• BIST 97.149
  • Altın 282,758
  • Dolar 5,7454
  • Euro 6,3899
  • Bolu 31 °C
  • İstanbul 30 °C
  • Ankara 32 °C

DERNEKLER BİLGİ SİSTEMİ (DERBİS) 2

Mustafa Namdar

Yerel yönetimlerin çalışma programlarında, halkın nabzını tutan sivil toplum kuruluşlarının rolü Avrupa'da çok önemli. Son dönemlerde bizde de önemli hale gelen STK'lar sadece kendi kuruluş yönetmeliğine göre hareket etme serbestisine sahip değildir. Onların çalışmalarını yönlendiren, kuralları koyan birimler vardır. Bunlar Dernekler Masası Daire Başkanlığı Müsteşarlığı'dır. Dünyada olan gelişmeleri onlar anlatıp yol haritalarının çizilmesini sağlarlar.
Böylesi bir yenileme çalışmasında Müsteşar Sn. Feyzullah Hacı MÜFTÜOĞLU'nun da görüşleri olmalıydı.
Buraya gelmekten, sizlerle beraber olmaktan son derece mutluyum diyerek konuşmasına başladı.
- Bolu'da olmak büyük bir keyif. Şunu biliniz ki, Dernek ve Vakıflar merhamet müessesesidirler. Merhametler topluluğu ile bir arada olmak gerçekten mutlu ediyor. Sn. Vali, Sn. Belediye Başkanı'na, ve İl Müdürü'ne teşekkürler.
- Teşkilatı iyi tanıyorum. Dernekler; üzerinden para kazanılacak kurumlar değildir. Onlar bir anlamda merhametler birliğidir.
- Sizlerden ne bekliyorum?
Dernekleri kazanç aracı olmaktan çıkarın. İlin yetkililerine bunun farkındalığını sağlayın.
- Geçmişte dernek kurmak kolay değildi. Yetkili birimlere müracaatlarda zorluklar oluyordu. Bu kurumların başında Emniyet ve Jandarma geliyordu. Aslında burada görev yapanların eğitimleri, asayişi temin konusundaydı. Aldıkları eğitimler uygun değildi. Zaman geldi bu kurumlar sivilleşti. Emniyet ve Jandarma kurumlarına sadık insanlardır. Biz işimizi iyi yapmalıyız. İşimizi iyi yaptığımızda onlar da asıl görevlerine dönüyorlar.
Pasaport için bütün bilgiler nüfustan alınıyor ama pasaportu Emniyet veriyor. Neden? Bir ilin güvenliği için yetkilerimizi dernekler üzerinden kullanır olduk. Bu niye böyle sorusunu sormamız gerekiyor. Bunları her dalda sorumluluğumuz olduğu için söylüyorum.
Burası Ata Yurdu. Burada kendi ruhumuzun tatminini buluyoruz. İlk ziyaretim Göynük'e olmuştu. Göynük'te Akşemseddin Hazretlerinin olduğunu kimse bilmez.
Prof. Dr. Ali SEYYAR – SAKARYA ÜNİVERSİTESİ Sosyolog (Misafir Konuşmacı);
1964 yıllarında iş umuduyla Almanya'ya giden, yol iz bilmez, derdini anlatabilecek dili olmaz insanların, çileli yaşamlarını anlatarak, ufuk açmak amacıyla buraya geldiğini söyleyerek başladı konuşmasına; Taraklı'nın Akçapınar Köyü'nden.
- 1964 yılında akın akın iş bulma umuduyla Almanya'ya geliniyordu. O yıllar ben de Almanya'daydım. Devletin eli Almanya'ya kadar uzanmıyordu. Sonuçta orada, Türkiye'deki derneklerden farklı dernekler oluşuyordu. Almanya'da üniversiteye girer girmez Müslüman Öğrenciler Birliği'ni oluşturan dernek kurdum. Müslüman Türk Mezarlığı'nı açtık.
- Merhametli olmak başkaları için düşünmesini bilmek demektir.
- Türkiye'ye dönemeyenler için vatandaşlık haklarının verilmesini istedim. Türkiye, dernek faaliyetlerinden uzak durdu. Türk olmam, Taraklı'lı olmamla sakıncalı oldum. Almanya'da dışlandım.
- Devletin sosyal yönünü eleştirmem gerekiyordu. Sivil toplum demokratikleşmelidir diyordum. Keşke bu sivil toplum Cumhuriyet'le birlikte gelseydi.
- Sivil topluma örgüt dendiğinde halk olumlu karşılamıyor. Sivil toplum ayağını kimler oluşturacak? Hakikatleri kimler dillendirecek? Zihinsel düşünce, değişen devlet düşüncesi tarafından oluşturulmalı. Devlet farklı düşüncelerde de yanımızda olmalı.
- Örgütlenemeyen yoksul insanlar nasıl bir araya gelecekler? Türkiye'de bilim üreten dernekler kaç tanedir? Üniversite içinde yenilikçi düşüncelerin ortaya çıkması çok zor.
SOSYOLOJİ: Toplumların tutum ve davranışlarını inceler. Kötülüklerin önüne geçebilecek kuralları uygulamayı öğretir.
SOSYAL İNSAN: Sosyal faaliyetlerde bulunan toplumun değerlerine saygı gösterendir.
Sosyal Projenin hazırlanmasında, yoksulluk nasıl giderilebilir? Bu konuda hiç eğitim almamışların sorumluluk alanlarının iyi belirlenmesi lazım. Alçak gönüllü olmak lazım.
Gelişmiş ülkelerin peşinden koşmak değil, onları peşimizden koşturmak durumunda olmalıyız…

Bu yazı toplam 1237 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim