• BIST 115.748
  • Altın 391,772
  • Dolar 6,8651
  • Euro 7,7192
  • Bolu 27 °C
  • İstanbul 31 °C
  • Ankara 31 °C

Dozerci Tahsin

Yüksel Gültekin

Komut vermesi, yönlendirilmesi en zor olan araçların başında dozer gelir. Eğer kullanmayı bilmezseniz, girdiği ortamı yıkar, döker. Siz dozerin hakimiyetini elinize geçirinceye kadar, zaten olan olmuş, yıkılan yıkılmış, dökülen dökülmüştür. Onun için zordur dozer operatörlüğü. Hele operatörleri yönlendirmekse başlı başına bir sanattır.

Tahsin Akduman Bey, işte, meslek hayatı boyunca bu operatörleri yönlendirme görevini üstlenmiştir. Önce Şef, sonra Müdür olarak çalıştı Köy Hizmetleri'nde Tahsin Bey'in görevi, kurumun emrindeki dozerleri operatörleriyle sağa sola göndermektir. Sempati de buradan gelmektedir. Ee bizim köylümüz yıllardır çile çektiği için, köyünün yoluna dozer gönderen bu güleryüzlü operatörlerin başını sevmiş, hele bir de köylerinin yoluna dozerleri gönderince, Tahsin Akduman efsanesi ortaya çıkmıştır.

Artık bizim Tahsin iyidir sözü bir atasözü haline gelmiştir. Aslında son olaylardan önce de parti içinde Tahsin Bey operatörleri yanlış yere yönlendirip dozerlerle yıkıp dökmeye başlamıştır ama, işte bizim Tahsin iyidir felsefesi bugüne kadar Tahsin Bey'in gün yüzüne çıkmasına engel olmuştur. Fakat, son olayda dozerci Tahsin, dozerleri öyle yanlış yere yönlendirmiştir ki, artık bizim Tahsin iyidir atasözü bile zannederim onu kurtarmaz. Çünkü Tahsin Bey'in dozerleri, yalnızca Kızılay Parkı'nı kapatıp Belediye araçlarının dışarı çıkmasına engel olmamışlardır. Aslında orada hapsedilen özgürlüktür. Vatandaşın özgürlüğünü hapsetmeye kalkmıştır, hem de fütursuzca.

İl Özel İdaresi kimindir? Vatandaşındır. Vatandaşa hizmet için kurulmuş bir idari birimdir. Kimden teşekkül eder? Vatandaşın hür oylarıyla seçilmiş İl Genel Meclisi üyelerinden teşekkül eder. Tahsin Akduman kimdir? İl Özel İdaresi Sekreteri. Seçilmiş midir? Hayır. Vatandaşa karşı hesap sorumluluğu var mıdır? Hayır. Nedir? Bürokrattır. Kanunlar çerçevesinde, seçilmişlerin aldığı kararları uygulamakla görevli bir bürokrat. İl Özel İdaresi'nin aldığı kararlarda herhangi bir siyasi sorumluluğu olmayan bir bürokratın, tüm İl Özel İdaresi'ni temsil ediyormuş görüntüsü verecek şekilde her gün gazetelerde boy boy demeçler vermesi siyasi, idari açıdan etik bir davranış mıdır?

Yer yarılıp, gök kubbe çökerken İl Özel İdaresi'nin siyaseten sorumlu Başkanı Mücahit Kutlu Bey nerededir? Bizim oy vererek bizi temsil etsin diye oraya gönderdiğimiz İl Genel Meclisi üyeleri nerededir? Nerededir hangi İl Genel Meclisi üyesi, İl Özel İdaresi'nin hangi kurumuna üye olacak da oradan para alacak diye toplantı üstüne toplantı yapan Ak Parti İl Başkanlığı ve Ak Parti Grubu, böyle bir rezalet karşısında. Bu nasıl bir vurdumduymazlık, bu nasıl bir fütursuzluk ve bu nasıl bir kabiliyetsizliktir?

Belediye kimindir? Vatandaşındır. Vatandaşa hizmet için kurulmuş bir idari birimdir. Kimden teşekkül eder? Vatandaşın hür oylarıyla seçilmiş Belediye Başkanı ve Belediye Meclis üyelerinden teşekkül eder. İl Özel İdaresi'nin, Belediye'nin araçlarını boş duran parkta durmasınlar diye hapsedecek şekilde önüne engel koyması, aslında kimin önüne engel koymaktır? O araçlardan yararlanacak halkın önüne engel koymaktır. Bu rezaletin hesabını vatandaşa kim verecektir? Tahsin Akduman Bey mi verecektir? Yarın seçimler geldiğinde vatandaş bunu menfi olarak değerlendirdiğinde ve Ak Parti bu sebeple kan kaybettiğinde, sorumlusu kim olacaktır? Hiç şüpheniz olmasın, Tahsin Akduman Bey hiçbir şey olmamış gibi yine önümüzdeki dönem Ak Parti'den Milletvekili adayı olmaya kalkacaktır. Çünkü yönettiği dozerlerle meydana getirdiği hasarın dün olmadığı gibi bugün de farkında değildir.

Bu olayda, İl Genel Meclisi Başkanının pasif tavrı yüzünden Ak Parti çok ciddi bir yara almıştır. Mücahit Kutlu Bey, sorumluluğunu yerine getirmeli ve derhal başkanlıktan istifa etmelidir. Çünkü meydana gelen siyasi görüntü kirliliğinin affedilir yanı yoktur. Tahsin Akduman Bey'in durumu ile ilgili mutlaka İl Genel Meclisi'nin seçilmiş üyeleri bir değerlendirme yapmalıdır. Meydana gelen olaylar, izahı kabil olaylar değildir. Ak Parti çok ciddi bir yara almış, bunun ötesinde İl Genel Meclisi kurumunun itibarı zedelenmiş ve en önemlisi, bu yapılan olayları halk hiçbir şekilde olumlu olarak değerlendirmemiştir. Bu makamlar kimsenin sorumsuzca davranarak yıpratacağı makamlar değildir. Ak Parti İl Başkanlığı, bu sorunu kesinlikle bütün yönleriyle irdelemeli, sorumlulara gerekli cezalar verilmeli ve seçim arifesinde bu siyasi görüntü kirliliği giderilmelidir.

Ve bir daha asla şehir merkezine Tahsin Bey'in dozerleri sokulmamalıdır. Çünkü bu sefer yıkımın sonuçlarını kimse kaldıramaz.

Saygılarımla.

05.12.2009

Bu yazı toplam 1295 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim