• BIST 86.850
  • Altın 246,866
  • Dolar 6,0022
  • Euro 6,7013
  • Bolu 28 °C
  • İstanbul 27 °C
  • Ankara 29 °C

Değişik görüşlerde teşvik değerlendirmesi -1-

Mustafa Namdar

Emeğin sonunda üretim varsa, üretimin sonunda kazanç varsa, kazanç sonunda eşit paylaşım varsa, mutluluk vardır, başarı vardır. Başarı için insanları özendirmek, isteklendirmek gerek. Bunun için aile çocuklarını, öğretmen öğrencilerini, müdür memurlarını, patron çalışanlarını, sanayici işçilerini başarı için özendirir, isteklendirir. Bunun adına teşvik diyoruz. Devlet de milletin bireyleri veya bölgeleri arası ekonomiden kaynaklanan yaşam düzeyi farklılıklarını ortadan kaldırmak için, bir dizi önlemlerle yatırımcıyı teşvik eder. Üretimde maliyetlere etki eden enerjide, vergilendirmede, SSK primlerinde, hammadde temininde ithalat ve ihracatta bir dizi avantajları tanıyarak, yatırımcıyı özendirecek önlem paketlerini uygulamaya koyar.

Bu uygulamalardan birisini fert başına düşen geliri baz alarak, ülkemiz genelinde gelişmede geri kalmış illerimizde uygulanmak üzere, kalkınmada öncelikli illerimizi tespit ederek, birinci teşvik yasasını uygulamaya koydu. Bu uygulamadan sonra, ülkenin her yerinde, biz de isteriz feryatları yükselmeye başladı.

Kendi ölçülerinde herkes kendisini haklı görüyordu. Bir elmanın yarısı tatlı, yarısı ekşi olamazdı…Yurdun her tarafından sesler yükselmeye başladı. Sektörel bazda teşvikler yapılsın! Bölgesel bazda illerin kalkınmışlık düzeyleri değerlendirilsin!..

Bu konuda fotoğrafının tüm kareleri çok net olarak görünen ilimiz nasıl değerlendirildiğinden, halen daha endişe edilen GSMH'lanın yanlış olduğu savıyla, TUİK hesaplamasının doğrulanması adına mahkemeye başvurmuş olmasına karşın, bir de, ülkenin ikinci zengin ülkesi olduğunu öğrendi. Atı alan Üsküdar'ı geçmiş, aynı depremi yaşamış, aynı karından yeni yaşama gözlerini açmış ikizimiz olan Düzce, teşvikten yararlanan iller arasında yerini almış. Yatırımcı Bolu Dağı'nın dibinden yukarılara çıkamamıştır.

Kendi aramızda bunun kavgasını hiç bitiremedik. Bal yapmaz arı gibi hep vızıldadık. Sütten ağzımız yanmıştı yanmasına da, gene de yangını söndüremedik.

Ara kararlar alındı turizm konusunda. Türkiye'nin İsviçresiyiz diye bakacaktan aşağıya yuvarlanan tomruklar gibi büyük laflar ettik, gene de turizm alanlarına ait teşvikten yararlanamadık…

İstasyonda bekleyip birbirimizle konuşurken, ikinci treni de kaçırmıştık. Dedim ki dediydilerle son vagonun arkasından bakakaldık. Akıllandık mı?

Tartışılır…

Bu kez üçüncüsü. Avrupa Uyum Yasaları çerçevesinde, illerin gelişmişlik düzeylerine göre bazı kriterlerin hesabı sonucunda, bölgesel kalkınma planı içinde Türkiye, dört bölgeye ayrılarak yeni teşvik yasası ile kalkınma ajansları ağırlıklı bir tasarı gündeme düştü. Gene eski kaygılar gündemde. Dört bölgede değerlendirilen iller arasında Bolu-Düzce-Sakarya-Kocaeli-Yalova-İstanbul-Tekirdağ-Edirne-Kırklareli-Bursa-Eskişehir-Bilecik-İzmir ve Ankara sosyo ekonomik gelişmişlik sıralamasına göre birinci bölgede yer verilmiş.

Karadeniz bölgeleri illeri gelişmişlik endeksine göre, Bolu 18 il arasında birinci sırada yer almış. 1990-2000 yılları arasında Karadeniz'de yıllık ortalama nüfus artışı binde 3.65, şehirleşme oranı %49.03-İstihdamın sektörel dağılımında tarım egemen sektör. Ziraat işkolunda çalışanların toplam istihdama oranı %66.1-Sanayi iş kolunda çalışanlar %7.29-Ticaret iş kolunda çalışanlar %5.97-mali kurumlar iş kolunda çalışanlar %1.45 düzeyinde. Karadeniz; ülke genelinde ücretli çalışanların toplam istihdama oranının en düşük olduğu (%27) bölge. Ücretli çalışan kadın sayısı da oldukça düşük; %4.4. Bu verilere göre, bölgesel sıralamada endeks değeri itibariyle Karadeniz bölgesi beşinci sırada bulunmaktadır.

2003 yılı itibariyle illerin ve bölgelerin sosyo-ekonomik gelişmişlik sıralaması araştırması yapan Dinçer Özaslan Kavaşoğlu, Bolu iline ait ekonomik ve sosyal göstergelerini de Türkiye ve Karadeniz bölge illerine göre demografik-istihdam-eğitim-sağlık-sanayi-tarım-mali-altyapı ve diğer refah göstergeleri olarak Karadeniz bölgesi ve Türkiye illerine göre çıkarmış. Bunların bir çoğunda ilimizin iyi veya ortalama bir seviyesinde olduğu görülmekte.

24.06.2009

Bu yazı toplam 514 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim