• BIST 115.315
  • Altın 389,624
  • Dolar 6,8475
  • Euro 7,7186
  • Bolu 20 °C
  • İstanbul 27 °C
  • Ankara 24 °C

Demokrasi güzel şey

Yüksel Gültekin

Bizdeki demokrasinin adı lider demokrasisi bile değil, tam anlamıyla bir lider sultası. Bakan olmuşsunuz, Başbakan yardımcısı olmuşsunuz hepsi hikaye. Tüm siyasi hayatınız liderin iki dudağı arasında. Bu realite, Türkiye’deki tüm siyasi parti liderleri için geçerli. Egemenliğin kayıtsız şartsız milletin olduğundan bahsedeceksiniz, parlamenter demokrasinin faziletlerinden dem vuracaksınız, fakat halk kendisini temsil edecek milletvekili adaylarını bilmeyecek, hatta bırakın halkı adayların kendisi dahi bilmeyecek, herkes iş işten geçtikten sonra öğrenecek. Yakışmıyor, itiraf edelim ki, hangi partiye ve hangi düşünceye mensup olursak olalım, Türk demokrasisindeki lider sultasına dayalı bu çağdışı mebus seçme yöntemi bize yakışmıyor.

Şimdi Bolu’da tüm partilerde milletvekili adayları belli oldu. Peki bu adayların tespitine parti teşkilatlarının ya da seçmenin bir katkısı oldu mu? Başka bir ifade ile Bolu’da siyasi parti teşkilatları, seçmenin önüne işte bizim seçtiğimiz adaylar onlara oy verin diye alnı açık bir şekilde çıkabilecekler mi? Yoksa kerhen çıkmak mecburiyetinde mi kalacaklar? Hepimiz biliyoruz ki, bu milletvekili aday listelerini ne Ak Parti, ne CHP’de, ne DP’de ne de diğer siyasi partilerde partilerin Bolu teşkilatları ve partili seçmen yapmadı. İşin en üzücü tarafı titiz bir değerlendirmeyle genel merkezlerde yapmadı. Liderler iki dudakları arasından çıkan cümlelerle özelde Bolu’nun, genelde tüm Türkiye’nin kaderini belirlediler.

Kabul edelim ki, bugün aday belirleme yöntemi açısından parlamenter demokrasimiz, 1960’ların da, 1970’lerin de Türkiye’sinden çok daha gerilerdedirler. Bu durum bence demokratik rejimimizin önündeki en büyük tehlikelerden de bir tanesidir. Maalesef parlamentoya tüm siyasi partiler yetişmiş, temsil kabiliyeti yüksek vatan evlatlarını gönderememektedirler. Bugün partilerin parlamentoya gönderdikleri vekiller daha çok lidere itaat kabiliyeti yüksek, sorgulamadan ve kendi başına iş yapma yeteneğinden uzak şahıslardan teşekkül etmektedir. Bugünün Türkiye’sinin belki de en önemli meselesi budur. Kabul edelim ki, bugünün siyasi parti liderleri, Osmanlı’nın cihan padişahı Kanuni’den bile daha güçlüdürler. Hiç değilse Kanuni’nin zembillisi vardı.
Genelde partilerin, özelde adayların özellikle son bir haftada kendilerinin de başını döndüren akıl almaz birleşme, ayrılma, bağımsız aday olma ve istifa manevralarının arkasında da yatan esas sebep işte bu lider sultasıdır. 21.yüzyılın çağdaş ve aydınlık Türkiye’sinde akıldan ve bilimden uzak insanların, bölgelerin ve Türkiye’nin kaderini fani şahısların iki dudağının arasına sıkıştırmaktan ibaret bir parlamenter demokrasi, ne biz seçmenlere, ne de bizi temsil etme iddiasındaki seçilenlere yakışmamaktadır. Hangi partiye ve düşünceye mensup olursak olalım, el birliğiyle ilk çabamız bu sistemi değiştirmek olmalıdır. Türk seçim sistemi bir an önce bu utançtan kurtulmalıdır.

Tüm siyasi partilerde faaliyet gösteren partililere bu konuda tarihi bir görev düşmektedir. Bu seçime yetişmeyeceği muhakkaktır ama, hiç değilse bundan sonraki yapılacak seçimlerde aday belirlemelerde söz teşkilatların ve partililerin olacak şekilde mutlaka yasal bir düzenlemenin yapılması için faaliyet ve çaba göstermelidirler. Yoksa bilsinler ki siyasi partilerde tüm irade, parti liderinin iki dudağının arasında olmaya devam ettikçe, demokrasimiz güdük kalmaya devam edecek ve asla yeşermeyecektir.

Türkiye yeni bir seçim dönemine girmiş, güzel Bolumuz’da da tüm partilerin milletvekili adayları ve bağımsız adaylar belli olmuştur. Ülkemizde siyaset yapmak zor ve meşakkatli bir yoldur. Bu yolda tüm adaylara sonsuz başarılar diliyorum. Seçilecek vekillerin parlamentoda görev alırken, öncelikli konularının bu çağdışı seçim yöntemini ve siyasi partiler kanununu değiştirmek olmasını temenni ediyorum. Tüm eksikliklerine rağmen süresinde seçimin yapılabilmiş olması, Türkiye’de demokrasinin nefes aldığının bir göstergesidir. Umarım şu ya da bu sebeplerle demokrasimizin nefes alması önlenmez. Saygılarımla.

08.06.2007

Bu yazı toplam 641 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim