• BIST 99.677
  • Altın 220,684
  • Dolar 5,3318
  • Euro 6,0564
  • Bolu 1 °C
  • İstanbul 7 °C
  • Ankara 3 °C

Dost sanılan düşman

Mustafa Namdar

Rahmetle andığımız Aşık Veysel, “Dost dost diye nicesine sarıldık...” derken, belki tütünden, tütün ürünlerinden bahsetmedi. Ne var ki insanoğlu, çocukluktan gençlik dönemine geçişte, bazen adam olduğunu kanıtlamak, bazen yalnızlığın acısını unutturmak, bazen halka halka çıkan dumanda sevgiliyi hatırlamak, efkar dağıtmak, bazen nefes nefes içine çektiği dumanla, içindeki sıkıntıyı dışarıya savurmak, bazen nargilenin çıkardığı fokurtularda acıyla sevinci bir arada kaynatmak, bazen sakız niyetine acıyı dişlerinin arasında ezip bitirmek istercesine, dost bellemiş tütün ve tütün ürünlerini...

Öylesine bir dostluk bağımlılığı olmuş ki, mısır püskülünden yapmış sigarasını, çaresizlik dönemlerinde. Öylesine bir bağımlılık ki, düşmanından istetmiş bir tek sigarayı... Yerlerden toplatmış izmaritlerini...

Gün geldi dost sandığımız tütün ve tütün ürünlerinin baş düşmanımız olduğu anlaşıldı. Sağlığımızın baş düşmanı olduğunu anlatmaya çalıştık. Öldürücü olduğunu kaplarının üzerine yazdık. Bütün zararlarını deşifre etmeye çalıştık, çalışıyoruz, her durumda ama, öylesine bir bağımlılık. Öylesi bir tutku ki, koparmak kolay olmuyor sigaradan, tütün ürünlerinden insanları. Tesellisi; sigara içen ölmüş de, içmeyen ölmemiş mi oluyor avutuyor insanlar kendilerini.

Sigara içen de kanser olurmuş, damarlar tıkanırmış, ciğerler tahriş olurmuş, insan ömründen çalarmış, ölümü çabuklaştırırmış, cüzdana zarar verirmiş kimin umurunda. Memeden ayrılmayan çocukların ağzındaki emzik gibi, dudaklarımızda sigara. Ve nasihatler kar etmemiş olmalı ki, yasa çıkarıp yasak koydular 4207 sayılı kanunla. 19 Temmuz 2009 tarihinden itibaren, kapalı mekanlarda, açık alanların bir bölümünde ağır para cezaları getirildi içicilere, insanların sağlığını korumak için. Tutar mı? Kontrolü ciddi yapılırsa, bunun üretimi kontrol altına alınırsa, üreticinin ekonomik kaybına başka alternatifler bulunursa, caydırıcı olabilir...

Bu konuda Bolu İl Tütün Kontrol Kurulu, 08.07.2009 tarihinde Hacettepe Üniversitesi’nden Prof.Dr. Hilal Özcebe tütün kullanımı ve sağlık etkileri , Doç. Dr. Dilek Aslan- Pasif sigara duman etkilenimi, Prof.Dr. Nazmi Bilir-Tütün kontrolü çalışmaları neden etkilidir? Bolu Sağlık İl Müdürlüğü’nden Uzman Dr. Güledal Boztaş, Bolu’da il tütün kontrol çalışmaları konularında bilgilendirme paneli düzenlediler. Panel yöneticisi Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nden Prof.Dr. Şirzat Çoğalgil’di.

Salon oldukça kalabalık. Açış konuşmasını İl Sağlık Müdürü Sayın Dursun Koç; Gelecekte üzerimize çökecek zehirli dumanı ortadan kaldırma çalışmaları olarak özetledi. Bolu İl Tütün Kontrol Kurulu Başkanı Vali Yardımcısı Sayın Cemal Yıldızer, tütün kurallarının tüm dünya insanları için, halk sağlığı için, tütün bağımlılığından olan sıkıntılarını anlattı.

Diğer konuşmacılar, kendi konularıyla ilgili 20'şer dakikalık sürede, tütünlerin zararı konusunda insan sağlığı üzerinde bilgilendirmeler yaptılar. Bilimsellik konusunda anlatılanlara hiçbir itiraz olamazdı. İtirazımız; tütün ürünlerinden devletin aldığı vergiler, nereden karşılanacaktı? Tütün tarımıyla uğraşan çiftçiye alternatif ürün için ne gibi tedbirler sunulacaktı? Özelleşen tekel fabrikaları, yabancı sermayelerin elinde her geçen günde özendirici reklamlarla insanların tutkusunu canlı tutmalarına nasıl önlem alınacaktı ve en önemlisi, bu fabrikalarda çalışan işçilerin çoğunluğu Türk’tü. Bunlar için nasıl bir düzenleme düşünülüyordu? Son dönemlerde ilköğretim okul öğrencilerine kadar inen sigara içmelerine karşı, nasıl bir rehabilitasyon uygulanacak? Burada başlayan madde bağımlılığı, tiner ve çeşitli toz bağımlılığına karşı çocuklar nasıl korunacaktı?

Her tür tahribatı bilinen düşmanı dost diye cebinde taşımaya alışmış insanları bu beladan kurtarmak, herkesin görevi olmalı. Hele de ana babaların, çocuklarının geleceklerini zehirlememeleri için, büyük sorumluluk taşıdıklarının bilincinde olmaları gerekmekte. Dileğimiz Allah kurtarsın demekten öteye gitmiyor.

10.07.2009

Bu yazı toplam 868 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 218 21 21 | Haber Yazılımı: CM Bilişim