• BIST 1.418,030
  • Altın 482,04
  • Dolar 8,5050
  • Euro 9,9850
  • Bolu 11 °C
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 11 °C

Deri ürünleri sempozyumu -3-

Mustafa Namdar

Hakkı MATRAŞ: Saraciye Sanayicileri Derneği Başkanı

- Saraçlık el emeği ile yapılan deri işleridir. Günümüzde saraçlık makinalaştı, sanayi haline geldi. Kendi içimizde üretim yaparken zaman zaman da yurt dışına çıkmaya başlandı. Dışımızdaki gelişimi gördükçe daha güzelini yapıyoruz.

- Okullarımızda öğrencilerimizi Deri ailesinin içine soktukça çok daha kaliteli mal üretip para kazanacağımızı düşünüyorum.

- Dünyada deri ihracatı 151 milyar dolar iken bizde 1 milyar dolar. Bu durum bizim tembelliğimizden değil, rakiplerimizin para akımını çok iyi değerlendirmesinden.

- Bizim üreticimiz küçük işletmeler halinde çalışıyor. Organize sanayi bölgelerine çıktıklarında aydınlanacaklar, ama çıkmıyorlar. Orada kayıt dışı çalışma yok. Orada kaçak işçi, noksan sigorta yok.

- Üretimde belli ilerleme yapabilmek için kayıt dışılıktan kurtulmak gerek. Büyük Şehirlerde yüksek maliyetler nedeniyle verimlilik azalıyor.

Bakanlık olarak eylem planını çok iyi yapmak lazım. Güney ve Güneydoğu’da altyapı yok. İnsan faktörü uygun değil. Bu sektörün altyapısı olan bölgelere kaydırılması gerek.

- Hayvan yetiştiriciliği konusunda ciddi envanter yapılmalı. Türk müteşebbisi her konuda korkar hale geldi. Bu konuda fon kurulmalı.

- İşçi çıkarmanın zorlukları getirildi. Çalışanlara, işverenlere kötülük yapılıyor. Ekonomide istikrar yok. 6-7 ay sonrası için fiyat verme imkanı yok.

Yalçın EGEMEN: Ayakkabı Sanayicileri Vakfı Başkanı

- Bir sektörün değerlendirilmesinde temel faktör; ürün ve hizmette kalite, ülkeye sağladığı katma değer ve istihdamdır.

- Müşterilerin kalite beklentisinin yanında üreticiler de tüketicinin beklenti ve ihtiyacına cevap verecek şekilde ayakkabı üretmek durumundadırlar. Kaliteli üretim için de standardizasyon gerekir. Bunun için de eğitim olmalıdır. Dernekler, odalar ve vakfımız, eğitimin önemine inanarak 2002 yılında İstanbul Halkalı’da TASEV Ayakkabı Anadolu Meslek, Endüstri Meslek liselerini sektöre kazandırmıştır (24 derslikli 570 öğrenci kapasiteli.)

- Vakfın amacı; Türk ayakkabı sanayiinin dünya piyasalarında yaratılan markalarla rekabet gücünü artırmak, özgün tasarımlar sağlamaktır. Özgün Türk Ayakkabısı tasarımı yaratılırsa, markalaşmada önemli adım atılmış olur.

- AB proje destekli KOSGEB, MEB ve Vakfımız tarafından 2002 yılında Ayakkabıcılık Eğitim Enstitüsü Projesi 30 Haziran 2006 tarihinde tamamlanmıştır. Ayrıca bu proje kapsamında Akredite Ayakkabı Laboratuvarı kazandırıldı. KOSGEB ve MEB desteğiyle 2009-2010 eğitim yılına yetişmek üzere İstanbul Üniversitesi ile Ayakkabı Meslek Yüksek Okulu açılması protokolü imzalanmıştır.

- Üretici ve üretim için birarada çalışmanın faydaları, organize sanayi bölgeleri ve teknoparklar ile ispatlandı. Avrupa’da uygulanan yeni bir model var, Kümelenme. Kümelenme aynı veya benzer iş kolunda faaliyet gösteren, coğrafi olarak birbirine yakın, son ürünün üretilmesinde birbiriyle işbirliği ve rekabet halinde olan üretici firmalar ve bu firmaları destekleyen aktörlerin biraraya gelip örgütlenmesidir. “Ulusal Kümelenme Politikasının Geliştirilmesi Projesi” ile 20 ilde kümelenme çalışmaları tamamlandı.

- Türkiye’de ayakkabı sektörü 500 bin çift / yıl kurulu kapasitesiyle, Avrupa’da 3, dünyada 9. sıradadır. Son yıllarda Uzakdoğu menşeli ithalat baskısıyla üretim 150-200 bin çifte düşmüştür.

- Sn. Yalçın Egemen devamla: Üretici işletmeler pazarlama kanallarında yer alan aracı işletmelerden bahsederek sonuç ve önerilere geçti.

- SONUÇ VE ÖNERİLER: Ayakkabı sektörü en çok İstanbul ve İzmir’de gelişmiştir. Büyük şehirlerde işçilik ve genel imalat masrafları yüksektir. Uluslararası rekabet avantajının kazanılması için büyük şehirlerin dışında uygun bölgelerde kümelenmek gerekir. Bunun için de Gerede uygundur. Doğu Anadolu tercih edilebilir. Hayvancılığın teşviki ve işsizlik oranının fazlalığı tercih nedeni olabilir.

KÜMELENME İÇİN SİSTEM BELİRLENİRKEN VE KÜMELENME SIRASINDA KAMU TARAFINDAN SAĞLANACAK DESTEKLER: - Mesleki Eğitim - KOSGEB - Taşıma kredisi - Enerji fiyatları - Bölgesel asgari ulaşım maliyetlerinde test yapılmalıdır.

Kazım Süren: Türkiye Deri Sanayi İşverenleri Sendikası

Sempozyumun sonuna doğru dinleyicilerde yorgunluk başlaması nedeniyle dikkatlerin dağıldığı gözleniyordu.

- Derinin görünümü, insan sağlığına uygunluğu, giyinme, korunma gibi temel ihtiyacı karşılaması yanında pahalı oluşu süs - prestij - sosyal statü göstergesi gibi amaçlarla tüketime konu olmaktadır.

- Deri sektörünün global hedefe ulaşmasında, AB’ye katılım önemlidir. Bunun için ulusal ve uluslararası rekabetin önlenmesi, kayıtlı ekonominin sektörel bazda işlerlik kazanmasıdır.

- Haksız rekabetin giderilmesi, organize sanayi bölgelerindeki firmaların karşılaştıkları ilave maliyetlerde (Arıtma - Enerji - su vb.) indirim yapılmalı.

- Eğitim kurumlarının disiplininde dericiliğe önem verilmeli; ARGE, master ve doktora çalışmalarının önemi vurgulanmalı. Üniversite - Sanayi işbirliği sağlanmalı.

Son konuşmacı Sn. Abdülkadir Ünaldı’yı beklemeden toplantıdan ayrıldık. Bu sempozyumun sektör tarafından nasıl yorumlandığını bilmiyorum.

Görebildiğim kadarıyla salonda sektör temsilcilerinden kimse yok gibiydi. Salonu dolduranlar MYO öğrencileriydi. Bu yazımla konuşmaların özetini aktarmaya çalıştım.

27.03.2009

Bu yazı toplam 773 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim