• BIST 1.402
  • Altın 494,289
  • Dolar 8,6476
  • Euro 10,3315
  • Bolu 20 °C
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 23 °C

Deprem sadece yer hareketi midir?

Mustafa Namdar

Zemin dediğimiz toprak katmanları arasında meydana gelen yeni oluşumlar sonucu, yer hareketinin adıdır deprem. Bolu insanı (bizim kuşak) depremle ciddi anlamda 1944 Şubat'ında tanıştı. 17 Ağustos ve 13 Kasım 1999 tarihlerinde de Marmara depremi olarak acısı dünya insanının belleğinde yazılı kaldı. Kaybettiklerimize tanrıdan bir kez daha rahmet dilerim.

Deprem sadece yer kabuğundaki hareketlenme midir? İnsanların yaşamlarında oluşan depremler yok mudur? Yanlış uygulamaların, hesapsız davranışların insan psikolojisini altüst eden depresyonları olamaz mı? Bir taraftaki olumsuzluğu düzeltirken bir başka yerlerdeki taşları yerinden oynatıp zemini bozmak, kurumların işleyişindeki duraksamaya, insanların içine düşeceği belirsizliğe neden olmaz mı?..

Sanki İstanbul Milli Eğitiminde meydana gelen deprem; Adıyaman, Bolu ve Eskişehir illerini de tetikledi. İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğünde atama işlerinde görevli müdür yardımcısının Bolu Milli Eğitim Müdürlüğüne, Bolu Milli Eğitim Müdürünün, Adıyaman'a, Adıyaman Milli Eğitim Müdürünün de Eskişehir Milli Eğitim Müdürlüğüne geçici görevle atanmış olmaları, sanki suni olarak yaratılan bir deprem. Kurum normal tasarrufu içinde yapacağı atamalara söyleyecek pek fazla sözümüz olmayabilir. İş; geçici görevlendirmeye geldiğinde değişik yorumların yanıtını vermekte zorlanıyoruz.

Beni diğer iller ilgilendirmiyor. Beni ilgilendiren, Bolu eğitim öğretiminde geleceğe yönelik başarı için tünelin ucunda belirlenen ışık; nokta olarak kalacak mı endişesi? Neden bu endişe?

Eğitim öğretimde başarı gündeme geldiğinde ÖSS-OKS sınav sonuçları tartışılır oldu. Yaklaşık üç yıldır yapılan tartışmalar, eleştiriler zaman zamanda belki haddini aşan suçlamalarla eğitim camiasında görevli tabandan tabana herkesi kırıcı da olabilecek davranışlarımız oldu. Tabi ki bu çalışmalar Kayseri sucuk fabrikası gibi, bir taraftan öküzü sokup diğer taraftan sucuk almaya benzemiyordu. Bu işin uzun soluklu bir süreç olduğu bilinmiş olmasına karşın, bu konuda hep aceleci davrandık. Aceleciydik çünkü, hiçbir ilin bizim gibi İzzet Baysal'ı yoktu. Hiçbir ilde alt yapı bizdeki gibi uygun değildi.

Üç yılda başarı için bir kısım projeler ortaya kondu. Başarı olayı her yıl kademe kademe yükseldi. Ortak sınavlarla, soru bankası oluşumuyla, bilgi alma hattının oluşturulması, okuma saati oluşumu, Eğitime %100 destek kampanyası sonucunda açılan öğretmen evi il ve ilçe merkezinde hizmete giren ilköğretim ve ortaöğretim binaları ve bir o kadar da devlet eliyle açılan okullar.

Yeterli miydi? Yeterli olmadığı için, bütün bunlara sahip olmamıza karşın, iller sıralamasında neden hak ettiğimiz yerde değiliz kavgaları devam ederken sözelde 18. sıraya düşmüş olmanın sevinci, geleceğe olan umudumuzu iyi yönde tetiklemeye başladı. Peki şimdi ne olacak? Bakımını yaptığımız aracın marşına basıp yola koyulmuşken şimdi sürücüyü değiştirdik.

Şimdiye kadar otomobili kumanda eden bir sürücüye ağır bir iş makinesi teslim edildi. Önce aracı, sonra kapasitesini, daha sonra hangi parçanın ne kadar randımanlı çalıştığını deneyip öğrenecek. Bunun için hız kesip iş kazası olmaması için rölantide çalışmaya özen gösterecek Bütün bunlar için belli bir zamana ihtiyacı olacak mı? Olacak!..

Eğer bir kurumda birimler arasında soğuk rüzgarlar esiyorsa, bireylerin birbirlerine olan güvenleri erozyona uğramış şartlı bakıyorlarsa, birde geldiğiniz bu yerde birlikte olacağınız insanların davranışlarını öğrenmek için gelecek kayıp zaman var. En tehlikelisi de bu arada içeriden dışarıdan yapılacak önerilerle kimlik ve kişilik analizleri yapılacak mı? Yapılacak!

Bütün bu benzeri gelişmeler devam ederken etkileyici en önemli faktör geçici görevle masaya oturmuş olmak. Geçici görevden amaç; bir yerdeki boşluğu doldurmak olur. Bir yerde yanlış giden işlemlerin daha bilgili ve deneyimli kişi tarafından düzeltilmesi için olabilir. Teşhisi konmuş bir hasta için görevlendirilir. Bütün bunların dışında Bolu'da geçici görevi gerektiren ne vardır? Biz işin içinden çıkamadık.

Siyasilerimiz bu bilmeceyi nasıl buluyorlar bilemiyorum...

Her şeye karşın gelişmelere yapacak fazla bir şeyimiz yok. Keşke geçici görevlendirme değil de herkesin gönlünden geçen atama olsaydı. Dileğimiz elde olan bir kısım projelere hız kesmeden devam edilir. Umarım yeni müdürümüz içine düştüğümüz kaygıların hiçbirini yaşatmaz. Giden müdürümüze de gelen müdürümüze de başarılar diliyorum.

21.08.2006

Bu yazı toplam 477 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim