• BIST 86.072
  • Altın 251,269
  • Dolar 6,0742
  • Euro 6,8075
  • Bolu 14 °C
  • İstanbul 19 °C
  • Ankara 14 °C

Deprem sempozyumu ardından-3-

Mustafa Namdar

Deprem Sempozyumu'nun 3.ve 4.oturumlarında yoktum. Orada yapılan bilgilendirmeleri, üniversitenin çıkaracağı basın bülteninden öğreneceğimi umuyorum. Bu saatte Belediyenin katı atık çöp deposundan enerji üretimiyle ilgili çalışmalara yönelik, şirketin bilgilendirme toplantısına katıldım.

12 Kasım Üniversite Mavi Salon'da, 5.oturumdayım. Oturum Başkanı Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı AİBÜ İnşaat Mimarlık Fakültesi'nden Prof.Dr. Mehmet Tuncer.

Konuşmacılar: Yrd.Doç.Dr. Tahsin Turgay, Doç.Dr. Hasan Orhun Köksal. Yrd.Doç.Dr. Binali Tercan ve Yüksek Mimar Eylem Akgül Yalçın'dı.

Bu oturumda, depreme maruz kalan binaların yıkılıp yeniden yapılmasına yönelik uyarı önemliydi. 1968 deprem yönetmeliğinde, kolon ve kirişlerdeki demir bağlantısı etriyelerin, seyrek yapılmış olması gerekçe gösteriliyordu.

Bu bölümde, konuların akademik değerlerle aktarılması, mikrofon kullanmadaki sıkıntılar, betonarme ve demir hesaplarının formüllerle anlatılması dikkatleri bir hayli dağıttı.

-Bolu, yakın çevresinin depremsellik özelliği, 17 Ağustos-12 Kasım depremleri sonrası, Bolu'daki binaların durumu, afet sonrası planlamaların önemi vurgulandı. Ders alınmayan konunun popülist politikalar olduğu söylendi.

-Deprem öncesi ve sonrası peyzaj çalışmaları konusunda bilgi veren Eylem Akgül, insan ve çevre ilişkisinin yaşamsal bir ilişki olduğunu söyledi. Deprem öncesinde olduğu kadar sonrası da, boş alanların, cadde ve sokakların peyzaj çalışmalarının önemine değinerek, yol kenarlarına ağaç dikilmesinin sakıncalı olduğuna işaret etti.

6. Oturum, Prof.Dr. Övgün Ahmet Ercan Başkanlığı'nda, Dr. Ramazan Demirtaş, Bülent Özmen, Melike Faiz (MSC) Prof.Dr. F. Sancar Özaner'le başladı.

Zaman zaman konuşmalarda geçen yabancı kelimeler yerine, Türkçe karşılıklarının kullanılması uyarısı yapan Sn. Ercan Başkanlığındaki ilk konuşmacı Dr. Ramazan Demirtaş'tı.

-Kuzey Anadolu fayının Bolu-Gerede arası İmar planlarına aktarılmasını, Zon Yasası çıkarılıp İmar Planlarına geçirilmesi, fayların geçtiği riskli alanların haritasının yapılmasını.

-Bolu'da 1944 depremlerinden önce, 1700'lü yıllarda iki büyük depremlerin olduğunu. Bu konuda sadece anıt yapıp depremleri hatırlatmak önemli değil, doğal yapıların da korunması gerektiğini (Sultan Bey Köyü'nde bulunan taş ocağından geçen çok eski fayların oluştuğunu, burasının doldurularak bilimsel çalışmalara ışık tutacak verilerin yok edildiğine) işaret edildi.

Melike Faiz:

-Bolu ve Düzce civarında bulunan fayları. Deprem anında korunma yöntemlerini, istatistiki anketlerle Bolu'daki okullarda yapılan çalışmaları aktardı.

Bülent Özmen: Gazi Ü. Deprem Araştırma ve Uyg. Mrk. TMMB Jeoloji Müh. Odası Bilimsel Tek. Kurul Üyesi.

-Çocuklar suçu, suçluluğu büyüklerinden öğrenir. Bolu'da afet yönetimine ait çalışmaların başlaması gerektiğini,

Ülkede her yedi yılda bir depremlerin meydana geldiği Bolu yöresinin %90'ının üzerinde deprem tehlikesi altında olduğunu söyledi.

Sempozyumla ilgili son oturum, panel şeklinde oldu. 1999 Depremini yaşayanlardan yönetim birimlerinde, yapılan çalışmalar anlatıldı.

Konuşmacılardan Bolu geçmiş dönem Valisi Sn. Mehmet Ali Türker, deprem dönemi Belediye Başkanı Sn. Yüksel Ceylan, Bayındırlık Md. Sn. Adnan Cumhur, o dönemin Sivil Savunma Müdürü Sn.

Durmuş Bahşi, İnşaat Mühendisleri Odası Bolu Şb. Bşk. Sn. Cahit Çıngı. Diğer davetlilerden eski Vali Sn. Nusret Miroğlu, Düzce eski Valisi Fikret Güven, Düzce Belediye Başkanı Ruhi Kurnaz, Bolu Bayındırlık Müd. Sn. Sabri Fırat, M.E. Md. Sn. İsmail Kocaçalık, Mimarlar Odası Başkanı Sn. Hüseyin Özsoy, mazeretleri nedeniyle panele katılamadıkları anons edildi.

Acıyı yaşayan yöneticilerin anlattıklarını dinledikçe, o dönemdeki psikolojik dengesizliğin meydana getirdiği sağlıksız düşünceler sonucunda, insanların eleştirel davranışlarındaki haksızlıklarını öğrendik.

Depremin sıkıntısını yalnız toplum değil, o sıkıntıya bir de yönetici olarak eşit ölçülerde hizmet üretmenin zorluklarını dinlemiş olduk.

Deprem, bazı gerçekleri öğretti. 1999 Depremine kadar isimlerini duymadığımız Jeoloji ve Jeofizikçi yer bilimcilerinin olduğunu ve önemini öğrendik. Yerin önemini, yer bilimini öğrendik.

Güçlendirmelerde kurallara uyanları, uymayanları öğrendik. 45 saniyede zengin fakirin eşitlendiğini öğrendik. Yapılarımızı, yapı tekniklerini öğrendik. En önemlisi, birey olarak kendi asli görevlerimizi unutup, Nerede bu devlet diye bağırmasını öğrendik. Noksanı, fazlası, ilgi gösteremeyip boş bıraktığımız salonlarla belleğimizde yer eden güzel bir etkinlikti. İşin mutfağında olanlara yürekten teşekkürler.

24.11.2009

Bu yazı toplam 1048 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim