• BIST 86.810
  • Altın 246,959
  • Dolar 6,0145
  • Euro 6,7138
  • Bolu 27 °C
  • İstanbul 27 °C
  • Ankara 28 °C

Deri ürünleri sempozyumu -2-

Mustafa Namdar

Protokol konuşmalarından sonra öğleden sonra başlayan ikinci oturumda ilk konuşmacı Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dericilik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Sn. Özcan Sarı’ydı.

- Üniversite işbirliği uzun süredir dilimize giren bir kavram. Bu konudaki tarihçeye bakarsak 1980 yılı ortaları gibi ilk çalışmaların olduğu görülür. Ancak üniversitenin sanayi katkısı görülmez. Bunun nedeni de eğitimle ilgili. Batı ülkelerinde bu konudaki eğitim 1850’li yıllarda başlamış. Bu alanda yapılan teknik ve teknolojik eğitimdir.

- Bu anlamda eğitim benimsendikten sonra bizde de kat edilen mesafe fazladır. Ziraat Fakültesinde ana bilim dalı olarak Dericilik açılmıştır. Ege’de ise Dericilik Mühendislik Fakültesi 1999 yılında açıldı.

- Üniversite Sanayi işbirliğinde olaya sanayiciler ve eğitimciler olarak bakmak lazım. Üniversite varlıklarına bakıldığında üniversite sanayi alt yapısına sahip değilse, o zaman pratik uygulama yapamıyorsunuz, araştırmalar teoride kalıyor.

- Nano teknolojisi ön plana geçmiştir. Ayakkabıda, müzik derilerinde bakteri ve mayalarla birçok hastalıkların çıkması, kanserojen maddeler olarak, titanyum oksit, nano gümüş teknolojileri.

- Gerede tek bir ürün materyali üzerinde çalışacaksa dünya markası olması gerek. Bu konuda bilimsel araştırmalar yapılmalı.

- Türk insanının ayak yapısı araştırılıp ele alınması gerek. Bu konu çok ciddidir. Bunun Gerede’de ele alınması lazım ve Gerede buna kendini hazırlamalı.

- Derinin kurutulması ilkel olarak çayırlarda yapılıyor. Deri çevre koşullarından etkilenir. Deriyi koruma altına almak gerekir.

- Kalitenin uluslararası standartlarda olması için mikrobiyoloji çalışmalarının başlatılması gerek.

- Deri; yünde olduğu gibi ıslaklık etkisi vermediği, vücut ısısını kontrol eden özelliklere sahip olduğu için önemlidir.

- Giyim fizyoloji dediğimiz olay son derece önemlidir. Beden yükümüzü kaldıran ayaklardır, ayakkabılardır. Ayak sağlığı bakımından ayakkabı çok çok önemlidir.

- Sanayiciye araştırma ve uygulama bakımından yardımcı olunmalı. Eğitimden gelen her teklif sanayici tarafından dikkate alınmalıdır.

- Gerede örnek bir ilçe olabilir. Üretim kalitesini artırmak gerek.

- Ayakkabı doğal bir ihtiyaçtır. Ayakkabı yüzlük derisi ve kösele imalatı önemlidir (kösele Denizli’de üretilmekte).

- Dünya derisinin % 4 - 4,5’i Türkiye’de işleniyor. Bizde küçük baş hayvan varlığı 45 milyar iken 25 milyara düşmüştür. Bu arada hayvancılığın da korunması gerek.

ERSİN KAŞKA: Gerede Ticaret Sanayi Odası Üyesi

İlçedeki Deri ve Deri ürünleri Sanayinin durumu ve sorunlarına çözüm yolları hakkında uzun konuşması oldu. Özet olarak şöyle;

- Gerede’deki dericilik 900 yıllık bir geçmişe sahip. Evliya Çelebi Seyahat namesinde, İbn-i Battuda'nın eserlerinden bahsedilmektedir. Şu anda bölgede 132 deri fabrikası vardır. Ülkenin iç piyasa ihtiyacı olan ayakkabıcılık ve saraciyelik deri ihtiyacının önemli bölümü Gerede’den karşılanır.

- Dünyada örneği sadece İtalya’da bulunan bütün sanayicilerin ortak olduğu ortak kullanım ve işleme tesisleri Gerede’de kurulmuştur. 24 saat çalışmaktadır.

- Ortak kullanım ve işleme tesisleri öncesinde, derinin bir bölümü atık olarak çevreyi kirletmekte. Bunlar tesislerimiz sayesinde yarma deri olarak üretilip ihraç edilmekte.

- Deri sanayi bölgemizde kurulu kapasitemiz 400 Ton ham deri / gün olup, fiili üretim yıl ortalaması 150- 200 ton / gündür. Üretilen deriler yurt içinde başta İstanbul olmak üzere ayakkabı ve saraciye üretimi yapan yerlere pazarlanırken, yurt dışında Rusya, Romanya, Ukrayna, İran ve İsrail’e, Avrupa’nın birçok ülkesine ihraç edilmekte.

- Gerede deri sanayinde 2500 kişi çalışmakta, ayrıca 13 kurumsallaşmış olan 182 küçük atölye düzeyinde deri ürünleri imalathaneleri vardır. (15 bin adet yıllık kemer.)

- Hammaddenin standart olmaması, modern kesimhane yokluğu, bilinçsiz hayvan yetiştiriciliği sektörü zor durumda bırakmaktadır.

- 1.200.000 m2 alan üzerine kurulacak olan “Deri Organize Sanayi Bölgesinin” parselasyon ve alt yapı çalışmalarına 2008 yılında başlanmıştır. Arıtma tesisi yapılmıştır.

- Organize Sanayi Bölgesine taşınma bedeli, arıtmada harcanan elektrik enerjisi ve kamulaştırma bedellerinin ağırlığı sıkıntı yaratmaktadır. Bunun için “Bölgesel ve sektörel destek verilmelidir.”

- Önemli bir diğer sorunumuz Maliye Bakanlığınca düzenlenen ham deride uygulanmakta olan Tevfikat oranının düşürülmesi ya da kaldırılmasıdır.

- Devletin alınan ya da kesilen faturada peşin tahsilat yapması deri sektörünü nakit olarak zora sokmaktadır.

- Makro anlamda Uzakdoğu’dan ithal edilen ayakkabı, soya bitmiş ya da yarı mamul deri ürünlerinin sağlıksız olarak piyasaya sürülmesi istihdamı olumsuz yönde etkilemektedir. Gümrüklerin bu konuda kontrolsüzlüğü sıkıntımızdır.

26.03.2009

Bu yazı toplam 569 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim