• BIST 1.461
  • Altın 506,251
  • Dolar 8,3655
  • Euro 10,1213
  • Bolu 21 °C
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 25 °C

Değişime ayak uydurmak

Mustafa Namdar

Günümüz dünyasındaki bilim ve teknolojik gelişmeler, yeni bir takım sistemleri de beraberinde getiriyor. Dün birçok alandaki beceriler el yordamıyla yapılırken, bugün bilgi işlem merkezli yönetiliyor. Çok hızlı oluşan bu gelişim beraberinde, bu değişime ayak uydurabilecek nitelikli insan yetiştirmeyi tetikliyor.

Nitelikli insan yetiştirme sorumluluğunun temelinde eğitim-öğretim olduğunu bilmeyenimiz yoktur. Eğitim-öğretimde sistemlerin organizasyonu, planlaması ve uygulanması işlemi de Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından yerine getirilir.

Milli Eğitim Bakanlığımız, dünyadaki bu değişimlere ayak uyduracak vasıflı insan gücünü elde edebilmek için, ilk ve ortaöğretim okullarımızda başlattığı pilot uygulamalarla müfredat programları ve sınav sistemindeki değişiklikleriyle yeni yöntemlerin startını vermiştir. Bu değişimin ilki de, ortaöğretime geçiş sisteminde başlanacaktır. Dün OKS (Ortaöğretime geçiş) adı altında yapılan sınav, bu öğretim yılında son kez uygulanacaktır.

2008-2009 eğitim-öğretim yılından sonra yeni sistem SBS (Seviye Belirleme Sınav Sistemi) yürürlükte olacaktır. 2007-2008 Eğitim-öğretim yılından itibaren ilköğretim altıncı sınıflardan itibaren başlatılan seviye belirleme sınavlarının yapılacağının, bu okullarda okuyan çocuğu olan velilerimiz tarafından bilinmesi çok çok önemlidir.

Seviye Belirleme Sınav sistemi nedir, nasıldır? Bu konuda ana-babalar okul, öğretmen ve yöneticilerinden bilgi almalılar. Burada teknik ayrıntıya girmeden kabaca sistem hakkında bilgilendirmek istiyorum. Gene de sistemin özüne ait bilgiyi kaynağından mutlaka öğrenmelisiniz.

Ortaöğretime geçiş sistemi: Seviye Belirleme Sınavı+Yılsonu Başarı Puanı+Davranış Puanı olmak üzere belirlenecektir.

Seviye Belirleme Sınavı: Bu yıl ilk defa ilköğretim 6 ve 7.sınıflarındaki öğrencilere uygulanacaktır. 2009 yılından itibaren 6-7-8.sınıflar bu uygulama sonucu ortaöğretime geçecekler. Seviye Belirleme Sınavında öğrenciler Türkçe-Matematik-Fen Bilimleri-Sosyal Bilimler ve Yabancı Dil'den sorumlu olacaklardır.

Yılsonu Başarı Puanı: İlköğretim 6-7-8.sınıf öğrencilerinin o yıl okudukları derslerin yılsonu puanlarının esas alındığı değerlendirmelidir. Fazla teknik ayrıntıya girmeden, derslerin yılsonu puanları, o dersin haftalık ders saati ile çarpımı ile elde edilen bütün derslerin ağırlıklı puan toplamının haftalık ders saati toplamına bölümüyle bulunur. Bu işlem okul yönetimlerince yapılır.

Davranış Puanı: Bu puan öğrencilerin tavrı, davranış ve yeteneklerine göre belirlenir. Her dersin öğretmeni tarafından verilen puanların aritmetik ortalamasıyla elde edilir.

Eğitim-öğretimde yeni uygulamaya giren değişime ait bilgilendirme hakkındaki bilginin özü, okullardan alınmalı. 2007-2008 eğitim-öğretim yılında birinci yarıyıl neredeyse bitti. Velilerimiz bu konuda bilgi sahibi olurlarsa en azından kendilerine bir yol haritası çizebilirler diye düşündüm.

***

“Yetişecek yeni kuşaklar, geçmişi unutacak kadar hafızasız, geleceği tasavvur edemeyecek kadar hayalsiz olmayacaklardır.” (Esprileri ile İçimizden Biri Atatürk.)

07.01.2008

Bu yazı toplam 654 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim