• BIST 101.849
  • Altın 258,968
  • Dolar 5,6360
  • Euro 6,3235
  • Bolu 15 °C
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 21 °C

ÇÖKÜŞ

Kemal Alemdar

Geçen hafta ki yazımın DOĞA başlıklı bölümünde, “……doğa ve çevre artık öncelikle düşünülmesi gereken başlıca konu……Bu konuda palavra ve bilgi kirliliği çok ” diyerek, bilimselliğine inandığım DOĞA ve ÇEVRE üstüne birkaç KİTABI sizlerle paylaşacağımı yazmıştım. Bunlardan ilki Jared DIAMOND tarafından yazılmış olan ÇÖKÜŞ. Kitabın alt başlığı daha da ilğinç; MEDENİYETLER NASIL AYAKTA KALIR YADA YIKILIR?

Benim okuduğum kitabın birinci baskısı,2006 Şubat ayında TİMAŞ YAYINLAR' nca basılmış.Yayınevi tanıtım yazısında kitabı şöyle tanıtmış;”Tüfek, Mikrop Ve Çelik' in yazarından.” Evet O kitap TUBİTAK yayınlarından ve Yazarın Ülkemizde yayınlanan ilk kitabı.Daha çok tarihe yönelik ve harika bir kitap. Bir çok dostuma ve çocuklarına hediye ettiğim PULİTZER ödüllü TÜFEK;MİKROP ve ÇELİK kitabını birkaç yazı ile sizlere tanıtmayı düşünüyorum.

Yazar Jared DIAMOND Coğrafya Profesörü ve halen KALİFORNİYA Üniversitesinde. Kitabı ÇÖKÜŞ'ün ülkemizde ki baskısı için yazdığı önsözden şu alıntı,yazarın hem kendisi hakkında hemde kitabın içeriği hakkında bilgi edinmemize kolaylık sağlayacak;

“…Çiftçilik ve hayvancılık “SADECE” yaklaşık 10.500 yıl, metal araç ve gereçleri 7.500 yıl ve YAZI 5.400 yıl önce ortaya çıktı.Medeniyetin yükselişini oluşturan tüm bu değişiklikler TÜRKİYE'nin doğusunda yer alan Güneydoğu Asya'daki küçük,hilal görünümlü bölgede doğmuştur.Tarımın ortaya çıkmasında oynadığı rolden ötürü tarihçiler bu bölgeye BEREKETLİ HİLAL adını vermişlerdir…Türkiye ve Bereketli Hilal' in Dünya'ya kazandırdığı dört değerli gıda BUĞDAY, ARPA, BEZELYE ve MERCİMEK; evcilleştirdiği dört hayvan ise İNEK, DOMUZ, KOYUN ve KEÇİ' dir.

Kitap geçmişte çöken medeniyetlerin ( Maya,Paskalya adaları v.b) ve yine çevresel hatalarını düzeltip yeniden ayakta kalmayı beceren medeniyetlerin kıyaslamalı bilimsel tartışma ve örneklerini sunarak günümüz sorunlarına ışık tutmaya çalışıyor..Fazla söze gerek yok.Aşağıda yazarın kendi açıklamaları ile kitabın içeriğini ve yazılışında ki bilimselliği sergilemeye çalıştım.
-…Toplumların bel bağladıkları çevresel kaynakları hesapsızca kullanmaları sonucunda kendi elleriyle sonlarını hazırladıklarına inanılmaktadır.Kasdi olmayan bu ekolojik intihar,yani EKO-İNTİHAR, arkeoloğ, klimatoloğ, tarihçi, paleontolojist ve polenleri inceleyen bilim adamlarının son 20-30 yılda yaptıkları birtakım keşiflerle de teyit edilmiştir.Eski uygarlıkların çevrelerine verdikleri zararla kendilerini yok etme süreci, önemi göreceli olarak değişen sekiz sınıfa ayrılır:

1-Ormanların yok oluşu ve yerleşim alanlarının ortadan kalkması

2-Toprak sorunları ve erezyon

3-Su yönetimi sorunları

4-Gereğinden fazla avlanma

5- Ve balık avlama

6- Yerel hayvan cinslerinin yanına dışarıdan başka hayvan cinslerinin katılması 7-Nüfus artışı 8-İnsanların gittikçe artan etkisi.

-….Günümüzde karşı karşıya kaldığımız çevresel sorunlar,geçmişteki toplumları zayıflatan 8 unsura ek olarak DÖRT yeni unsuru daha gündeme getirmiştir.1-İnsanların sebep olduğu iklim değişikliği 2- Zehirli kimyasalların çevrede oluşturduğu birikim 3- Enerji kıtlığı 4-Dünya-nın fotosentez yapma kapasitesini insanların sonuna kadar kullanması. İddalara göre bu 12 unsur yada bu unsurların bir çoğu önümüzdeki 20-30 yıl içerisinde küresel anlamda kritik bir noktaya ulaşacaktır.

Kaynaklarımızı israf edersek,doğamızın bize verdiği tehlike işaretlerini önemsemezsek, gereksiz yere ağaçları kesersek başımıza neler geleceğini örneklerle anlatıyor yazar bu kitapta .Doğal afetler,iklim değişikliği,hızlı nüfus artışı,istikrarsız işler ve tabii ki savaşlar eski medeniyetlerin çöküşünde önemli faktörler olmuşlar.Ama bazı toplumlar bu problemlere çözümler buldular ve bu çözümler de ısrar ederek çöküşlerini engellediler.

Şimdi sıra günümüz insanında, ÇAĞDAŞ MEDENİYET naraları atan bizlerde. Kendi kendimize sormalıyız. Dünyamızın çöküşünü nasıl engelleyebiliriz?.

İyi haftalar efendim.ARKADAŞLARINIZ KİTAPLARLA.


Bu yazı toplam 1488 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim