• BIST 102.791
  • Altın 227,255
  • Dolar 5,3221
  • Euro 6,0379
  • Bolu 6 °C
  • İstanbul 9 °C
  • Ankara 4 °C

DOSYA MESELESİ!

N. Gürkan Yetkin

Modern şehircilik anlayışını ,yaşlı ve yorgun bir şehre adapte etmeye kalkmak için yetkililerin elinde iki enstrüman vardır.
1)3194 sayılı İmar Kanunu'nun 18.maddesi ve yönetmeliği
2)Kentsel Dönüşüm
1999 senesinden bu güne 18.madde uygulamaları kimilerinin canını yakarken bir taraftan da 1985 yılında hazırlanmış olan ve bu şehre hiç uymayan imar planlarındaki aksaklıkları gidermesi ve o günden bu güne mağdur olarak gelenlerin mağduriyetini gidermesi açısından bir çözüm olarak karşımıza çıkmaktadır.
Eğer 18.madde dosyası adı altında bir dosya, bu gün, Belediye Meclisi'nde bulunan Ak Parti grubu tarafından mercek altına alınmışsa bu aslında komik bir durumdur.
Şöyle ki,
1)Dosya kim tarafından hazırlatılmış ve daha da önemlisi kim tarafından hazırlanmıştır?
2)İlgili dosya neden sadece Ak Parti Grup Başkanına teslim edilmiştir?
Gerçekten ilgili dosya da sakıncalı bir durum söz konusu ise bunun vebali seçilmişlerden başta imar komisyonu üyelerine ve encümen üyelerine düşmektedir ki ,dosyanın teslim edildiği kişi bu görevlerde bulunan ,bu kararlarda imzası olan bir arkadaştır!
Bu açıdan bakıldığında kurda kuzu mu teslim edilmiş olmaktadır?
Dosyanın içerini bilmediğimiz için kimseyi zan altında bırakmaya hiç gerek yok!Ayrıca açıklamalardan yola çıkarsak bu dosyadan kirli işler ve ilişkiler çıkması da mümkün değil!
O halde bu dosyaya ne gerek var?
Anlatalım o halde!
Dosya meselesi aslında bir göz dağından ibarettir!
Nasıl bir göz dağı ve kime göz dağı işte orası biraz muallak!
Dosya meselesi, aslında başlangıç olarak sembolik bir kavram.Ak Parti'de ,güç mücadelesi içinde, yerinde sağlam durmak isteyen herkeste bir dosya merakı bulunmakta.Bu dosya arşivleme işi yeni bir mesele veya bilinmedik bir mesele değil.Ak Parti Genel Merkezinde, bölge milletvekili konumunda bulunan kişilerden tutunda ,teşkilatlardan sorumlu genel başkan yardımcılarına ve yerel yönetimlerden sorumlu genel başkan yardımcılarına kadar, ilgili, alakalı herkese itina ile hazırlanmış dosyaların teslim edildiği bir gerçek.
Konunun muhatapları bu durumu hep reddetseler de ,işin tuhafı gerçekten de böyle bir iş hiç olmasa da, Ak Parti ailesi içersinde herkes, böyle bir işlemin varlığına inanmakta!
İşte Belediye meclisinde gezinen bu dosyanın taşıdığı mana ilk olarak bu.”Siz dosya hazırlarsanız, ben alasını hazırlarım mesajı!”
Ancak samimi olarak söylemeliyim ki bu dosya yerine ,şu gün itibari ile kaç bölgede 18. madde uygulamasının ihalesinin gerçekleştirildiği ,bu ihalelerin ilgili firmalarca tarihi sıra ile kaç tanesinin sonuçlandırıldığı,ihaleleri alan firmaların adları , şirket müdürlerinin ve ortaklarının beyanı ,kaç uygulamaya kaç kişi tarafından itiraz edildiği ,itiraz edenlerin isimleri ve itiraz konuları,kaç tane uygulama için dava açıldığı ve bu davaların kaç tanesinin sonuçlandığı ve devam eden davaların sayısı.Dava açanlar arasında Ak Parti bünyesinde aktif görevde olanların olup olmadığı var ise isimleri,18.madde uygulaması tamamlanmış alanlarda ,sonradan tekrar imar planı değişikliği yapılıp yapılmadığı ,yapıldı ise bunun gerekçesi ve bu değişiklik sonrasında imar planı değişikliği talebinin ilgili parsel sahibine bir rant getirip getirmediği,her türlü haber belediyeye ait web sayfasında ziyaretçilere duyurulduğu halde neden 18.madde uygulamaları hakkında duyuruların yer almadığı ,18.madde uygulaması sonuçlanan alanlarda halen alt yapı hizmetlerinin verilmemesinin ve mülkiyeti kamuya geçmiş yolların halen açılmamasının sebeplerine açıklık getirilse bilgilendirme ve şeffaflık anlamında çok daha büyük bir hizmet verilmiş olur.
Son olarak da belirtmek ve altını çizmek isterim!
Yapılan 18.madde uygulamalarında bir sıkıntı olduğu noktasında bir inanç var ise uygulama yine aynı Belediye Encümenince iptal edilip yeniden düzenleme yapılabilinir hatta komple iptal de edilebilinir!
O halde boş ilerle kafa bulandırmaya ve topu taca atmaya gerek var mı?

Bu yazı toplam 1067 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim