• BIST 94.303
 • Altın 244,378
 • Dolar 5,9198
 • Euro 6,5920
 • Bolu 13 °C
 • İstanbul 15 °C
 • Ankara 15 °C

DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ...

DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ...

1992 yılında Birleşmiş Milletler aldığı bir kararla, 3 Aralık gününü “Uluslararası Engelliler Günü” olarak ilan etti. Bu kararın ardından BM İnsan Hakları Komisyonu, 5 Mart 1993 tarihli ve 1993/29 sayılı bildirisi ile üye ülkelerce 3 Aralık gününün “engellilerin topluma kazandırılması ve insan haklarının tam ve eşit ölçüde sağlanması” amacıyla tanınmasını istedi. Ve o günden beri, 3 Aralık “engelliler günü” olarak bilinmektedir. Türkiye'de nüfusun yüzde 12.29'u, yani 8,5 milyon kişi engelli. Erkeklerde bu oran 11.10, kadınlarda yüzde 13.45.

ENGELLİ ÖĞRENCİLERE BÜYÜK ALKIŞ

Dün 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Etkinlikleri çerçevesinde, Bolu İl Kültür Turizm Müdürlüğü'nde program düzenlendi. Engelli öğrencilerden oluşan halk oyunları ekibinin gösterisi, katılımcılardan yoğun alkış aldı.

Programa Vali Yardımcısı Cemal Polat, Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Milli Eğitim Şube Müdürü Cahit Yılmaz, Gençlik Spor İl Müdürü Suat Çelen, Köroğlu Devlet Hastanesi Başhekimi Hüseyin İka, özel rehabilitasyon çalışanları, veliler ve öğrenciler katıldı. Programda saygı duruşu ve İstiklal marşının ardından engelli çocuklar, günün anlam ve önemini anlatan şiirler okudu. Önceki gün bowling şenliğinde dereceye giren öğrencilere Vali Yardımcısı Cemal Polat, Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Milli Eğitim Şube Müdürü Cahit Yılmaz, Gençlik Spor İl Müdürü Suat Çelen, Köroğlu Devlet Hastanesi Başhekimi Hüseyin İka tarafından ödülleri verildi. Engelli öğrencilerden oluşan Halk oyunları ekibinin gösterisi katılımcılardan yoğun alkış aldı. Programın devamında, ergenlik döneminde karşılaşılan sorunlarla ilgili Yrd. Doç. Dr Emine Eratay, Yrd. Doç.Dr İlknur Çitçi Tekinaslan, Öğretim görevlisi Sevda Cebeci konuşma yaptı. Programın sonunda engelli öğrenci velisi Şeyda Ay Engelli birey yetiştirmenin zorluklarını anlatan bir konuşma yaptı.

RECEP SEZER'E ENGELLİ ÖĞRENCİLERDEN ZİYARET

3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle engelli öğrenciler, Milli Eğitim Müdürü Recep Sezer'i makamında ziyaret etti.

İlimiz Emine Mehmet Baysal Eğitim ve Uygulama Okulu öncülüğünde ilimizde engelli bireylere hizmet veren Özel Makbule Ölçen Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi, Özel Gündoğar Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi ile Özel Gelişim Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi ve hizmet alan engelliler ile birlikte Milli Eğitim Müdürü Recep Sezer'i makamında ziyaret ettiler. İl Milli Eğitim Müdürü Recep Sezer'in ziyaretine gelen öğrencilerle yakından ilgilendi. Ziyaretin ardından Sezer öğrencilerle toplu hatıra fotoğrafı çektirdi.

ŞATIROĞLU: "ENGELLERİ AŞMAK İÇİN HERKESİ HAREKETE DAVET EDİYORUZ"

Dün siyasi parti örgütlerinden MHP, AK Parti ve CHP 3 Aralık Engelliler Günü'nü unutmadı. İl Yönetim Kurulu Üye Özürlüler Koordinasyon Merkez Başkanı Aysel Elçin, MHP İl Başkanı Sabri Şatıroğlu ve CHP İl Başkanı Tanju Özcan basın açıklaması yaptı. Şatıroğlu, "Unutmamalıyız ki engellilik bir nefes ya da bir adım ötemizde sonuç olarak özel durumlu bireyler olan engellilerimiz fırsat eşitliği sağlanır ve imkan verilirse pek çok başarılara ulaşacaklardır. Biz buna olan inancımızla 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nü kutluyor ve engelleri aşmak için herkesi harekete davet ediyoruz” dedi.

Elçin konuşmasında,"Nüfusumuzun yüzde on ikisini oluşturan engelli vatandaşlarımızın günlük hayatta karşılaştıkları sorunlara çözüm bulmak kendilerine yetebilen bireyler olarak hayatlarını sürdürmek için gerekli olan her desteği sağla mak "sosyal devlet” olmanın ö nemli bir gereği olduğu ka dar, Ak Parti olarak bizim de temel hedefimizdir. Özürlü vatandaşlarımızın kendi kendi lerine yetebilmeleri, bilgi ve kültür düzeylerini yükseltmeleri, bir meslek sahibi olup bu mes lekte iş edinmeleri ve di ğer insanlarla sağlıklı iliş kiler kurup toplumun her alanına ka tılabilmeleri için Ge nel Merkez, İl ve İlçe teşkilatlarımız olarak gerekli çalışmaları yapıyoruz. Amacımız özürlü özürsüz, bütün vatandaşlarımızı ayırmadan hak ettiği ya da ihtiyaç duyduğu hizmeti iyi bir şekilde alabilmesi. Bu noktada her gün adım adım daha iyiye gidiyoruz, gideceğiz. Bu önemli gün vesilesi ile tüm engelli vatandaşlarımıza sağlıklı mutlu bir gelecek diliyor, belirlenen gün ve haftalarda değil özürlü vatandaşlarımızla akıp giden hayatın her gün ve her safhasında birlikte olduğumuzu belirterek, “Dünya Engeliler Günü'nü” kutluyorum” diye konuştu.

"Engellilerimiz fırsat eşitliği sağlanır ve imkan verilirse pek çok başarılara ulaşacaklardır “

Şatıroğlu basın açıklamasında engelli bireylerin haklarının öneminin üzerinde durdu. Şatıroğlu konuşmasında şöyle kaydetti; "Engelli hakları sözleşmesi, engellilerin toplumla bütünleşmesi, ayrımcılıktan korunması, hizmetlerin engelliler için erişilebilir olması, yasalar önünde eşitlik, sağlık, eğitim, istihdam ve kamusal hayata katılım konularında devlete yükümlülükler ve dolayısıyla engellilere haklar sağlamaktır. Bunların içerisinde engellilerin en temel sorunu erişebilirlik ve eğitim. Çünkü erişebilirlik sağlanmadığı sürece hiçbir hakkın kullanımı mümkün olmayacaktır. Oy kullanabilmekten tutunuz da her türlü kamu hizmetlerinden yararlanmak imkânsızlaşmaktadır. Toplumun işleyişinden sorumlu olan kamu kurumları, yerel yönetimler ile yarınlarımızın biçimlendirilmesinde kanaat önderi olan siyasi partiler, sivil toplum kuruluşlarının bu konuya engelli hakları sözleşmesi ve insan hakları temelinde bir yaklaşımla bakmaları gerekmektedir. Engellilik kader değildir. Önlenebilir engellilik için ailelere danışmanlık hizmetinin yaygınlaştırılması ve toplumsal bilincin yükselmesi, sosyal yaşamda ise erişebilirlik ve şartların eşitlenmesi için gerekli düzenlemelerin yapılması gerekmektedir. Unutmamalıyız ki engellilik bir nefes ya da bir adım ötemizde sonuç olarak özel durumlu bireyler olan engellilerimize fırsat eşitliği sağlanır ve imkan verilirse pek çok başarılara ulaşacaklardır. Biz buna olan inancımızla 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nü kutluyor ve engelleri aşmak için herkesi harekete davet ediyoruz”dedi.

“Özürlüler ve Bazı Kanun Hükmünde Kararnamelerle Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun” 07. 07.2005 tarihinde çıkartılmıştır ancak yasanın uygulamasında sorun üstüne sorun yaşandı”

CHP İl Başkanı Tanju Özcan konuşmasında Engelli olmak sadece bireysel, kişiyi tek başına ilgilendiren bir sorun olmadığını belirtti ve ekledi: ”Engelli olmak, aileyi de, yakın çevresini de her açıdan çok ciddi etkiliyor, yoruyor, yıpratıyor, bunaltıyor. Yine biliyoruz ki, engellilik de farklı farklıdır. Ortopedik, görme, işitme, dil, zihinsel özürlü vb yanında, sürekli hastalık sahibi engelli gurupları da vardır.Her bir gurubun ihtiyaçları da, eğitim, sağlık, istihdam, ulaşım, rehabilitasyon gibi konularda karşılaşılan sorunlar da farklı farklıdır. Hepimiz yakın veya uzak çevremize baktığımızda görüyoruz ki, Türkiye'mizin her sorunu gibi, engelli kardeşlerimizin sorunları da AKP iktidarı döneminde artmıştır, ağırlaşmıştır. Ne yazık ki, temel insan haklarına saygılı, fırsat eşitliğine dayalı, her türlü ayrımcılıktan uzak, engellilerin toplumsal yaşama tam ve eşit katılmalarını sağlamaya yönelik politikalar üretilmemiştir. Kamu kurum ve kuruluşları ile yerel yönetimlerdeki temel anlayış ve yaklaşım “yapmış olmak için yapma”nın ötesine geçememiştir.5378 sayılı “Özürlüler ve Bazı Kanun Hükmünde Kararnamelerle Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun” 07.07. 2005 tarihinde çıkartılmıştır. Cumhuriyet Halk Partisi olarak o süreçte engelli vatandaşlarımızla ilgili yasanın çıkarılması için, konunun gündemde tutulması, Meclis komisyonlarında ve TBMM genel kurulunda görüşülmesi sırasında elimizden geleni yaptık, en büyük katkıyı verdik.Yasa çıktı, ancak uygulamasında sorun üstüne sorun yaşandı. Dün ne yapılıyorsa bugün de o yapıldı.Engelliler camiasında büyük sevinç yaratan yasanın getirdikleri kısmen kağıt üzerinde kaldı, uygulamada hayata geçirilmedi” diye konuştu.UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Bolu’nun bakın büyükbaş hayvan sayısı ne kadar?26 Nisan 2019 Cuma 00:26
 • Kermese yoğun ilgi25 Nisan 2019 Perşembe 16:39
 • Türkiye’deki Et Açığını Beyaz Et Karşılayacak25 Nisan 2019 Perşembe 16:22
 • BAİBÜ’de “24 Nisan 1915 ve Ermeniler” konferansı25 Nisan 2019 Perşembe 13:01
 • FETÖ şüphelileri adliyede25 Nisan 2019 Perşembe 12:59
 • Öğretmenler Odası: İzzet Baysal MTAL25 Nisan 2019 Perşembe 12:57
 • Muhtarlık İşleri Müdürlüğü kuruldu25 Nisan 2019 Perşembe 10:13
 • İzzet Baysal Vakfı’ndan Başkan Özcan’a tebrik25 Nisan 2019 Perşembe 10:11
 • Bolu Kitap Kulübü Geleceği Ağırladı25 Nisan 2019 Perşembe 10:09
 • Bu drone ilaçlama yapıyor25 Nisan 2019 Perşembe 09:03
 • Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim