• BIST 1.095
  • Altın 462,789
  • Dolar 7,2320
  • Euro 8,5317
  • Bolu 25 °C
  • İstanbul 30 °C
  • Ankara 29 °C

Çevre suçuna 5 yıl hapis

Bülent Dinçtürk

12 Ekim’de yürürlüğe giren Türk Ceza Kanunu’nun 181.ve 182. maddeleri çevreye karşı işlenen suçlarda hapis cezalarını içeriyor.

Bilerek işlenen çevre suçlarıyla insan veya hayvanlar açısından tedavisi zor hastalıkların ortaya çıkmasına, üretim yeteneğinin körelmesine ve doğal özelliklerinin değiştirilmesine neden olanlar hakkında 5 yıldan az olmamak üzere hapis cezası öngörülüyor.
En nihayet çevremizin değerini AB’nin de baskıları neticesinde öğrenmiş olacağız.

Halbuki, çevre yaşamımızın en önemli öğesidir. Havasız ve susuz hiçbir canlının yaşayamayacağı çok açık bir gerçektir. Bugüne kadar çevreye zarar verenler, Çevre Bakanlığı’nın idari para cezası ile cezalandırılıyordu. Tabii bu da uygulayıcıların keyfine kalmış. Aşağıda 181. ve 182.maddeleri sizlere aynen yazıyorum:

181.Madde: İlgili kanunlarla belirlenen teknik usullere aykırı olarak çevreye zarar verecek şekilde, atık veya artıkları toprağa, suya veya havaya kasten veren kişi altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

*Atık veya artıkları toprakta, suda veya havada kalıcı özellik göstermesi halinde, yukarıdaki fıkralara göre verilecek ceza İKİ katı kadar artırılır.

*Bir ve ikinci fıkralarda tanımlanan fiiller insan veya hayvanlar açısından tedavisi zor hastalıkların ortaya çıkmasına, üreme yeteneğinin körelmesine, hayvanların veya bitkilerin doğal özelliklerini değiştirmeye neden olabilecek niteliklere sahip olan atık veya artıklarla ilgili olarak işlenmesi halinde, beş yıldan az olmamak üzere hapis cezasına bin güne kadar adli para cezasına hükmolunur.

*Bu maddenin iki, üç ve dördüncü fıkrasındaki fiillerden dolayı tüzel kişiler hakkında bunlara özgü güvenlik tedbirlerine hükmolunur.

Madde 182: Çevreye zarar verecek şekilde atıkların toprağa, suya veya havaya verilmesine taksirle neden olan kişi, adli para cezası ile cezalandırılır. Bu atık veya atıkların, toprakta, suda veya havada kalıcı etki bırakması halinde; iki aydan bir yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.

*İnsan veya hayvanlar açısından tedavisi zor hastalıkların ortaya çıkmasına, üreme yeteneğinin körelmesine, hayvanların veya bitkilerin doğal özelliklerini değiştirmeye neden olabilecek niteliklere sahip olan atık veya toprağa, suya veya havaya taksirle verilmesine neden olan kişi, bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Çevre Bakanlığı, yılbaşından sonra yaptırımlara başlayacağını açıklamıştır.

Esasen hiçbir sanayicimizin canının yanmasını istemeyiz. Fakat onlar da vatandaşın hayati konularında gereken hassasiyeti göstermelidirler.

Tabii burada vatandaşa da büyük görevler düşüyor. Kaderim bu dememeli veya her zamanki gibi nemelazımcılık yapmamalı. Üzerine düşen vatandaşlık görevini yerine getirmeli.

Kusuru olanları devletin birimlerine bildirmeli. İnsanca yaşamanın başlıca kuralı bu. Tabii devletin birimleri bundan böyle daha hassas davranmak mecburiyetinde.

Çünkü kanun onların da görevlerini savsaklamaları veya ihmal etmeleri halinde, aynı cezaların onlara da tatbikini öngörüyor.

Her zamanki gibi vatandaş dilekçe versin, şikayet etsin keyfiyeti ortadan kalkıyor.

İsterseniz görevinizi yapmayın, canınız yanabilir. Yani herkes vatandaşın sağlığı ve yaşamını ön plana çıkarmak mecburiyetinde.

Şu AB de olmasa, vatandaşın sağlığı ALLAH’A EMANET kuralı böylece ortadan kalkacak.

Böylece çevremizi korumamamızın insan sağlığı ile yakın bir ilişkisi olduğunu ve hayatımızı sağlıklı olarak sürdürebilmemizin çevremizi korumamızdan geçtiğini de gerek devlet görevlileri, gerekse çevreyi kirletenler öğrenmiş olacaklar.

İyi haftalar dileğiyle.

13.12.2006 

Bu yazı toplam 757 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim