• BIST 95.450
  • Altın 265,996
  • Dolar 5,7594
  • Euro 6,5647
  • Bolu 26 °C
  • İstanbul 29 °C
  • Ankara 32 °C

Deri ürünleri sempozyumu -1-

Mustafa Namdar

Tarih 17 Mart 2009. Yer Gerede Avni Akyol Öğretmen Evi Konferans Salonu. Konuşmacılar: Hasan Yemen, Sanayi Derimod kurucusu. Prof. Dr. Özcan Sarı, Ege Ünv. Müh. Fak. Deri Mühendisliği Başkanı. (Üniversite Sanayi İşbirliği) Ersin Kaşka, Gerede TSO Üyesi (Gerede'de Deri ve Deri Ürünleri Sanayi) Hakkı Matraş, Saraciye Sanayicileri Derneği Başkanı. (Türkiye’de Saraciye Sanayi ve Açılımları) Yalçın Egemen, Ayakkabı Sanayicileri Vakfı Başkanı. (Türkiye’de Ayakkabı Sanayi ve açılımları) Kazım Süren, (Türkiye Deri Ürünleri Sanayi Geliştirme olanakları) Abdulkadir Ünaldı, Kosgeb Başkan Yardımcısı (Kosgeb’in Kobilere Yatırım Teşvikleri)

Sempozyum ev sahipleri Abant İzzet Baysal Üniversitesi - Gerede Kaymakamlığı - Belediye ve Ticaret Sanayi Odası. Saatler 10.50’yi gösterirken başladı protokol konuşmaları.

Prof. Dr. Ömer Bozdoğan. AİBÜ Gerede Meslek Yüksekokulu Müdürü

- Ülke kalkınmasında ana kaynak ulusal sanayidir. Amacımız bu yöndeki gelişmeleri incelemektir.

İbrahim Sadi Özalp Gerede Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı

- Dericilikte çok eskilere dayanan bir geçmişimiz var. Abant İzzet Baysal Üniversitesi ile ortaklaşa hazırladığımız bir sempozyum.

- Halen ilçemizde 132 deri fabrikası, 180 kemer atölyesi var. Bunlardan 35 firma yurt dışı ihracat yapıyor. Deri üretiminde Türkiye payımız %48.

- Gerede’de karma organize sanayi yanında deri organize sanayimiz bulunmakta. Arıtma tesisimiz bitti. Altyapıda bazı küçük sorunlarımız var. Organize sanayide 400, metal sanayi (Gerkonsan) 180 istihdamımız var.

- Teşvik yasası mağduruyuz. Bu yasadan yararlanmamız gerekti. Sektörel bazda yapılan çalışmalarda 8-9 işletmemizin yararlanacağı söyleniyor.

- Bizim bir başka önemli potansiyelimiz turizmdir. Kış sporları için dünya standartlarında kayak pistine sahibiz. (Kuzey disiplin kayak) Dağ, orman ve yayla ürünlerimiz var.

Prof Dr. Atilla Kılıç: Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü

- Bundan böyle böylesi ciddi çalışmaların sonunda Gerede dendiğinde akla gelen Dericilik olacaktır. Deri sanayinin gelişmesi hayvancılığın gelişmesini de beraberinde getirecektir.

- Üniversite olarak ne yapabilirizi konuştuk. Saya ve saraciye üzerinde duruldu.

- Burada Dericilik Fakültesi kurulması gündemde. Saya ve saraciye konusunda laboratuar çalışmaları yapıldı. Üniversitemizin ikinci büyük kampüsü Gerede’de olacaktır. Düşündüklerimizi birlikte uygulayabilirsek Gerede ismi daha duyulacaktır.

Ömer Baygın: Gerede Belediye Başkanı

- Üniversiteyi kendi kabuğuna çekilmiş bir kurum olarak algılarken, bugün sanayi sektöründeki açılımı önemli.

- Gerede Meslek Yüksek Okulunda Saya ve Saraciye bölümleri var. Kendimize göre bir dizi sıkıntılarımız var, aşacağız. Arıtma ve Kolektör hattı çalışmaları devam ediyor.

- Dericilik sektöründe bir dizi işletme merdiven altında çalışıyor. Bu sıkıntımızı ortadan kaldırmak için kooperatifleşme çalışmalarımız var.

Mustafa Masatlı: Gerede Kaymakamı

- Bugün burada Türk Dericiliğinin duayenlerini ağırlamaktan mutluyuz. 100-120 yıllık geçmişi olduğu söylenen Dericilik alanında böyle bir sempozyum yapılması önemlidir. Bu sempozyum ilk olacak ama önemli sonuçlar alınacağına inanıyorum.

Serdar Atayeter: Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Şb. Md.

- Dericilik ve Deri sektörü hakkında bir “Eylem Planı” hazırlandı.

- Dünya dericiliğinde %1 paya sahibiz. Türkiye’de Deri sanayiindeki sektör sayısı 1926’dır. Bu iş yerlerinde 21.427 istihdam var. Bu sayı sadece tabakhanelerde çalışanlara ait.

- Gayri safi Milli Hasıla'da önemli bir durumdayız. Bu konudaki önceliklerde işletme kapasiteleri artırılmalı.

- Rekabet edilebilirlik artırılmalı.

- Sektör AB normlarında serbest bırakılmalı.

- Arıtma tesislerinde belli oranlarda indirim çalışmaları var, Çevre Bakanlığı tarafından.

- İthalatta koruma önlemleri, hayvan varlığının artırılması var.

- En önemlisi Dış Ticaret Müsteşarlığı tarafından başlatılacak kümelenme çalışmaları var. Geliştirme bakımından AR-GE çalışmaları devam ediyor. Dericilik sektöründe üretimle ilgili ürün çeşitlemesinde güçlü sektörler oluşturulur.

25.03.2009

Bu yazı toplam 550 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim