• BIST 103.024
  • Altın 378,167
  • Dolar 6,8109
  • Euro 7,4186
  • Bolu 15 °C
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 20 °C

ÇÖLLEŞİYORUZ!

Mete Ferah

    Küresel ısınmanın etkileri güzel Bolu’muz ilçelerinde de etkisini göstermeye başladı. Bolu’ya göre daha ılıman iklimi olan ve sebzesiyle, başta elma olmak üzere birçok meyvenin yetiştiği Seben ilçemizi, Ankara’nın Nallıhan ilçesine bağlayan eski yolun bir bölümünde, çölleşmiş arazilerde yetişen dikenli bitkiden başka bir şey yetişmiyor. Seben ilçesinin güney batısındaki çölleşmeye başlayan bu arazinin, her sene biraz daha büyüdüğünü çıplak gözle bile görebiliyoruz. Geçmiş senelerde çölleşmeye başlamış olan bu arazilerde fidan dikimi yapıldığını da hatırlıyoruz, fakat şu anda dikilmiş fidanların yerlerinde sadece kurak arazilerde yetişen dikenli otlardan başka bitki yok maalesef.

    Bu arazilere dikilen fidanlar çok eskiden bu arazilerde doğal olarak bulunan ibreli ağaç ve bazı meşe türleriydi ama iklim değişikliğinin etkileriyle çölleşen arazilerin toprak rengi beyaza dönmüş olan bu topraklarda tutma şanslarını kaybetmişler. İşin daha açıkçası fidan dikiminin yapıldığı arazinin toprak yapısının yeterince araştırılmadığını zannediyorum. Eğer gerekli ve ciddi bir araştırma yapılmış olsaydı bu arazi ve toprak yapısına uygun türde fidan dikimi yapılır ve netice alınırdı kanısındayım.

     Her sene ilkbaharda ağaçlandırma haftası etkinliklerinde, türlü sebeplerden dolayı ağaçsızlaşmış yerlere milyonlarca fidan dikilir. Fidanlar dikilmeye dikilirde, dikildikten sonra akıbetini takip edip neticesi hakkında bilgi sahibi olanların sayısı ise maalesef çok azdır. Eğer dikilen fidanların akıbeti takip edilmiş olsaydı, bugün o fidanların dikildiği arazilerin hepsi çok güzel ormanlık alanlar olurdu.

     Güzel Bolu’muzun mesire yerlerinden Gölköy barajının çevresindeki meşelik korunun ağaçlarının seneler itibarı ile arttığını söylemek mümkün değil, aksine azaldığı gün gibi aşikâr. Gölköy barajı çevresinde kurumlarca ağaçlandırma yapılan sahalar var. Bu sahaların bazılarına ve aynı yerlere senelerdir fidan dikimi yapıldığı halde yetişmeye başlamış fidan sayısının parmakla sayılacak kadar az olduğunu görürsünüz.

    Anlaşılan şu ki bu fidan dikimi işinde bir yanlışlık var, ya dikilen fidanlar uygun değil, ya fidan dikimi hatalı, ya da fidan dikimi zamanında bir hata var, ya da iş olsun diye önemsenmeden dikiliyor ve takibi yapılmıyor. Şahsen ben fidanı tüplü olarak pek fazla diktiğimi idea edemem ama meşe palamudu derseniz binlerce diyebilirim. Sonbaharda pikniğe gittiğimde veya meşelik bir alanda yürüyüşe çıkmışsam gözüm yerlerdeki meşe palamutlarında olur. Meşe palamutlarının yere düşmüş olup kurtlanmamış ve irice olanlarını toplarım ve bunları ağaçları seyrekleşmiş yerlere dikerim. Dikmek için kazma, kürek, çapa falan aramam. Uygun kalınlıkta kuru bir dalın ucunu sivriltip toprağa batırıp sağa sola çevirerek çukuru dikime uygun hale getiririm. Oluşan küçük çukura meşe palamudunu yan olarak koyup üstünü toprakla örtüp ufak bir çukur oluşuncaya kadar ayağımla bastırırım. Bir sonraki sene diktiğim meşe palamutlarının bulunduğu yere gittiğimde, en az yüzde sekseninin yeşermiş olduğunu görmek beni çok mutlu ediyor. Bu yeşermiş filizlerin hepsinin büyüyebildiğini idea edemeyiz. Nedeniyse, bu korumasız arazilerde dolaşan yakın köylerin büyükbaş ve küçükbaş hayvanların meşe palamudu filizlerini çok sevmeleri. Eğer bu üstü yenen filizler uygun arazideyseler ertesi sene yine yeşeriyorlar. Görüldüğü gibi istenerek yapılan her işten netice alındığı gibi fidan dikiminden de itina ve dikkat gösterilirse arzu edilen netice alınabilir.

    Lafı fazla uzatmanın bir anlamı yok, uygun yere uygun fidan dikilip birazda korunup kollanırsa dikilen fidanların yüzde yirmisi bile sağlıklıysa ülkemiz çölleşmeden uzaklaşır.

    Bir sonraki yazıda buluşmak üzere, hoşça kalın.

       

Bu yazı toplam 1181 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim