• BIST 1.461
  • Altın 506,251
  • Dolar 8,3655
  • Euro 10,1213
  • Bolu 21 °C
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 25 °C

Çanakkale Zaferinin 92. yılı ve şehitleri anmak

Mustafa Öz

Osmanlı devleti batılı devletler tarafından hasta adam ilan edilmişti… Öyleyse bu hasta adamın kolu, kanadı kırılıp ekonomik ve siyasi gücü tamamen yok edilmeli idi. Balkanlarda, Kuzey Afrika'da, Arap yarımadasında, Kafkaslarda Osmanlı idaresindeki halklar batılı devletler ve Rusya'nın kışkırtması ile Osmanlıya karşı ayaklandırılıyor. Osmanlı sürekli toprak vererek geri çekilmek zorunda kalıyordu.

Birinci dünya savaşını galip bitirmek isteyen İTİLAF devletleri: Çanakkale boğazını geçip İstanbul'u almak ve Ruslarla birlikte hareket etmek istiyorlardı. Osmanlı ordusu Çanakkale’de İngiliz, Fransız donanmalarına karşı aylarca süren bir dizi deniz ve kara savaşı yapmıştır. 253.000 askerimizin şehit düştüğü bu savaşta düşman donanmaları ağır kayıplar vererek 18 Mart 1915'de geri çekildiler.

İngilizler bu savaşa sömürgelerinden; Avustralya'dan, Yeni Zelanda'dan ve diğerlerinden de asker getirdiler. Savaş 9 Ocak 1916 tarihinde son düşman askerinin de çekilmesine kadar devam etti.

Çanakkale zaferi: Türk askerinin ruh kudretini gösteren şayanı hayret ve tebrik bir misaldir. Emin olunuz ki Çanakkale Muharebesini kazandıran bu yüksek ruhtur…

M. Kemal ATATÜRK

Bugün vatan bizden razı olacak

Nefer (asker) şehit

Ordu gazi olacak

Boyabatlı Şehit Âşık Mustafa

“Ben size taarruz emretmiyorum. Ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman içinde yerimize başka kuvvetler ve başka komutanlar geçebilir.”

Bu emri conkbayırına saldıran düşmana karşı Mustafa KEMAL vermişti. Bu savaş tarihin en büyük siper savaşıdır. Siperler arasındaki uzaklık 810 m'dir. Türk siperlerinden hiçbir asker ayrılmıyor. Şehit olanların yerini yenileri dolduruyordu. Her adım başına binlerce mermi düşüyor. Toprak adeta kaynıyordu. Mustafa Kemal Anafartalar grup komutanlığına atandı. Onun komutasındaki 57. alayın tamamı şehit düştü. Bu savaşta atılan bir merminin şarapnel parçası göğsüne isabet etti. Onu cebindeki saat kurtarmıştı.

Türk ordusu 30 km2'lik bu alanda hem deniz hem de kara muharebelerinde karşısındaki düşmanın silah, cephane ve sayı üstünlüğüne rağmen başarı kazandı. Çanakkale'yi ne denizden nede karadan geçirtmedi. Çanakkale'nin geçilmez olduğunu tarihin altın harfleri arasına kanlarıyla hiç silinmemek üzere yazdı.

Şehitlerimiz bize diyor ki: “ Biz bağımsızlık ve istiklal için hiç kimsenin ve hiçbir iradenin önünde eğilmedik. Sizin istiklaliniz için eğilmedik… Sizden istediğimiz bizim şahadet- şerbeti ile can verdiğimiz bu ULU ÇINARA (vatanımıza, milletimize, inancımıza) hürmet ve sadakatte kusur etmemeniz sahip çıkmanızdır.”

Bu millet Çanakkale'den sonra kurtuluş savaşı ile yine yedi düvel ile karşı karşıya geldi. Kendilerini medeni ilan eden bu sömürgeci işgalcilere karşı yokluk yoksulluk içinde büyük bir azim ve inançla mücadele etti. Son kalemiz olan Anadolu'dan da bizi, söküp atmak isteyenlere boyun eğmedi. Eşsiz kahraman M. Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının etrafında tek yumruk tek inançla “YA İSTİKLAL YA ÖLÜM” diyerek mücadele etti.

Kahramanlık gösterdi.

Çok şükür bugün vatanımızın üzerinde rengini şehitlerimizin kanından almış bulunan şanlı bayrağımız dalgalanıyor. Minarelerimizden de ezan sesleri gökyüzüne yükseliyor. Yükselmeye de devam edecek.

Milletimizin düşmanları dün olduğu gibi bugün de var. Bu millet durduğu müddetçe de olmaya devam edecek. Bize düşen görev tarihimizi iyi anlamak ve takip etmek oradan bir daha tekerrür etmemesi için ders çıkarmak (tarih şuuru oluşturmak) olmalıdır.

Milletimizin 5 kıtada İLAHİ KELİMETULLAH için verdiği mücadele nedeniyle bu milletin dostundan çok düşmanı olmuştur. Dış düşmanı tanıyorsan onunla baş etmek kolaydır. Ama iç düşmanla baş etmek çok zordur. Bunu bilen dış düşmanlar bizim birlik beraberliğimizi bozmak için içimizden birilerinin beyinlerini satın alıp kendi emellerine yardımcı olmak üzere kullanmaktadır. Yabancı İDEOLOJİLERİN tuzağına düşmüş olan insanlarımız. Bölücülük batağına saplanmış olanlarımız. Demokrasi ve insan hakları gibi ulvi söylemlerle kendilerini perdeleyen midesini düşünenlerimiz bu gruba girmekteler.

Ülkemiz ekonomik olarak çok uluslu şirketler ve onların işbirlikçileri vasıtasıyla küresel sömürgenin işgaline uğramıştır. İnsanlarımızın ruhunun bütünlüğünü oluşturan vatan, millet, bayrak sevgisi ve inançlarımızın yerini para almıştır. Vatan toprakları pazarlanmaktadır. Bölücüler milletimize kafa tutmaktadır. Şehit olmanın anlamı beyinlerde çürümüştür. Şehitlik sorgulanmaktadır. Binlerce verilen şehidin manevi mirasına sahip çıkılmamakta, ölen öldüğü gibi kalmakta, ateş düştüğü yeri yakmakta, basiretsiz (üstelikte inançlı olduğunu söyleyip gezen) idarecilerimiz vasıtasıyla bizi biz yapan ne varsa VAHŞİ KAPİTALİZMİN AZGIN İŞTAHINA terk edilmekte, un ufak edilmektedir. Bu azgın kapitalizm milliyetçiye küresel emperyalizmi dindara kilise açmayı ve onların önünde el pençe durmayı öğütlemekte, öğütlediğini de yaptırmaktadır.
Bağımsızlık ve istiklali için hiç kimsenin önünde eğilmeyen şehitlerimiz bir gün bu aymazlığın hesabını yakamıza yapışıp sorarsa… Kanlarımızı size helal etmiyoruz derse ne cevap vereceğiz.

Zaferi kutlamak ve şehidine ağlamak için şahsiyetli olmak gerekmez mi?

Vurulmuş tertemiz anlından uzanmış yatıyor.

Bir hilal uğruna, yarab ne güneşler batıyor.

Ey güneş gibi parlayan şehit senden Allah razı olsun ruhun şad, mekânın cennet olsun..! Allah bize akıllı iç ve dış düşman versin ve bir daha Çanakkale destanı yazmayı nasip etmesin. 

Bu yazı toplam 1134 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim