• BIST 101.566
  • Altın 261,227
  • Dolar 5,6804
  • Euro 6,3745
  • Bolu 15 °C
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 15 °C

DEPREM KUŞAĞINDA OLDUĞUMUZU UNUTMAMAK

Mustafa Namdar

Dünyanın varoluşundan günümüze yeryüzünde meydana gelen depremler içimizi açıtsa da, 1999 da yaşadıklarımız bir bir başka yaraladı bedenimiz, canımız canımızla. Asrın felaketi diye tarihe not düşülen depremde, nasıl hazırlıksız yakalandığımızla ilgili yaşananlar belleğimizden silinmedi. Nasihatten nasibini almasını bilmeyenler, yaşadıkları acıları merhem edip yaralarını sarmaya çalışıyor ama her şey unutulup gidiveriyor.

Zemin etüdünden bina statik hesabına, demirinden betonuna, işçisinden mühendisine, kumundan kirecine, kolonundan kirişine, perde betonundan döşemesine her yapı hesabını alt üst ederek yenilikçi projelere yönelenler, şimdi ne yapıyorlar, rahatlar mı bilemiyorum.

Ülkemizde 1999 depremi sanki birçok birim çalışmalarında milad oldu. Toplum yerbilimciyi jeoloji uzmanını jeofizikçiyi tanıdı. Yer bilimci ile yer üstünü yapılaştıran inşaatçının kavgasına tanık oldu. Zemin emniyet gerilimi katsayıları değişti. Zeminin sıvılaşmasını toprağın kalitesini öğrendi. Zemin etüd raporlarında bulunan değerler birbirini tutmadı raporlar yazıldı bozuldu…

Az, orta, ağır hasarlı binalarda çelişkiler güçlendirmeler, güçlendirmelerdeki uygulamalar kafaları karıştırdı. Sonra yapı denetim kurulları kuruldu. İşleyişte çıkan sorunlarla yeniden yapılan revizyonlarla şimdi nasıl çalışıyor bilen yok.

Üniversitelerle işbirliği yapıldı. Projelere göre bir dizi binaların kontrolü yapıldı karar verildi. Projelere göre binalar teknik anlamda yapılmış mıydı cevap veren olmadı.

Depremden en az hasarla çıkabilmek için öğretmen, muhtar, imamlar bilgilendirildi kim görevini ne kadar biliyor? Deprem sonu hangi mahalleli hangi meydanda toplanacak? İllerde acil afet birimleri bu konuda ne tür çalışmalar yapıyor?

Bolu'da 17 kişilik bir grupla Doğu Marmara Kalkınma Ajansının desteğiyle Ankara, İstanbul, Eskişehir'den katılan öğretim elemanlarından oluşan 17 kişilik bir ekiple deprem fayları üzerinde bir çalışma yapıldı. Proje ortakları il özel idaresi Belediye ve kent konseyi olarak araştırmacılardan bilgiler alındı.

Neler yapılmalıydı?

- Bolu'da bu çalışmalarda insanların ve kurumların duyarlı olduğunu söyleyen ekip sırasıyla, alınması gerekli önlemleri şöyle sıraladılar.
-Yapı envanteri çıkarılmalı.

- Zemin yapısı çıkarılmalı. Bölge ve parsel bazında. (alüvyon, sıvılaşma)

-Sismik araştırma istasyonları kurulmalı. Eskişehir'de 18 adet kurulmuş. Bunlarla küçük büyük yer hareketleri takip edilmeli.

- Kentsel dönüşümde belirlenen bölgelerin özellikleri tespit edilmeli.

-Afet yönetmeliğine uyum çerçevesinde belediye çalışmaları yapılmalı. Coğrafi bilgi sistemi hayata geçirilmeli.

-1999 depreminden günümüze yapılamayanların envanteri çıkarılmalı.

-Bu konuda mühendislik adaları, STK, halk bilgilendirilmeli

-Teknik anlamda Eskişehir Bolu arasında haberleşme ağı kurulmalı.

Tüm bunlar ilgili kurumların öncülüğünde ele alınmalı. Olası bir depremde en az zararlarını azaltmak amacıyla kurumlar arası çalışmalar başlatılmalı.

Son derece hassas, hassas olduğu kadar da önemli olan bu konuda umarım ki birimler gerekli özeni gösterirler.

Böylesi önemli konuda taşın altına elini sokup alın teri dökenlere teşekkürler.

15.07.2011

Bu yazı toplam 1143 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim