• BIST 115.794
  • Altın 397,902
  • Dolar 6,8591
  • Euro 7,7441
  • Bolu 16 °C
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 24 °C

Deniz Baykal’ı dinlerken İsmail Gezgin’i düşünmek

Yüksel Gültekin

    Cumhuriyet Halk Partisi’nin artık sayısını unuttuğumuz, bilmem kaçıncı kongrelerinden birini daha izliyorum televizyonda. Kürsüde başrol oyuncuları, hiç değişmeyen siyah beyaz Türk filmleri misali, Deniz Baykal. Heyecansız, renksiz, bütün bunlardan öte umutsuz bir kongre. Başka bir tabirle sonucu şimdiden belli, siyah beyaz bir Türk filminin bilinen sonu. Cumhuriyeti kuran parti, basiretsiz ellerde bir mum gibi erirken, Cumhuriyet Halk Partililerin ve özellikle delegelerin basiretsizliğini anlamak mümkün değil. Cumhuriyet Halk Partisi’ndeki bu olumsuz ve güvensiz hava, dolaylı olarak Türkiye’yi etkiliyor. Ana muhalefet boşluğunu CHP dolduramayınca, başka güçler bu boşluğu doldurma çabasında ve ülkede dolaylı olarak istikrarsızlık baş gösteriyor. İşte böyle renksiz ve umutsuz bir kongrede, Deniz Baykal sayısını hatırlayamadığımız kongre zaferlerinden birini kazanırken, CHP, daha da önemlisi Türkiye kaybediyor. Bu siyah beyaz Türk filminin sonu hiç değişmiyor.

    Şimdi soracaksınız! Deniz Baykal ile İsmail Gezgin’in ne alakası var diye. Var, hem de çok var. Şimdi Deniz Baykal CHP’nin genel başkanı seçildiğinde, CHP’de ne değişecek? CHP iktidara mı gelecek? Yaklaşık 30 küsur yıldır siyasette olan ve memlekete kazandırdığı 25 kuruşluk ne bir proje, ne bir eser daha da ö-nemlisi ne de bir fikir bulunan Deniz Baykal’a sihirli bir el değecek de birden değişecek mi? Bu saatten sonra Allah aşkına, Deniz Baykal’dan ne CHP’ye ne de memlekete ne fayda gelecek? Hiç bir fayda gelmeyeceğini, en az bizim kadar ona oy verip onu tekrar genel başkan seçen topluluk bilmiyor mu? Bütün mesele, küçük olsun bizim olsun zihniyeti değil mi?

    Tatsız, tuzsuz, renksiz ama daha da önemlisi insana hiç bir umut ve ümit aşılamayan CHP kongresini televizyonda seyrederken ve Genel Başkan Deniz Baykal’ın artık herkesin bildiği ve ciddiye almadığı sözlerini bilmem kaçıncı kez dinlerken, aklıma birden Ak Parti Merkez İlçe Başkanı İsmail Gezgin’in gazetelerde yer alan “Başkanlığa tekrar adayım” açıklaması geldi. Açıklamasının tamamını dikkatle okudum. İlçe Başkanı olduğu süreyle ilgili yaptığı ya da yapılmasına vesile olduğu bir tek icraattan söz etmemiş. Söz etmemiş, çünkü yok. Yine bakıyorum, bu açıklamada daha önceki hiç bir beyanına atıfta bulunmamış. Çünkü başka beyanı yok. Tek beyanı, ilçe başkanlığına getirildiğinde, kendisine susması tembih edilmeden önce, kazara bilmeyerek yaptığı tarihi manda kaymağı açıklaması. “Biz Bolulular manda kaymağı yediğimiz için olaylara karşı tepkisiziz.” Ondan sonra Bolu’da memleket çapında olaylar olmuş, İsmail beyden tık yok. Şimdi aradan süre geçip kongre süresi gelip çatınca, yine ona susmasını tembih edenler bu kez talimatı verdi. “İsmail konuş.” Ve İsmail bey konuştu.

    Bu güne kadar hep susan. İktidar partisi Bolu’da çok ciddi icraatlar yaparken hiçbirinden haberi olmayan, Ak Parti’nin hiç bir icraatında ne fikren, ne de uygulamada hiç bir katkısı olmayan, hatta çoğundan haberi olmayan, merkezdeki hiçbir bürokrat tayininde olumlu ya da olumsuz rol oynamayan çünkü merkezdeki hiçbir icraatta rol almayan, fikir beyan etmeyen, herkesin ve her devrin adamı İsmail Gezgin, şimdi yeniden Ak Parti Merkez İlçe Başkanlığı’na aday. Niçin? Hangi yarım kalan projesini gerçekleştirmek için? İlçe Başkanı olduğu dönemde kendisi ilçe başkanı olmasaydı, Bolu’ya gelmeyecek olan hangi hizmeti getirdiği için? İlçe Başkanı olduğu dönemde kendisi ilçe başkanı olmasaydı, Bolu’ya gelmeyecek olan hangi yatırımı Bolu’ya getirdiği için? İlçe Başkanı olduğu dönemde, kendisi ilçe başkanı olmasaydı, Bolu’ya gelmeyecek olan hangi çalışkan, üstün başarılı bürokratı Bolu’ya getirdiği için? Yeniden Ak Parti Merkez İlçe Başkanlığı’na aday.

    Şimdi ben Ak Partililer adına soruyorum. Bolu’da siz olmasaydınız, Ak Parti’nin gösteremeyeceği hangi başarıya merkez ilçe başkanı olarak imza attınız? Siz görevde kaldığınız sürece başarıp da yarım bıraktığınız hangi projeyi tamamlamak için şimdi adaysınız? Verecek hiçbir cevabınız yok değil mi İsmail Bey? Siz de, tüm Bolulu Ak Partililer de biliyor ki, ne görev yaptığınız sürece o koltuğu layıkı ile doldurdunuz, ne de bundan sonra layıkı ile doldurmaya mevcut bilgi birikiminiz müsait değil. Yani yapamadıklarınız yine yapamayacaklarınızın teminatı. Belki yaptığınız tek iyi şey çok iyi susmasını becermek ve sizi oraya getiren büyüklerinizin talimatlarını uygulamak.

    Sonuç olarak Deniz Baykal’ın CHP’ye ve memlekete verecek bir şeyi olmadığı gibi, İsmail Gezgin’in de Ak Parti’ye ve Bolu’ya verecek hiçbir şeyi yok. Fakat burada birşey var. Kuruluşunun henüz 4. yılını tamamlayan yaptığı hizmetler yapacaklarının teminatı olan genç ve dinamik Ak Parti’yi, yılların yorgun ve yılgın CHP’si ile bir tutmak imkansız. CHP Deniz Baykal’ı kaldırabilir ama Bolu Ak Parti Teşkilatı bu İsmail Gezgin’i tüm bu olumsuz vasıflara rağmen yerinde tutamaz.

    Şimdi burada birşeyin altını önemle çizmek istiyorum. Benimki yalnızca fikri bir tahlildir. Siyasi bir değerlendirmedir. Beklediğim İsmail Gezgin beyin kendisi ile ilgili yaptığım bu tahlilleri şahsı adına değil ama, hasbelkader işgal ettiği Ak Parti Merkez İlçe Başkanlığı adına cevaplamasıdır. Beni İsmail beyin şahsı hiç ilgilendirmemektedir. Beni ilgilendiren işgal ettiği makamdır. Susmaya devam ederse, tüm bilgilerimi buradan ifşa etmek zorunda kalacağım. “Sen Ak Parti’nin Merkez İlçe Başkanısın. TOKİ Bolu’da bir yatırım yapıyor. Bununla ilgili bilgileri kamuoyuyla paylaşmak ve kamuoyunu aydınlatmak sana mı düşer alakası olmayan belediyeye mi? İsmail bey bu sorumu ve yukarıda sana yönelttiğim soruların cevaplarını sizden, tekrar önüne çıkmaya karar verdiğiniz kamuoyu adına bekliyorum.”

    Saygılarımla...

21.11.2005

Bu yazı toplam 357 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim