• BIST 1.401,460
  • Altın 497,68
  • Dolar 8,6950
  • Euro 10,2000
  • Bolu 9 °C
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 8 °C

Dünyayı sarsan ekonomik kriz ve Türkiye’nin durumu

Mustafa Öz

Birleşmiş milletler ekonomik forumu 2007 yılı başında: Dünyanın EKONOMİK GİDİŞATI ile ilgili bir rapor açıkladı. Raporun ÖZETİ “gelişmiş ülkeler; gelişmekte olan (3.dünya ülkelerindeki) ülkelerdeki ucuz hammadde kaynaklarını kullanarak sanayi üretimlerini artırdılar. Sermaye birikimlerine yeni ilaveler yaptılar. Ancak dünyada KÜRESEL ISINMA, ENERJİ KAYNAKLARINDAKİ azalma ve 3. dünya ülkelerinin bol hammadde üretememesi nedeniyle dünyada ÜRETİMDE bir daralma ve ekonomide sıkıntı bekliyoruz. Özellikle ekonomisini İTHAL ikamesine göre çalıştıran ülkeler çok dikkatli olmalıdır diye açıkladı.”

ABD’deki mortage işlemleri yapan iki adet fon battı. Peşinden de iki büyük banka battı. Hem kendi ülkesini hem de dünyayı bu kriz dalga dalga etkilemeye devam ediyor.

Ülkemizde piyasada para dönmüyor. Çarklar normal işlemiyor. Sermaye piyasaları sürekli oynak bir seyirde gidip geliyor.

Bir yandan düşük enflasyon masalına rağmen enflasyon yükseliyor.

Özellikle de sabit gelir sahibi: işçi, memur, emekli ve esnaf ile çiftçiler ciddi sıkıntı çekiyor. Reel enflasyon %22,5 seviyesinde iken açıklanan rakamlar %12. insanımızın alım gücü düşmüş. İthalat nedeniyle yerli üretim iyice daralmış. Cari açık 60 milyar dolarları bulmuş. İç ve dış borç 7 yılda 300 milyar dolar artmıştır. Devletin ekonomik birimleri bu kötü gidişi gördüğü halde POPULİST bir yaklaşım izlemektedir. Memurda emekliliğe rağmen sosyal güvenlikte açık 25,7 katrilyondan 135 katrilyona çıkmıştır.

85 yıllık cumhuriyetin ekonomik kuruluşları özelleştirilmiş elde fazla bir şey kalmamıştır (karayolları, köprüler, PTT).

İktidar yandaşı belediyeler sosyal güvenlik borçlarını ödememekte, üstelik borçlanarak yandaşlarına yaptırdıkları işlerle paraları çar-çur etmekte borç miktarımızı artırmaktadırlar.

İktidar ENFLASYONU düşük tutacağım diye; müflis tüccar kafasıyla: enerjide kullanılan doğalgaz ve petrolü pahalı aldığı halde ucuza vermiş elektriği PAHALI ALMIŞ, onu da ucuza vererek ülkeyi sadece elektrik maliyetlerinden 17 milyar dolar zarara sokmuştur.

2008 ocak ayından bugüne kadar elektriğe %45 zam gelmiştir. Ekim ayında %15 zam daha planlanmıştır. Ancak atı alan Üsküdar'ı geçti.

Zamanında yapılacak zammı siyaset nedeniyle yapmadılar şimdi uçuyorlar.

Kriz dalgasının bizi nasıl vuracağı tam bilemiyoruz. Hala ülkede faizler %19.8 seviyesinde ve hala sıcak para bize geliyor. Bu para olmasa ve ya gitse ne olacak!

İnsanlarımızdan bankalara borcu olmayan kalmamıştır. Çok ocaklar sönmüş, çoğu da sönmeyi beklemektedir. İktidar gerçek (reel) gündemle değil sanal gündemlerle oyalanmaktadır. 1,5 muhalefeti ve medyayı hedef alarak gündem saptırmaktadır. Adeta iktidarda olduğunu unutup muhalefet gibi davranmaktadır. Alternatifsiz olduğunu gerekçe olarak gördüğünden böyle davranıyor diyenler vardır. Ancak DEMOKRASİLERDE alternatif her zaman vardır. 22 Temmuz’dan bugüne İKTİDAR VAR MI YOK MU belli değildir. Krizin nedeni iktidar partisinin kapatılma davasıyla izah edilecek basitlikte hiç değildir.

7 yıllık ızdıraba bırakıp gerçek gündeme (ekonomiye, teröre, bölünmeye, gelir dağılımı bozukluğuna, güvensizliğe, tutarsızlığa çözümde çalışmalıdır) dönmelidir.

22.09.2008

Bu yazı toplam 833 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim