• BIST 1.284
 • Altın 447,273
 • Dolar 7,8066
 • Euro 9,3509
 • Bolu 3 °C
 • İstanbul 8 °C
 • Ankara 0 °C

Cumhuriyet Bayramını kutladılar

Cumhuriyet Bayramını kutladılar
İlimizde bulunan mülki ve idari amirler, sivil toplum kuruluşları yetkilileri ve siyasi parti temsilcileri 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle birer mesaj yayınladılar.

İLK MESAJ VALİDEN;

vali-ahmet-umit-002.jpg  Bolu Valisi Ahmet Ümit, mesajında, cumhuriyetin kuruluşunun 97'nci yıl dönümünü milletçe, birlik ve beraberlik içerisinde bir kez daha coşkuyla kutlamanın onur ve gururunu yaşadıklarını kaydetti. "Aziz şehitlerimizin ve kahraman gazilerimizin bize emaneti olan cennet vatanımızın bağımsızlığı ve bütünlüğünü korumak yegane görevimizdir" diyen Ümit, mesajında şu ifadeleri kullandı.

"Bağımsızlık mücadelemize ilham kaynağı olan bu anlayışla; Türkiye Cumhuriyeti’ni yüceltmek, ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üstüne taşımak, gelecek nesillere gurur duyacakları bir ülke bırakmak ve sadece ülkemize değil bölgemize ve tüm dünyaya da umut olmak aziz şehitlerimize ve kahraman gazilerimize olan borcumuzun bir gereğidir. Millet olarak birlik ve beraberlik içerisinde kurduğumuz ve bu yıl 97. yıl dönümünü kutladığımız Türkiye Cumhuriyeti'ni ilelebet payidar kılmak için yine hep birlikte var gücümüzle çalışmayı sürdüreceğiz."

TÜRKER ATEŞ;

tso-turker-ates-001.jpgBolu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Türker Ateş de mesajında, her yıl olduğu gibi bu yıl da cumhuriyetin kuruluş yıl dönümünün büyük bir coşku ve heyecanla karşılandığını ifade ederek, "97 yıl önce millet olarak verilen kurtuluş mücadelesinin ardından cumhuriyetimizin tüm dünyaya ilan edildiği gün, tarihimizin en önemli ve gururlu günlerinden birisidir. 100. yaşına koşar adım ilerleyen cumhuriyetimiz, üzerinde yaşadığımız bu topraklar üzerinde kader birliği yapmış, kalbi vatan, millet ve bayrak sevgisiyle atan, bağımsızlığa ve hürriyete inanmış milyonlarca bireyin en büyük ortak değeridir." dedi.

MUSTAFA ALLAR;

mustafa-allar.jpgGazi Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülüğünde başlatılan Kurtuluş Savaşının zaferle sonuçlanmasının ardından Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Cumhuriyet’in kuruluşunun ilan edildiğini hatırlatan Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar, “Kurtuluş Savaşında canları ve kanları pahasına savaşarak adeta bir kahramanlık destanı yazan ve bu toprakları bizlere vatan olarak bırakan atalarımızı şükran ve minnetle anıyoruz. Her türlü yokluğa ve yoksulluğa rağmen Kurtuluş Savaşını kazanan atalarımızın kurduğu Cumhuriyet bugün dünyada söz sahibi bir ülke haline geldi. Türkiye Cumhuriyetini daha da güçlendirerek gelecek nesillere bırakmak için daha çok çalışmalıyız. Toplum olarak birbirimizi daha çok sevmeli ve birlik ve beraberliğimizi daha da kuvvetlendirmeliyiz. Milli mücadele ruhunu yaşatarak Cumhuriyetimizi güçlendirmek zorundayız” ifadelerini kullandı.

CELAL BEYDİLİ;

celal-beydili.jpgAtalarımızın Cumhuriyeti kurmak için verdiği mücadeleyi hiçbir zaman unutmayacağız diyen Karacasu Belediye Başkanı Celal Beydili, “Cumhuriyetimizi korumak ve geliştirmek için pusulamız Atatürk ilkeleri ve devrimleridir. Atatürk, en zor koşullarda Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni açarak, halkın temsilcileri eliyle kendi kendini yönetmesinin temelini oluşturmuştur. Cumhuriyete sahip çıkmak bu nedenle milli iradeye de sahip çıkmak demektir. Bugün bu topraklarda özgürce yaşayan herkesin Mustafa Kemal Atatürk'e ve onun silah arkadaşlarına, Cumhuriyeti kuranlara sonsuz saygı ve vefa borcu vardır. Önlerinde saygıyla eğiliyor, rahmetle, minnetle anıyoruz. Cumhuriyeti korumak ve yaşatmak bizlerin en büyük sorumluluğudur. Bu büyük günde “Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi”ni bir kez daha hatırlayalım: “Ey Türk Gençliği birinci vazifen Türk istiklalini, Türk cumhuriyetini ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir. Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegane temeli buldur. Bu temel senin en kıymetli hazinendir. Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur” dedi.

TURHAN BULUT;

turhan-bulut.jpgMengen Belediye Başkanı Turhan Bulut yayımladığı mesajda cumhuriyetin ilelebet devam edeceğini vurgulayarak şunları söyledi: “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde, ‘ya istiklal ya ölüm’ parolası ile başlatılan Milli Mücadelemiz, milletimizin her türlü yokluğa rağmen destansı kahramanlığı sonucu zaferle noktalanmış ve milletimizin karakterine en uygun yönetim biçimi olan Cumhuriyet kurulmuştur. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ sözlerinde de ifade edildiği gibi millet iradesine dayanan ve laik, demokratik, sosyal hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyetinin 97’inci yaşını kutlamanın coşkusunu ve mutluluğunu yaşıyoruz. Yaşasın Cumhuriyet. Büyük yokluklarla kurulan Cumhuriyetimizin, bugün dünyanın sayılı ekonomileri arasına girmesini, demokrasimizi, huzurumuzu ve kardeşliğimizi Cumhuriyet’in değerlerine ve kazanımlarına borçluyuz. Bu nedenle Ulu Önder Atatürk’ün de dediği gibi, geleceğe güçlü biçimde ulaşabilmek, Cumhuriyetimizi korumak ve yaşatmakla olanaklıdır.”

RECAYİ ÇAĞLAR;

recayi-caglar.jpgMustafa Kemal Atatürk önderliğinde, yedi düvele karşı kahramanca verilen destansı bir mücadelenin eseri olan Cumhuriyet’in, Türkiye’nin en büyük teminatı olduğunu belirten Yeniçağa Belediye Başkanı Recayi Çağlar, “Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk; ‘ey yükselen yeni nesil, cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz’ diyerek Cumhuriyetimizi gençlerimize emanet etmiştir. Bu nedenle, kurtuluş savaşında küllerinden yeniden doğarak şahlanan necip milletimizin ebedi bir eseri olan Cumhuriyetimizi korumak ve yaşatmak en asli görevimizdir. Bu uğurda şartlar ne olursa olsun ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinde hak ettiği yere taşımak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Bu vesileyle, Cumhuriyetimizin banisi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını minnetle yad ediyor, 97 yıllık şanlı Cumhuriyet tarihimiz boyunca vatan savunmasında canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmet, kahraman gazilerimizi minnet ve şükranla anıyoruz. Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun” ifadelerini kullandı.

TAHSİN ÖZCAN;

tahsin-ozcan.jpgTürk milletinin en önemli karakterleri arasında, bağımsız ve hür yaşama azminin de bulunduğunu ifade eden Taşkesti Belde Belediye Başkanı Tahsin Özcan mesajında, “Birinci Dünya Savaşı sonrası işgal edilen vatan toprakları, Gazi Mustafa Kemal’in önderliğinde, milletimizin azim ve kararlığı ile düşmandan temizlenerek Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulmuştur. Milletimizin ortak eseri, bağımsızlığımızın, demokrasimizin ve millet egemenliğinin sembolü olan Cumhuriyetimizin kuruluşunun 97. yılını coşku ile kutluyoruz. Türk milleti olarak bugün bu topraklarda hür ve bağımsız şekilde ve huzur içinde yaşıyorsak bunu Cumhuriyete ve Cumhuriyetin kazanımlarına borçluyuz” sözlerine yer verdi.

ERHAN BAYRAM;

erhan-bayram.jpgTürk Milleti olarak, Büyük Önder Atatürk'ün kurduğu Cumhuriyetin 97. yılını kutlamanın kıvancını ve mutluluğunu yaşamakta olduğunu belirten Türk Eğitim Sen Bolu Şube Başkanı Erhan Bayram, “Bundan yaklaşık 100 yıl önce Azîz Türk Milleti, dört bir yandan sıkıştırılmış olduğu ve âdeta imha edilmeye çalışıldığı Anadolu coğrafyasında Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK'ün önderliğinde makus talihini yenmiş zincirlerini kırmış, 29 Ekim 1923'te Cumhuriyetin ilanıyla da, kıyamete dek sürecek olan varlığını ve egemenliğini dünyaya, tarih boyunca olduğu gibi bir kez daha kararlılıkla ilân etmiştir. Bu bilinç içinde Cumhuriyetin çocukları olan bizler, çocuklarımızın, torunlarımızın, gelecek nesillerin aldığı nefese kadar bağımsız yaşayabileceği, kan ve gözyaşı dökmeden, barış ve huzur içinde, gururla yasayabilecekleri bir vatan bırakmalıyız. Türk Milleti olarak içinden geçmekte olduğumuz bu hassas dönemden alnımızın akıyla çıkmak ve aydınlık yarınlara ulaşmak istiyorsak, Büyük Önder Atatürk'ün aziz hatırasına ve Cumhuriyetin kurucu değerlerine her zamankinden daha çok sahip çıkmamız gerekmektedir” dedi.

ERKAN KORKMAZ;

erkan-korkmaz.jpgEğitimiş Bolu Şube Başkanı Erkan Korkmaz 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajında şu ifadelere yer verdi: “Aydınlanmanın ve çağdaşlaşmanın simgesi olan Cumhuriyet'in ilanının 97. Yıldönümünü, Cumhuriyetin öneminin bilinci ve kurucusuna duyduğumuz saygı ve sevgiyle kutluyoruz. Ulusumuz, Atatürk'ün önderliğinde dünya tarihinde eşine ender rastlanır büyük bir destan yazarak, tüm zorluklara göğüs germesini bilmiş, en değerli varlığımız Cumhuriyeti kurmuştur. Cumhuriyet'le birlikte hanedan egemenliği yerine halk egemenliği, teokrasinin yerine laiklik, dikta rejimi yerine de demokrasi uygulamaya konulmuş, egemenlik kayıtsız koşulsuz Türk Ulusu'na verilmiştir. Atatürk, ‘Arkadaşlar, efendiler ve ey millet, iyi biliniz ki, Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler, meczuplar memleketi olamaz. En doğru, en hakiki tarikat, medeniyet tarikatıdır’ sözüyle izlenmesi gereken yolu bizlere göstermiş olsa da bugün Cumhuriyetimiz saldırı altındadır.”

AHMET YOLTAŞ;

ahmet-yoltas.jpgBolu Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Ahmet Yoltaş, “29 Ekim, millet olarak istiklalimiz ve istikbalimiz için verdiğimiz son büyük mücadele olan Kurtuluş Savaşımızı zafere ulaştırmamızın ardından ilan ettiğimiz Cumhuriyetimizin 97. kuruluş yıldönümüdür. Bugün Milletçe Cumhuriyetimizin ilanının 97. yıldönümünü büyük mutluluk, heyecan ve gururla kutlamanın kıvancı içindeyim. 29 Ekim; çağdaş anlamda bir devletin temel taşlarının yerine konulduğu, ulusun kenetlenerek verdiği bir ölüm kalım mücadelesi, onur, haysiyet ve namus mücadelesi sonunda kazanılmış eşsiz bir zaferdir. Ülkesini işgal etmek isteyen güçlere karşı destansı bir istiklal mücadelesi veren milletimiz, kazandığı büyük zaferi, milli iradeyi esas alan Cumhuriyeti ilan ederek taçlandırmıştır” dedi.

AHMET ÖRNEKBAŞ;

ahmet-ornekbas-(3).jpgİYİ Parti İl Başkanı Ahmet Örnekbaş, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajında şu ifadelere yer verdi: “Cumhuriyet Bayramı bu ülkenin kuruluş harcıdır, mayasıdır. Cumhuriyet millet iradesine dayalı meclis anlayışı ile Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları tarafından en zorlu dönemlerde inşa edilmiş, kurulmuş, çetin dönemlerden geçerek zorlu demokrasi sınavları vermiştir. Tarihin dünden bu güne bize öğrettiği net bir gerçek varsa oda cumhuriyet değerleri ancak millet iradesine emanet edildiğinde varlık bulmaktadır. Cumhuriyet değerlerini elinde oyuncak etmeye çalışanlar, onun manasının içini boşaltmak için uğraşanlar, bütün çabalarına rağmen amaçlarına ulaşmamışlardır ve ulaşamayacaklardır. Cumhuriyetimize ait değerler bu ülke insanının kırmızıçizgisidir. Bu yıl 97. Yıl dönümünü kutladığımız ancak pandemi koşulları sebebiyle coşkusuna erişemediğimiz Cumhuriyet Bayramımızın ilerleyen yıllarda çok daha coşkulu ve çok daha farkında olarak yaşayacağımızdan eminiz.”

NURETTİN DOĞANAY;

nurettin-doganay.jpgAK Parti İl Başkanı Nurettin Doğanay, Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajında, “Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının; Türk milletine bırakılmış en büyük miras ve vazgeçilmez bir değer olan cumhuriyetin kuruluşunun 97. yıl dönümünü kutlamanın haklı gururu, heyecanı ve mutluluğunu yaşamaktayız. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Aziz Milletimizin en büyük eseri olan Türkiye Cumhuriyeti, canları pahasına kazanılmış bir zaferin, yedi düvele Türk'ün gücünü gösteren bir silkinişin, sömürge altında yaşayamayan Türk milletinin birlik, beraberlik, dayanışma ve inanma gücünün en büyük mucizesidir. Bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da milletimiz, şanlı tarihimize, milli benliğimize sahip çıkacak, çağdaş uygarlık yolunda kararlı bir biçimde yürümeye devam edecektir.Atatürk’ün bizlere emanet ettiği ve hedef olarak ‘Muassır Medeniyetler Seviyesi’ olarak belirlediği ülküye ulaşmak için 18 yıldır Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde emin adımlarla yolunda ilerleyen Türkiye Cumhuriyeti’nin önünü kesmek için, sınırlarımızın güvenliğinden ekonomimize kadar egemenliğimizi hedef alan çok yönlü saldırılar kesintisiz sürüyor. Türkiye, kadim tarihi birikimi, köklü devlet tecrübesi ve bir asra yaklaşan Cumhuriyet birikimi ile tüm bu sorunların üstesinden gelebilecek güce, imkana, kararlılığa sahiptir ve üstesinden de gelmektedir” dedi.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Borcunuzu yapılandırabilirsiniz30 Kasım 2020 Pazartesi 13:44
 • Memleketimden sonbahar manzaraları30 Kasım 2020 Pazartesi 12:50
 • Belediye ve Sağlık Müdürlüğü uyardı30 Kasım 2020 Pazartesi 12:26
 • Uzaktan eğitim en çok onları zorluyor30 Kasım 2020 Pazartesi 12:11
 • KADINA ŞİDDET30 Kasım 2020 Pazartesi 12:01
 • Binlerce kişi kısıtlamayı ihlal etti30 Kasım 2020 Pazartesi 11:43
 • Saadet Olağan Kongresini gerçekleştirdi30 Kasım 2020 Pazartesi 10:49
 • Göl buz tutmaya başladı30 Kasım 2020 Pazartesi 10:11
 • Yeni yasaklar gündemde30 Kasım 2020 Pazartesi 10:07
 • Toplan can kaybı 13.500 oldu30 Kasım 2020 Pazartesi 00:10
 • Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim