• BIST 94.244
  • Altın 253,212
  • Dolar 5,8339
  • Euro 6,5442
  • Bolu 17 °C
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 19 °C

ÇÜRÜK AĞAÇ MASUMİYETİ

Suat Tosun

İnsanoğlu, hem doğadan esinlenerek, hem de doğadan esinlenmeksizin, doğada karşılığı olan veya olmayan kavramları  (simgeleri) kafasında yaratmıştır.

İnsan ve orman kavramları bir araya geldiğinde, çoğu kere toplumsal ve bireysel olarak benzerlikleri ele alınır.

 

Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür

Ve bir orman gibi kardeşçesine,

 

Dizeleriyle yaklaşmış usta şair Nazım HİKMET.

İnsan Bir Ormandır adlı romanında ise, Oktay AKBAL (1988);

 

“İnsan  bir ormandır. Her anı bir ağaçtır içinde. Upuzun, dörtköşe, yuvarlak, kimi dallar yeşil, kimi dallar kuru… Yaşam esintilerine tutuldu mu acı verir, bu dallar birbirine çarptıkça. Tek tek sallandılar mı hoşlanırız da. Hepsi birden coşkuya kapıldılar mı dayanılmaz bir depremdir “

 diye karmakarışık duyguları karşılaştırır.

İnsan-orman dolaylamasına (takma ad) Milliyet Gazetesi köşe yazarı Muharrem SOYEK (18 Nisan 2013 ) de farklı yaklaşımla;

 

Bir ormanda ağaçlar asla kardeşce yaşamazlar. Her ağaç ve her bitki güneşten ve topraktan daha çok faydalanmak için sahip olduğu alanı sırf kendisi kaplamak ister ve büyüyüp çoğalmasını buna göre şekillendirir. Orman da yüksek rekabet vardır ve insan ahlakıyla aynılaşan bir kardeşlik yoktur”.

 

Diye daha gerçekçi açıdan ve birazda  kötümser açıdan onları birbirine benzetir. .Morfolojik yaklaşımla, bir ağacın öz sularının dolaşımı ile kan dolaşımı sistemi ise kabaca benzetilemez mi?

Bu dolaylamalarda; güçlülük-zayıflık, güzellik-çirkinlik, yararlılık-zararlılık… v.d özelliklerine göre; Ormanlar Kralı, Kara Kartal Beşiktaş, Beyaz Kelebekler, Papatyalar, yavrukurt, derya kuzusu, çürük elma, çürük ağaç v.b.simgeler pek çok kullanılagelmektedir.

 

İşte yazımızın özünü oluşturacak  “çürük ağaç” kavramına gelince; bu bir simge olarak toplumumuzda, ayrımcılık üzerine, ötekileştirmede hakaret gibi bir kullanıma sahip, zararlı anlamında ve “bizden olmayanlar”a verilen ad…

Sayın Yalçın DOĞAN  (Hürriyet,2 Ağus.2013),  “Çürük Ağaç Peşinde” başlığıyla köşesinde;

 

Hitler döneminde halka nefes aldırmayan Gestapo’nun kurucusu Göring; kimin ne yaptığını öğrenmek adına “Gönüllü muhbirler” diyerek Alman halkına çağrıda bulunuyor. Göring ihbar sonucu işlem yapılanlara “çürük ağaç “ adını veriyor. Nam-ı diğer “bizden olmayanlar”… diye geçmişten olumsuz örnekler veriyor.

Sosyopolitik simge olarak kötü imajına karşın ,”çürük ağaç” gerçek anlamında hayli değişimlere uğramıştır.

 

Son 50 yıldır.  benim de kısa bir süreçte içinde olduğum orman işletmecileri, ölü-çürük-kovuk orman ağaçlarını  “temiz işletmecilik takıntısı”,”hijyenik bulmama” gerekçesiyle ormandan uzaklaştırmağı gayet normal uygulama olarak saymışlardır. Orman yasasında kuru ve yaş odun tanımıyla tazminat ve cezalar farklı olmuştur.

Bunlardan başka,yanlış bir düşünce ile ölü-çürük ağaçların zararlıları çoğalttığı ve ormandan çıkarılması söylenegelmiştir.Oysa çürük ağaçca fakir ormanlar, çürük ağaçca zengin olanlara göre tek tek ağaç türleri bazında, daha sık ve daha güçlü bir zararlı kitle üremesine neden olmaktadırlar .Ölü ve hele çürük ağaçların içersinde yaşayan böcek türlerinden “ zararlı “ olarak adlandırılanların oranı ise %1 den çok azdır.

ÖLÜ AĞAÇ (Yaşayan Ölüler) başlığıyla yayınlanan, ÇOLAK, TOKCAN, KIRCA (2011) Bolu BatıKaradeniz Or. Araş. Ens.Müd.yayını  (İ.Ü.Or.Fak. İle ortaklaşa hazırlanmış; hem bir araştırma ve hem de bu konudaki yeni anlayışları açıklayan bir çalışma olmuştur. Bu araştırmalara göre;

Bir ağacın ölümüyle esasen yeni bir yaşam başlar. Bu kulağa tuhaf ve mantıksız gibi gelse de orman ekosisteminin içersindeki bir gerçektir. Birçok böceğin, kuşun, mantarın ve likenin yaşam döngüsü içersinde bunların yaşamları bütünüyle veya kısmen ölü- çürük ağaca bağımlıdır. Bu nedenle birçok bilimsel yayında  “BİYOTOP AĞACI “ veya  “yüksek biyoçeşitliliğe sahip yaşam alanı “ve veya” ormanlardaki biyolojik çeşitlilik merkezi “ olarak adlandırılmaktadır.

Ölü ağaçta yaşayan canlılar yaşlı bir meşenin çürümüş kovuk kısmında yüzlerce yıl creme de la creme ( “kaymağın kaymağı “ ,” en seçkin”) şeklinde yaşamlarını sürdürürler. Örneğin Meşe ölü ağacında yaklaşık 800 farklı böcek türünün yaşadığı belirlenmiştir .Özetle ölü ağaçtaki yaşam çokluğu,”tam bir kabına sığamamak” veya” köpürerek taşmak” şeklindedir..Avrupa’da yapılmış pek çok araştırma sonuçları incelendiğinde, maksimum biyoçeşitliliğin sağlanmasına yönelik ölü ağaç miktarı için eşik değerlerin genel olarak ortalama hektarda 40-60 m3 arasında olması gerektiği yolundadır.

Özetlersek; “çürük ağaç” artık ormancılıkta,  “sütten çıkmış ak kaşık”  gibi temizdir.

 

Esenlik dolu günler sizlerin olsun.


Bu yazı toplam 4187 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim