• BIST 101.971
  • Altın 230,252
  • Dolar 5,3205
  • Euro 6,0379
  • Bolu 6 °C
  • İstanbul 7 °C
  • Ankara 9 °C

DÜNYA ORMANCILIK FORUMU ORMANLARIMIZ

Mustafa Öz

Ormanlar insanlığın ortak değeri ve mirasıdır. Dünya nüfusundaki artış; sanayileşmenin getirdiği kirlilik (SERA GAZI SALINIMLARI) ormanlardan usulsüz yararlanma nedenlerinden DÜNYA'DA ORMAN VARLIĞI hızla azalmaktadır.
Ülkemizin verimli orman miktarı 15 milyon hektar. Toplam orman varlığımız ise 26 milyon hektardır.
Ormanlarımızın %80 ecdat yadigarı ve ALLAH vergisidir. Ecdadımız ormanlarına gözü gibi bakmıştır. Onca savaşa yokluğa kıtlığa ve enerjide tek kullanılanın ODUN olmasına rağmen ormanlarımız günümüze kadar gelebilmiştir. Fatih çıkardığı ferman ile <<ORMANLARIMDAN BİR DAL KESENİN KELLESİNİ KESERİM>> diyerek ormanın önemini ortaya koymuştur.
Cumhuriyette birlikte ormanlar Devlet mülkiyetine alınmış. Ormancılığın bilimsel metodla yapılması için okullar ve fakülteler açılmıştır. Orman işletmeciliğinde ALMANYA model alınmış. Mevcut orman varlığının sürdürülebilir olması için kesim-faydalanma-dikim ve sosyal ormancılıkla ilgili uygulamalara ağırlık verilmiştir. Orman kanunu çıkarılmış ormandan usulsüz yararlananlara önemli cezalar getirilmiştir. Bütün bunlara rağmen
-Orman ürünü kaçakcılığının önüne geçilememiştir.
-Orman alanlarının tarımsal amaçlı ve yerleşim amaçlı tecavüzünün önüne geçilememiştir. Sürekli orman vasfını yitiren alanlar artmış 2B alanları çoğalmıştır.
Özellikle büyük şehirlerin ormanlık alanları ARSA MAFYASININ RANT alanı haline gelmiştir. Son çıkarılan kanun bir ihtiyaçtan doğmakla birlikte yeni mağduriyetlere haksızlıklara ve RANT OLUŞUMLARINA kapı açmıştır.
Orman köylüsü tüm iyi niyetli yaklaşımlara rağmen kalkındırılamamış. İçinde yaşadığı orman ile barışık hale getirilememiştir. Bazı yörelerde yeterli arazisi olmayan köyler orman alanlarını (fındık-çay-sera ve tarım alanı olarak işgal etmiştir.)
Orman varlığımızın en önemli bir diğer düşmanı ise KIL KEÇİSİ olmuştur. Hayvancılık bitmiş bu dertte sınırlanmıştır.
Ormanlar için esas tehlike SİYASET-BÜROKRAT ikilisinden gelmektedir. Siyaset ormanları hala bir rant ve ormandan faydalananları da OY KAPISI olarak görmekte ORMAN BÜROKRASİSİNİ siyasetin şamar oğlanı haline getirerek BİLİMSEL VE TEKNİK ORMANCILIĞIN yapılmasını bilerek ya da bilmeden engellemektedir.
Orman İdaresi Teknik ve İdari personel yönünden yetersiz kalmıştır. Son dönemde ormanların RANTABIL İŞLETİLMESİ AMACIYLA özellikle ulaşımı kolay olanlarda gereğinden fazla üretim yapılmaktadır.
DİKİLİ KESİM ADI ALTINDA yapılan ihalelerde ormanlar iyi kontrol edilemediği için ciddi tahribat ve usul sözlülerle karşılaşmaktadır. 100 m³ üretim alanından 75-80 m³ ÜRÜN alınması gerekirken 120-140 m³ ürün alınmasının anlamı usulsüzlüktür.
Evet sera gazı salınımı, asit yağmurları, yangınlar usulsüz faydalanmalarla ormanlarımız(insanların geleceği) yok olmaktadır. İklim değişiklikleri su rejimini bozmuştur çölleşme tehlikesi artmıştır.
Eskiden ormanlar için tehlike: KEÇİ VE USULSÜZ YER AÇAN VE KESENLER iken maalesef şimdi siyasetin karşısında dik duramayan için tekniğini uygulayamayan basiretsiz MESLEKTAŞLARIMIZ tehlikeli hale gelmiştir.
Ağaçsız alanların ağaçlandırmasında birinci imişiz! Çok güzel. Mevcut Orman alanlarının da içini boşaltma da birinciliğe hızla koştuğumuzun bilincinde olup gerekli tedbiri almalıyız. 10. Dünya Ormancılık Forumunda duygusal ve güzel laflar bu gerçekleri yok etmemeli. Bu toplantının ülkemizde yapılması gözlerdeki perdenin kalkmasına orman mirasımızın gelecek nesillere sağlıklı bırakılmasına vesile olmasını dilerim.

Bu yazı toplam 961 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim