamlık gerekir. Dokunulmazlıkların sınırlandırılması gerekir.

- Atatürk demokrasiye giden yolda engelleri temizleyen bir liderdi.

- Diktatör değildi.

- Çağdaşlık için çaba sarfetmeliyiz. Güvencemiz geleceğin söz sahibi olan gençlerimizdir. Gençler ülke siyasetine kendilerini adamalıdır.

Saygılarımla.

21.11.2008

Bu yazı toplam 574 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim