• BIST 1.391
  • Altın 495,421
  • Dolar 8,7180
  • Euro 10,3510
  • Bolu 18 °C
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 23 °C

Çevre ve insan

Mustafa Öz

Henüz dünya gezegeninden başka gezegenlerde hayat olduğuna dair bilim bir sonuca gidemedi. Tanrı “Ben her şeyi insan için yarattım” diyor. Gezegenimizde canlı ve cansız milyonlarla ifade edilen varlıklar var. ALLAH her yarattığım şeyin bir hikmeti var buyuruyor. Bize yararsız ve anlamsız gelen bazı varlıkların zaman içinde yararını veya zararını görüp öğreniyoruz. İçtiğimiz su zaman oluyor ki; sel veya heyelan yapıyor. Bir kaya önümüze bazen engel çıkarıyor. Ama bazen de yapıtaşı oluyor. Bizi sel veya heyelandan koruyor. İnsanoğlunun zekası çevresini tanımasına ve ona hükmetmesine yardımcı oluyor. Sürekli keşfediyor, yeni şeyleri buluyor. Bulduklarıyla yetinmeyip EĞİTİM VE ÖĞRETİMLE bilimi ilerletiyor. Bilimde ki ilerlemelerle teknoloji ilerliyor. Sürekli bir yarış devam ediyor.

Bazı bilimsel sonuçlar insanın yararına olurken, bazıları da zararına sonuç doğuruyor. Kimyasal işlem sonucu yapılan tüm üretimlerden birtakım artıklar çıkmaktadır. Çıkan artıklar hem havaya hem de toprağa gelişi güzel bırakılırsa zarar vermektedir. Güneş ışınlarının FİLTRE görevini yapan ozon tabakası zararlı gazlardan dolayı delinmiştir. Evsel atıkların ve fabrika atıklarının gelişi güzel bırakılması ile hem akarsularımız hem denizlerimiz hem de yer altı kaynaklarımız kirlenmektedir. Kirlilik arttıkça kitlesel hastalıklar, ölümler olmaktadır. Doğal dengenin bozulması sonucu bir canlı yok olurken, bir başkası çoğalarak diğerlerine zarar vermektedir.

Gelişmiş ülkeler çevreye verilen zararın nelere mal olduğunu yaşayarak öğrendiler, insanları çevreye karşı duyarlı olmak üzere eğittiler, bilinçlendirdiler. Kendileri için zararlı olduğuna inandıkları teknolojileri ya terk ettiler, yada henüz sonucu bilinmeyen geri kalmış ülkelere yönlendirirler. Teknoloji hayatımızı kolaylaştırırken, onun geleceğimizi mahvetmesine de müsaade etmemeliyiz.

Sanayicilerimiz, iş adamlarımız çevreye zarar vermeyecek üretim teknikleri kullanmamalıdır. İnsanımız bireysel ve toplumsal olarak çevre konusunda bilinçlendirilmeli ve sorumlu davranmalıdır. Hangi piknik alanına, su başına, dere yatağına, gezi alanlarına parka gitseniz çöplük gibi. Birini ikaz etseniz ya sana ne diyor, yada gözün kör mü bak benden önce de atmışlar diye cevap veriyor. Geçen gün ailece HARİKALAR DİYARI diye yapılmış güzel bir parkı ziyaret ettik. Her şey gerçekten HARİKA. Tuvaletleri, mescidi, oturma grupları vb. ama insanlar oturma gruplarını yazı tahtası yapmışlar. Oturulan bankların önü kabuklarla dolu. Yan tarafımızda son derece modern giyimli süslü cici kızlar (17-22 yaş) ve anneleri oturuyor. Ellerindeki kabuklu yiyecekleri o kadar hızlı çıtlatıp yere atıyorlar ki. Sanki yarış halindeler. Hani bazı insanın tipine yakıştırılır. Bazısına da hiç yakışmaz. İşte bunların tipine hiç yakışmıyor.Eşim“Ben ikaz edeceğim”dedi.Ve yanlarına gitti. Burada kabuklu yiyecek yiyip atmayın yazıyor, neden çevreyi kirletiyorsunuz dedi. “Nasıl olsa temizliyorlar, hem bizden öncede atmışlar ne olmuş yani” diye cevap verdiler. Daha kötü de cevap verebilirlerdi. Sokaklara tükürmek, çöp atmak, izmarit atmak, toplu kullanım araçlarını tahrip etmek, tuvaletleri pis kullanmak evimizin merdivenlerini,asansörlerini, çevresini pisletmek bizim için çok kolay yapıla gelen şeyler.

Arabasında çöpünü biriktiren çok az insan tanıdım. Sigara, çiklet, meyve kabuğu küçük kağıt parçaları camdan dışarı fırlatılır. İnsanlar iletişimin gelişmesi ile sık sık seyahat ediyor. Bugün dünyanın bir yerindeki hastalık veya mikrop en geç 3 ila 15 saat içinde her yere ulaşabiliyor. Dünya küçülüp avucumuzun içine girmiştir. Dünyaya iyi davranmalıyız. Aksi takdirde insanlığın yok oluşunu hızlandırıyoruz. Dün var olan bir çok canlı ve cansız bugün yok. Tükettik bunun suçlusu İNSANLAR. Bizim bitmek bilmeyen hırsımız ve duyarsızlığımız. Duyarsızlık bizim kapımız çalındığında bitecekse bir anlam ifade etmez. Herkes kendine düzeni bir an önce yapmalı....

27.10.2006 

Bu yazı toplam 727 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim