• BIST 101.849
  • Altın 259,118
  • Dolar 5,6360
  • Euro 6,3235
  • Bolu 21 °C
  • İstanbul 28 °C
  • Ankara 26 °C

Değişik görüşlerde teşvik değerlendirmesi -2-

Mustafa Namdar

Bilinen bir gerçek var ki, olaylara at gözlüğü ile bakmak, gelişmeleri şartlanmışlık ve öfke içinde değerlendirmek, doğruların bulunmasında hiç geçerli olmamış. Son olarak kamuoyunu meşgul eden teşvik yasasına ait tasarıyı iyi analiz etmek istiyorsak, görüşleri hangi siyasi alanda olursa olsun, değerlendirmelerin barışıklık içinde ortak akıl süzgecinden geçirilmesi gerekiyor. Duygusallıktan uzak, mevcut verilerin mantıklı değerlendirmesi yapılmalı.

Gerçekleri teknotratlar tarafından analiz edilmeli. Siyasilerimiz tarafından da takibi yapılmalı...

Şimdiye kadar yapılan konuşmalar, başında çıkan haberler üzerinde yoğunlaşıyor. Bu işin lokomotifi Bolu Ticaret ve Sanayi Odası olsun deniyor ama, oraya da konu ile ilgili TOBB’den bir bilginin gelmediği söyleniyor. Bu konudaki veri tabanı benim de yararlandığım Dincer Özarslan Kavasoğlu’nun 2003 yılı illerin ve bölgelerin sosyal ekonomik gelişmişlik sıralaması araştırmasıdır...

Bu araştırmaya göre, ilimiz 2.derece gelişmiş illerimiz, Eskişehir, Tekirdağ, Adana, Yalova, Antalya, Kırklareli, Denizli ve Muğla illeri arasında yer almakta. 1996-2003 yılları sosyo-ekonomik gelişmişlik sıralamasında, Bolu 1996’da 28.sırada iken, 2003 araştırmasında 13.sıraya gelmiş. İllerin sosyo-ekonomik sıralamasında, imalat, gelişmişlik sıralamasında eğitim sektörü gelişmişlik sıralamasında, sağlık sektörü gelişmişlik sıralamasında, illerin sosyo-ekonomik gelişmişlik endeksi sıralamasında, 14.sırada olduğu gösterilmekte.

Bölge bazında desteklenecek sektörler (Taslak) ulusal faaliyet ürün sınıflaması kodlarıyla, birinci bölgede yer alan iller arasında bulunan Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu, Yalova illerinde bölgesel teşviklerden yararlanacak sektörler şöyle verilmiş: Ağaç ve mantar ürünleri imalatı, aşhap mobilya imalatı, çiçek yetiştiriciliğine yönelik seracılık, demir dışı ana metal sanayi, demiryolu ve tramvay lokomotifleri ile vagonlarının imalatı, derinin tabaklanması, işlenmesi, deri giyim eşyası imalatı, düzcam, çukurcam ve cam elyafı imalatı, eğitim hizmetleri-gıda ürünleri ve içecek imalatı, hayvancılıkla entegre işleme tesisleri yatırımları, iç ve dış lastik imalatı, ilaç/ eczacılıkta ve tıpta kullanılan kimyasal ve bitkisel kaynaklı ürünlerin imalatı, kağıt ve kağıt ürünleri imalatı, madencilik yatırımları, makine ve teçhizat imalatı, elektrikli makine ve cihazları imalatı, motorlu kara taşıtı ve yan sanayii, revolverler, tabancalar ve diğer silahlar, sağlık işleri; Hastane hizmetleri, tıp ve dişçilikle ilgili uygulama faaliyetleri, tehlikeli atık geri kazanım ve bertaraf tesisleri.

Bizim üzerinde durmamız gereken bu sektörlerden altyapımıza uygunluk, iş kollarımızın durumu, hammadde olanaklarımız ve teknik işgücüne sahip eleman durumlarımızın ne olduğuna ait veri çalışmaları olmalı.

Yazılanlardan ve anlatılanlardan anlaşılan o ki, Avrupa Uyum Yasaları doğrultusunda, teşviklerin bundan böyle bölgeler bazında yapılacağı, bölgeler içinde gruplandırılan iller arasından bölge kalkınma ajansları olacağıdır. Bizim grubumuz da İzmit Bölge Kalkınma Ajansı’nın olduğu ildir. Bundan böyle iller, bölgelerde belirlenen sektörlere ait projeler üretecek. Bu projeler, kalkınma ajansında illerden oluşan temsilcilerin değerlendirilmesi sonucunda işlerlik kazanacak. Anlaşılan bu yanlış ise, işin doğrusunu bilen lütfen anlatsın, biz de kamuoyunu bilgilendirelim.

En son yapılan Bolu Köroğlu Gazeteciler Cemiyeti tarafından organize edilen bilgilendirme toplantısında, değişik görüş ve düşünceye sahip olan kişilerin, bir araya gelip konuyu tartışabilmesi, görmek istediğimiz en güzel fotoğraftı. Umarım, proje aşama çalışmalarında da aynı birlikteliği görürüz.

Yapılan bilgilendirme toplantısının önemli bölümü neler yapılabilir sorusuna verilen cevaplar bölümüydü.

-Birbirimize güven duymalıyız.

-Hesaplamalarda kayıt dışı ekonomiler dikkate alınmalı.

-TUİK’in hesaplamaları, ilçelerde 2009 illerde 2010 sonuna kadar devam edecek. Bundan sonra yapılacak hesapların, doğru yapılması.

-Turizm ve diğer sektörlerde proje bazında çalışmalarımız olmalı.

-Bu konuda siyasiler, odalar, sivil toplum kuruluşları, küçük ve organize sanayi temsilcileri bir araya gelmeli.

-Bolu İl Gelişme Planı gözden geçirilip değerlendirilmeli.

-Bolu’da 40 bin civarında icra dosyası var. Buna göre gelişmişlik değerlendirilmeli.

-Yayla, termal turizmine önem verilmeli. Orman köylüsü desteklenmeli.

-Organik tarım desteklenmeli. Parçalanmış arazi alanlarının bir araya getirilmesi için çalışılmalı.

-Teşvik araçları yeni yatırımlarda nelerden yararlanıyor, değerlendirilmeli.

-Yatırımlar için uygun ölçüde yerimiz yok.

-Çalışmalarımız belgeli olmalı.

25.06.2009

Bu yazı toplam 742 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim