• BIST 114.809
  • Altın 397,185
  • Dolar 6,8596
  • Euro 7,7623
  • Bolu 27 °C
  • İstanbul 30 °C
  • Ankara 31 °C

CHP’de bir umut: "Umut Oran"

Yüksel Gültekin

Önce temkinli bir şekilde uzaktan izledim kendisini. Söylemleri bir işadamı olmanın ötesinde, ciddi sosyal ve bölgesel mesajlar da içeriyordu. Bir televizyon programında kendisini izlediğimde ise, bir Bolulu olarak doğrusu çok mutlu olmuştum. İlk defa bir ulusal televizyonda bir işadamı, üstelik o dönemde iştigal ettiği hazır giyim sektörünün başındaki kişi olarak, tüm Türkiye tarafından tanınan bir işadamı, uzun uzun Bolu’yu anlattı. Kamuoyunun dikkatini Bolu’nun üzerine topladı.

Nitekim kadirşinas Bolu halkı, önüne çıkan ilk fırsatta onun bu davranışını ödüllendirerek kendisine Bolu Sanayi ve Ticaret Odası Meclis Başkanlığı gibi onurlu bir görevi Bolulu olmamasına rağmen tevcih etti. Bu işadamı Umut Oran’dan başkası değildi. Nitekim daha sonra bir vesile ile karşılaştığımızda yaptığım kısa sohbette, Umut Oran Bey’in bir işadamı olmanın ötesinde memleketin sosyal ve siyasal sorunlarına vakıf ve kendi çapında çözüm üretmeye çalışan ve çabalayan, memleketinin meselelerine karşı duyarlı bir yurttaş olduğunu da gördüm.

Umut Oran, hemen yanıbaşımızda teşvikten yararlanıp çığ gibi büyüyen Düzce gerçeğine karşı, fabrikasını Bolu’dan taşımayacağını ilk söyleyen işadamı olarak da, Bolu’nun en geri kalmış ilçelerinde yatırım yapan bir işadamı olarak da Bolulular’ın kalbindeki mümtaz yerini almıştır. Değil mi ki o Bolu’yu ve Bolu insanını sevmektedir. Bizim de bir kadirşinas Bolulu olarak onu sevmek görevimizdir.

Fakat, ona olan sevgimiz Umut Oran Bey’in memleket meseleleriyle ilgili sosyal ve siyasal tahlillerine mutlak olarak katılmamızı ve bu meselelerde onun gibi düşünmemizi gerektirmediği de kendisinin de kabul edeceği başka bir gerçektir.

Gerek kısa tanışıklığım, gerek dikkatle takip ettiğim söz ve beyanlarından ben de biraz İshak Alaton vari sosyal demokrat bir yaklaşım içerisinde olduğu izlenimini uyandırmıştır. Sivil toplum hareketlerine duyarlı, sebebini makul ve inandırıcı izahlara dayandırmadan iktidara karşıdır. İktidara karşı olmasının sebeplerini ve gerekçelerini bugüne kadar nedense somut bir şekilde kamuoyuyla paylaşmamıştır. Fakat Bolu’yu seven, ilçelerine yatırım yapan, düşüncelerini gayet belagatli bir söylemle ifade etme yeteneğine sahip bu sosyal demokrat genç işadamının yaklaşan seçimlere yakın popülaritesinin gittikçe arttığı da bir gerçektir.

Umut Oran, hem Bolu’nun, hem de memleketin meselelerine vakıf, hem kendi işinde hem de görev yaptığı gerek meslek teşekküllerinde, gerekse diğer sivil toplum örgütlerinde lider vasfıyla son derece başarılı bir genç işadamıdır. Zaten mevcut hal ve davranışlarıyla politikaya ve siyasete uzak olmayan bu genç insanın, Bolu’yu bir siyasi parti çatısı altında mecliste temsil etmesi kanımca hem Bolu’nun, hem de memleketin kazanımı olacaktır.

Bolu’nun, memleketin, dahası ufku ile bölgenin meselelerine vakıf, genç yaşında çok önemli bir meslek birliğinin başkanlığını yapmış ve halihazırda Bolu’nun en büyük meslek birliğinin başkanı pozisyonundaki bu genç sosyal demokrat işadamını Meclis’e bizi temsil etsin diye göndermek, belki de ondan çok biz Bolulular’ın işi olmalıdır.

Peki Umut Oran hangi partiden Bolumuz’u temsil edecektir? Her fırsatta icrattlarını eleştirdiği ve birçok noktada programına katılmadığı AK Parti’den değil elbette. Söylemleri MHP ve DYP ile de paralellik arzetmediğine göre, makul olan parti kanımca CHP’dir. CHP ana muhalefet partisi olmanın getirdiği avantajı, bu genç a-damın karizmasıyla birleştirerek Bolu’dan milletvekili çıkarmaya çok yakın durmaktadır. Aklın, sağduyunun ve memleket çıkarlarını ön planda tutmanın yolu Umut Oran’ı Bolu’dan birinci sıra milletvekili adayı yapmak ve meclise göndermektir. Böyle bir durumda, eminim ki bu genç adam, bizi hakkıyla mecliste temsil edecek, Bolu’nun sorunlarının çözülmesi yolunda çok ciddi adımları atacaktır.

Sosyal demokratlar, Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet Halk Partisi’nin gerçek sahipleri, sessiz yığınlar şimdi söz sırası sizdedir. Eğer, gerçekten Bolu’da CHP bir milletvekili çıkaracaksa, bu ancak sizin de çok iyi bildiğiniz gibi Umut Oran gibi yetişmiş vatan evlatlarının adaylığıyla sözkonusu olabilir. Bu kıymetlere sahip çıkmak sizlerin görevidir.

Saygılarımla.

Bu yazı toplam 809 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim