• BIST 104.862
  • Altın 229,783
  • Dolar 5,4794
  • Euro 6,2177
  • Bolu 2 °C
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara 4 °C

Çalışan emekli ne kadar zam alacak?

Çalışan emekli ne kadar zam alacak?
Yeni bir düzenleme ile ‘çalışan emeklilerin’ maaşından yapılan yüzde 15’lik kesinti yüzde 10’a indirildi. Emekli lehine bu iyileştirme maaşa 50 TL artış getirecek. Bağ-Kur’lu esnaf da işçisinden daha düşük prim ödeyebilecek.

 

 

SSK, Bağ-Kur ve emekli sandığı emeklileri ticaret yapar ise emekli aylıklarının yüzde 15’i kesiliyor ve karşılığında hiçbir yardım yapılmıyordu. Yapılan düzenleme ile oran yüzde 10’a düşürüldü ve emekli aylıklarında dolaylı bir artış sağlandı, bu artışın ortalama 50 TL olması bekleniyor. 

 

PRİM KURALI DEĞİŞTİ 

 

Bağ-Kur’lu esnafımızın yanında çalışan işçiden daha az prim ödeyemeyeceği kuralı kaldırıldı. 2008 yılında yürürlüğe giren 5510 sayılı Kanuna göre işveren yanında çalıştırdığı işçiden daha az prim ödeyememektedir. Bunu bilmeyen esnafımıza geriye doğru prim borcu çıkarıldı. Esnafımızı mağdur eden bu düzenleme, 2008 yılı itibariyle kaldırıldı ve borçları silindi. Bu düzenleme ile esnafımıza istediği tutar üzerinden prim ödeme imkanı tanındı.

 

 

BAĞ-KUR YOLU AÇILDI

 

Birçok özel hastane doktorları kendi bünyesinde sigortalı olarak çalıştırmak yerine doktorların şirket kurarak onlardan fatura karşılığı hizmet almayı tercih ediyor. Burada iki sorun ortaya çıkmaktadır. Birincisi bu tür tedavi faturalarının SGK tarafından ödenip ödenmeyeceği, ikincisi de bu şekilde fatura keserek çalışan doktorların SSK’lımı Bağkur’lu mu olacağıdır. Yapılan düzenleme ile bu iki sorunda çözüme kavuşturulmaktadır. Bu şekilde fatura karşılığı çalıştırılan doktorların verdiği sağlık hizmetlerinin bedellerinin SGK tarafından ödenmesi ve bu şekilde çalışan doktorların Bağ-Kurlu olacağı hükme bağlanmıştır.

 

 

 

Çeyiz yardımında neler var?

 

Merakla beklenen Aile Paketi Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Paketin en dikkat çeken maddesi ise çeyiz yardımı.

 

Çeyiz yardımından kimler yararlanacak?

 

Çeyiz yardımından tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları yararlanabilecek. Çeyiz yardımından yararlanma noktasında 27 yaş sınırı önemli.Çeyiz yardımından sadece bir kez ve ilk evlilikte yararlanılabilir. Yani ikinci evliliğinizi yapıyorsanız, çeyiz yardımından faydalanmanız mümkün değil.

 

Nasıl faydalanacaksınız?

 

Çeyiz yardımından yararlanmak isteyenler Türkiye’deki mevduat veya katılım bankalarının şubelerinde Türk Lirası cinsinden bir çeyiz hesabı açtıracak. Sonra asgari 3 yıl boyunca sistemde kalmaları ve evliliklerini müteakip ilgili bankaya başvurmaları halinde çeyiz yardımı ödenecek. Ancak hesabınızda ne kadar birikmiş olursa olsun çeyiz yardımı 5.000 TL’yi geçemeyecek. Örneğin 3 yıl boyunca açtırmış olduğunuz çeyiz hesabında 20.000 TL biriktirmişseniz Devletten 4.000 TL çeyiz yardımı alabilirsiniz. Veya çeyiz hesabınızda 40.000 TL biriktirmişseniz normalde %20’si 8.000 TL olmasına karşın üst sınır 5.000 TL olduğu için çeyiz yardımı 5.000 TL olarak alınacaktır. Söz konusu 5.000 TL’lik tutar her yıl yeniden değerleme oranı kadar artırılacak.

 

 

Konut yardımından kimler yararlanacak?

 

Konut  yardımından Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları yararlanabilecek. Konut yardımını ilk ve tek eviniz için alabilirsiniz. Konut yardımından yararlanabilmek için ilk evinizi almış olmanız lazım. Bununla birlikte sadece  bir tane ev almak için bu parayı kullanabilirsiniz. Konut yardımından yararlanmak isteyenler Türkiye’deki mevduat veya katılım bankalarının şubelerinde Türk Lirası cinsinden bir konut hesabı açmaları gerekiyor. Konut hesabı açtıktan sonra da asgari 3 yıl boyunca sistemde kalmaları ve konutu satın almalarını müteakip ilgili bankaya başvurmaları halinde Devlet tarafından konut yardımı katkısı ödenecek.

 

İLK ALTIN HEDİYESİ

 

Aile Paketi ile getirilen diğer bir düzenleme ise doğum yardımı. Canlı doğan birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve sonraki çocuklar için 600 TL doğum yardımı yapılacak. Bu yardım Türk vatandaşı olan anne veya babaya, her ikisi de Türk vatandaşı ise anneye yapılacak. Kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilen işçiler, yaptıkları bireysel iş sözleşmesi veya toplu iş sözleşmesi hükümlerine göre işçinin kendisine veya eşinin doğum yapması nedeniyle işçiye bir ödeme yapılması kararlaştırılmış olanlara, tutarın yapılacak ödeme tutarından daha az olması hâlinde fark kadar doğum yardımı alacak.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim