• BIST 95.734
  • Altın 271,249
  • Dolar 5,5633
  • Euro 6,1703
  • Bolu 16 °C
  • İstanbul 24 °C
  • Ankara 20 °C

DOĞU MARMARA KALKINMA AJANSI TR-42- 1-

Mustafa Namdar

Dünyada insanlık aleminin varoluşundan itibaren, insan yaşamındaki standartlar gelişme göstererek, günümüze gelinmiştir. Hiçbir şey ilk günkü görüntüsünde değil.

İnsanlar yaşam kalitelerini yükseltebilmek için aklını kullanmış. Tek aklın yetmediği yerde bir araya gelerek arayış içinde olmuş, deneme sınama yoluyla elde edilen kazanımları ortak akıl süzgecinden geçirerek, yeni buluşlara neden olmuş.

Zaman içinde insanlar arasında olduğu kadar bağımsız ülkeler de bu rekabet yarışının içinde kendisini bulmuş. Ekonomik gücü olanlar her alanda araştırma geliştirme birimleri ARGE'lerini kurmuş her alanda araştırma yapmayı kendine hedef seçmiştir.

Bireysel beceriler için okullar, meslek edindirme kursları açılmış, beyinlere bilgi iletilmiş.

Yetmemiş, bilgilerin becerilerin hayata geçirilebilmesi için Girişimcilik fitilini ateşlemek üzere gerekli ana para için değişik formatlarda kredilerle sermayeler ihdas edilmiş. Yetmemiş güçlü ortaklıklar, şirketler, kooperatifler kurularak çok ortaklı dayanışmalar devlet tarafından desteklenmiş.

Küreselleşen dünya felsefesinde sınırların kaldırılmasına yönelik ortaklıklarla insanların yaşam seviyeleri aynileştirilip, kültürel değerlerdeki farklılıkları ortadan kaldırıp eğitim düzeylerini aynı seviyeye çekme mücadelesi başlamıştır. Dünyanın belli bir bölümü bu değişim için belli bir dinamizmi sürdürerek, bugünü dünden ayıran yaşam standardını yakalayıp, yeni arayışlar için hız kesmezken bir bölümü, yerinde saymanın gürültüsünden yeni yeni uyanmaya başlamıştır.

Ülkemiz her alanda olduğu gibi, sanayileşmede de büyük gelişmeler göstermiş olmasına karşın ne yazık ki, bölgeler arası kalkınmışlığı aynı seviyeye getirememiştir. Devlet zaman zaman geri kalmış iller diye ekonomik destek sağlamış. Zaman zaman, kalkınmada öncelikli illeri tespit ederek yardım elini uzatmış, zaman zaman da, yatırımcıyı teşvik amaçlı vergide, yer vermede, enerji tüketiminde, sigorta işlemlerinde avantajlar sağlamış ama bir türlü adaletli uygulamayı başlatamamıştır.

Şimdi dünyanın gelişmiş ülkelerinde uygulanan “Bölgesel Kalkınma Modelleri” dikkat çekmiş, ülkemizde de uygulanmasına geçilmiştir. Bu bağlamda 5449 Sayılı kanunla “Kalkınma Ajansları” kurulmuştur.

Bolu TR 42 Marka adıyla Doğu Marmara Kalkınma Ajansı içinde Kocaeli, Yalova, Sakarya ve Düzce illeri ile birliktedir. Son yıllarda uygulanan Teşvik Yasası'ndan yararlanan Düzce ili de, İzmit, Sakarya illeri gibi gelişmiş iller arasına girme başarısını göstermiş. Yatırımcı, bir türlü Bolu dağından yukarıya çıkmanın avantajını göremediği için, dağın alt yakasında frene basmıştır.

Gelen yeni sisteme göre, “Ey Bolu Halkı! Bölgesel gelişme hedeflerini gerçekleştirmek istiyorsan Kamu, özel kesim, üniversite ve sivil toplum kuruluşları arasında işbirliğini oluştur ve de geliştir.”
İl bölgende ekonomik ve sosyal kalkınmaya hizmet eden tüm çalışmaları yönlendirmek için, kalkınma ajansının vermeyi planladığı mali ve teknik desteklerin çerçevesini hazırla. Bölge paydaşlarının fikirlerini değerlendir ve yararlan. Kendi başının çaresine bak. İşte deve, işte hendek nasıl geçersen geç karşı tarafa, kalkınmışların yanına” deniyor.

Para kazanmanın yolu; varolan değerlerinizin tanıtımını yapmaktan, talep olan ürünü üretmekten, aracı olarak alıp satmaktan geçer. Bir ilin değerlendirmesinde Tarım, Sanayi, Turizm kriterlerine ne kadar sahibiz ona bakmak lazım.

Bu konuda değerlendirme yapmak üzere ilimizin resmi, özel kesim temsilcileri, sivil toplum kuruluş temsilcileri, kent konseyi başkan ve sekreteri olarak 03.07.2010 Cumartesi günü Doğu Marmara Kalkınma Ajansının konuğu olarak Kocaeli'ndeydik. “Ön Bölgesel Gelişme Planı” için görüş alışverişinde bulunduk.

08.07.2010

Bu yazı toplam 976 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim