• BIST 99.835
  • Altın 243,334
  • Dolar 5,7445
  • Euro 6,4830
  • Bolu -2 °C
  • İstanbul 7 °C
  • Ankara -1 °C

DEMOKRASİ DEMEK HUKUK DEMEKTİR

Mustafa Öz

Demokrasilerin olmazsa olmazı hukukun yansız, lekesiz, gölgesiz uygulandığı ADALETİN tartışmasız gerçekleştiğini görmektir. Görebilmektir.
İnsan yaratıldığından bu yana suç vardır. Suçlunun cezalandırılması da vardır. Bu dünyada Allah'ın ilahi ADALETİ benzeri bir yargılama yapmak mümkün değilse de; kurulan yargı sistemleri suçun ve suçlunun tespiti, delillendirilmesi, yargılama usulleri itibarıyla ADİL SAYILAN sonuçlar ortaya çıkarabilmektedirler.
Hukuk herkese lazımdır. O nedenle her türlü müdahaleden uzak BAĞIMSIZ ve vicdani, hukuki temellere uygun kullanılmalı, sonuçları da adil olmalıdır.
Ülkemizin siyasi tarihinde ciddi yer tutan DARBE dönemleri olmuştur. Ülkemizde neticeye ulaşmış 4 adet DARBE vardır. Sayılarını tam bilemediğimiz Darbe Teşebbüsleri (Niyetleri) olduğu yönünde de kamu oyunda kanaat mevcuttur.
Darbe yapmak (Demokrasilerde) insanlık suçudur. Darbeye teşebbüs etmek de şüphesiz insanlık suçudur. En kötü Demokrasi en iyi Askeri ve Diktatoryal idarelerden iyidir.
Ülkemizde Demokrasinin tüm kurum ve kuruluşlarıyla işlememesi, kurumlarca kendi üzerine düşen vazifelerini yapmaması sonucunda VESAYETLİ – MARAZ bir demokrasi oluşmuştur. Zaman zaman siyasetin sivil otoritenin sorumluluklarını taşımaması bu vesayet yönetimlerini cesaretlendirmiş ve Darbeler, Darbe özlemleri doğmuştur. Toplumda ciddi ayrışmalar, travmalar meydana gelmiştir.
Son dönemde ülke bu travmanın etkisine girmiş; Darbeye, Darbecilere bir ders verelim YAPTIKLARININ hesabını soralım diye kantarın topuzu kaçmıştır.
Darbe dönemleri hak, hukuk ve adaletin tam işlemediği dönemlerdir.
Darbeleri yargılayacağız diye; aynen darbe dönemindeki (ARA REJİM) GİBİ DAVRANIP; hakkı, adaleti, adil yargılamayı bir yana bırakıp suçluyu – suçsuzu hepsini aynı sepete mi koyacağız?
İktidar Darbeleri ve müsebbiplerini yargılayacağız diye YARGIYI – KOLLUK KUVVETLERİNİ siyasallaştırıp önce insanları gayri insani metotlarla, suçlu ilan edip itibarsızlaştırdı. Sonra suç isnat etti. Ne idüğü belirsiz itirafçılar yoluyla deliller toplandı. Özel yetkilendirilmiş, özel görevlendirilmiş belirli mahfillerle ilişkileri olan kişilerce bu insanları RÖVANŞ ALMA – PAŞA SAVARLIK yapma inancı ile yargılayıp DERS VERMEK ÜZERE ORANTISIZ – ADİL YARGILAMA yapılmadan cezalandırdı kanaati; toplumu germiştir.
Bu davalardan murat edilen darbe zeminine fırsat vermeyecek, gerçekten suç işlemiş olanlara, suçun gereği nispetinde ADİL sonuçların çıkması idi.
BALYOZ (ihtilale eksik teşebbüs davası!) sonuçlanınca, bazıları bu sonucu DEMOKRASİ bayramı ilan ederek sevindi. Kimi rövanşı aldık dedi. Bazıları ise sonucun daha önceden belli olduğunu biliyorduk, ortada adil yargılama ve adil mahkemeler yok. Demokrasi katledildi. Adalet vicdanlara hapsedildi siyasallaştı, yine de bu kadarını beklemiyorduk diye isyan ediyorlar.
Hukuk, yargı, siyaset, adaletin yara aldığı ortada. Bu mahkemelerin kararları – girift ilişkileri- siyaseti de içine çekti ve haklarında yasal düzenleme yapıldı. Buna rağmen tartışmaları artırıp kamuoyunun tepkisini çekecek şekilde kararlar almaya devam ettiler.
Rahmetli Menderes'i yargılayan İhtilal Mahkemesi Başkanı bile biz bunlardan daha adil yargılama yaptık diyor. Kararlar RÖVANŞ TALEP EDENLER dışında, kimseyi tatmin etmemiştir. Demokrasi bayramı falan ilan edilmesin. Toplumsal travmanın daha da arttığı her şeyin YARGITAY'dan beklendiği bir kanata yönlenilmiştir. Peki Yargıtay'dan adil bir sonuç çıkar mı? Hiç sanmıyorum.
Yasama – Yürütme – Yargı – 4. Kuvvet Basın kimin dizaynına tabi ise sonuç ona göre gerçekleşecektir.
Kurunun yanında yaş yakmak!
Allah'ın adaletine karşı gelmektir! Bir gün her şey biter BAKİ OLAN İNSANLIKTIR. Defter, hesap günü ele verilince ne olacak?!

Bu yazı toplam 927 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim