• BIST 86.811
  • Altın 246,743
  • Dolar 6,0010
  • Euro 6,7007
  • Bolu 28 °C
  • İstanbul 27 °C
  • Ankara 29 °C

DEMOKRASİ- YARGININ GÜCÜ SORUN ÇÖZME BECERİKSİZLİĞİ

Mustafa Öz

Türkiye’de rejim tartışmaları yaşanmasına rağmen, inanarak ya da inanmayarak da olsa herkes: Rejimin Demokrasi temelinde yükselen, sosyal, laik bir hukuk devleti olduğunu seslendiriyor.

Herkes bu söylemlere inanıyor mu? Bence hayır. Bu ülkede teokratik rejim, sosyalist rejim, militarist rejim peşinde koşanlarda var elbette. Sıkıntıda buradan kaynaklanıyor.

Özde herkes Demokrasiden, demokrat olmaktan bahsediyor. Ama herkesi kendi Demokrasi anlayışına (çizgisine) gelmeye zorluyor. O çizgide yer almayanlara karşı: hak, hukuk, adalet kavramlarını bir yana bırakıp militarist bir anlayışla baskı uyguluyor.

Ülkede roller paylaşılmış: yasama, yürütme, yargı şeklinde. Gücü eline alan; anayasanın paylaştırdığı güçlerde dâhil hepsine hükmetmek istiyor. Ben milletten yetki aldım herkes, her kuruluş benim önümde eğilecek. Ben ne dersem o olacak zihniyetini ortaya koyuyor. Hem de bunları Demokrasi ve İnsan Hakları adını kullanarak yapıyor.

Padişahlık döneminde: Padişahların mutlak hâkimiyetlerinde ölçüyü kaçırmamaları için CUMA alaylarında “PADİŞAHIM ÇOK MAĞRUR OLMA SENDEN BÜYÜK ALLAH VAR” diye bağırırlarmış.

Demokrasilerde ise: Kuvvetler ayrılığı sağlayan denetim mekanizmaları var. Eğer siz milletten aldığınız yetkiyi MUTLAKİYET anlayışı içinde kullanmaya kalkarsanız: Çoğunluk baskısı oluşturup MUHALEFETİ yok sayarsanız. Sayısal gücünüzü BÜROKRASİDE, EKONOMİDE, REJİMİN YAPILANDIRILMASINDA partizanca kullanırsanız size birileri dur demesi lazımdır. Size dur diyecek güç kim olacak? Hukuk gücü mü yoksa militarist güç mü? Aklı başında hiçbir Demokrat militarist güç demez.

Peki, geriye ne kalıyor? Hukuk gücü: Bu güç adalet terazisini siyasallaştırmamalı. Kantarın topunu kaçırmamalıdır. Ülkede hukukun siyasallaşmasından herkes şikâyetçi: ancak şikâyet edenler de hukukun kendi çizgilerine gelmesi için şikâyet ediyor. İktidar bölge idare mahkemeleri için siyasallaştırmak için ciddi bir çaba içine girdi. Savcı ve hâkim atamalarında kadrolaşma yapmaya başladı.

Cumhurbaşkanının atamaları, meclisin ve hükümetin atamalarıyla: yüksek yargının (anayasa mahkemesi, Yargıtay, Sayıştay, Danıştay) yapısının yumuşak geçiş süreciyle değiştirme planlarının yapıldığı sağır sultanlar duydu.

Türk milletinin %53 karşısına alan onlara itibar etmeyen iktidar, ABD, AB, Çok uluslu şirketlerin temsilcilerini komiserlerini daha çok dinler olduğunu bilmeyen mi kaldı?

SORUNLARI ÇÖZMEDE BECERİKSİZİZ

Evet, milletin istek ve arzularına kulak tıkıyoruz. Sorunları çözemeyip içinden çıkılmaz hale getiriyoruz. Sonra da ona buna saldırıyoruz. Anayasa mahkemesi yetkilerini aşmıştır. Siyasal davranmıştır! Peki, sizin yapılandıracağınız mahkeme ne yapacak, nasıl bir kara çıkaracak, çıkacak karar kimler tarafından alkışlanacak, kimler tarafından tu kaka ilan edilecek!

Bu anlayışla sorunlar çözülmez. Güven bunalımı birbirimize güvenerek, anlayış göstererek aşabiliriz. Siyasilerin tüm kurumları çalışamaz hale getirdiği ortada. Vatandaş tabanda bölündü. Ülke çıkarı için AKİL ADAMLAR devreye girmelidir. Sorunları çözümsüz bırakmak, ben küstüm oynamıyorum demek, parti kapatmak, hukuku siyasallaştırmak, ya da suçlamakla ancak karnınızı boşaltıp kendimizi rahatlatırız.

MİLLETİN SORUNLARI BÜYÜR. MASKELİ DEMOKRASİYİ BIRAKALIM. MAĞRURLANMAYI BIRAKALIM. BİRBİRMİZİ SUÇLAMAYI BIRAKALIM. ANLAYARAK ANLAŞARAK, GÖNÜLLERİ KAZANARAK, KUCAKLAŞARAK, GÜVENEREK, İNANARAK SORUNLARIMIZI ÇÖZELİM. YOKSA MİLLET SAYENİZDE ÇIRA GİBİ YANMAYA DEVAM EDECEK.

13.06.2008

Bu yazı toplam 603 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim