• BIST 101.849
  • Altın 259,118
  • Dolar 5,6360
  • Euro 6,3235
  • Bolu 19 °C
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 21 °C

DÜZENİN ÇARKI ve CHP’nin ÇAĞRISI

Kemal Alemdar

Bugün,( 11.0cak. Cumartesi)Ankara’da emekçilerin yürüyüşü olacak. Siz bu yazıyı okumuş yada okuyor olacaksınız  o saatlerde. Sıhhiye ‘de saat 12.00 başlayacak yürüyüşün ve mitingin  adı; ÖZGÜRLÜK, BARIŞ, DEMOKRASİ, ADALET ve EMEK MİTİNGİ. Tanıtım metninin ya da Afişinin  alt başlıkları ise daha çok  MANİDAR ve de ANLAMLI;  1. Alt  başlık ;  BOZUK  DÜZENDE  SAĞLAM  ÇARK  OLMAZ…  2.alt  başlıkta  da; BU  PİSLİĞİ  HALK  TEMİZLEYECEK  ifadeleri  yer  alıyor…

Bendeniz bu  MANİDAR sözünü  çok kullanırım  ama,  şu  son günlerde o kadar  çok kullanılır  oldu ki ZAVALLI  KELİME  ,  eskidi, içeriği  ve  özünü  kaybetti,  sadece  zamanlamanın  manidarlığına  mahkum edildi…Açıklamanın  zamanımanidar,  Takibin  zamanı  manidar, Polisin  baskın  zamanı  manidar,  Savcının  talimat  zamanı  manidar, Yolsuzluk ve rüşvet davası  açmanın  zamanı manidar.v.b  gibi  işe  gelmeyen zaman,  olay  ve mekanlara dair ifadelerin  içerisinde, dilimizin   güzel  sözcüğü şu MANİDAR,  çok manidar bir  biçimde  harap  edildi.!!!

Son  11  yılda  harap  edilen emekçi  halkımızın bu yürüyüş  çağrısını,  DİSK, KESK, TTB  ve TMMOB yapıyor. Haydi  hep  beraber  temizliğe  şeklinde  emekçi halka yapılan bu  çağrının katılımının çok olmasını dilerken,  bu  11 yıl iktidar RAKAMINA  ve BU GÜNÜN Tarihi 11 Ocak’ a denk düşen CUMHURİYET  HALK  PARTİSİ’NİN ( CHP )  11 Maddelik ‘ YOLSUZLUĞU  ÖNLEME ‘ çağrısını  hatırlatmak ve  açmak  istedim…

CHP den 11 Maddelik ‘ Yolsuzlukları Önleme ‘ Çağrısı :

CHP ‘nin  07  Ocak 2014 günü  yapılan  gurup  toplantısında Genel  Başkan  Kemal KILIÇDAROĞLU’nun açıkladığı  ve  iktidara “ GELİN  BERABER  YAPALIM  “dediği , 11  maddelik ‘ YOLSUZLUKLAR  NASIL  ÖNLENİR ‘ konulu   çağrı metni  şöyle;

1-Rüşvet ve  yolsuzluk  konusunu dokunulmazlıkların dışına  çıkaralım. Her kim ki, bir siyasi yetkilidir, rüşvet alıyor ve  yolsuzluk yapıyorsa onu  doğruca  YÜCE  DİVANA  gönderelim.

2-Kamu  İhale Yasasını AB  standartlarına  çıkaralım.

3-Siyasi  Ahlak  Yasasını  çıkaralım.

4-Siyasi Partiler  Yasasını yeniden çıkaralım ve siyasetin finansmanını şeffaf hale  getirelim.

5-Adli  Kolluk  Yasasını  çıkaralım.

6-Sayıştay’ı daha da güçlü  hale  getirelim  ve SAYIŞTAY  RAPORLARI  mutlaka bütçe  görüşmeleri  sırasında TBMM’ ne gelsin.

7-Ticari sır kavramını yeniden düzenleyelim,iç tüzüğü değiştirelim, Parlamento en azından yolsuzluklar  konusunda, rüşvet konusunda araştırma komisyonu  kuruyorsa, kimse  ticari sırrın arkasına saklanmasın.

8-Parlamentoda KESİN  HESAP  KOMİSYONU  kuralım. Bu Kamu  harcamalarını  denetlesin ve  başkanı MUHALEFET partisinden olsun. İktidar  muhalefete  hesap  versin.

9-Gelir İdaresi  Başkanlığını  ÖZERK hale  getirelim, vergi denetimleri  siyasi  amaçlara  alet  edilmesin.

10-Yolsuzluk ve rüşvet konusundaki mevzuatımız dağınık  durumdadır. Bunların tümünü  toparlayalım ve YOLSUZLUKLA MÜCADELE  YASASINI yeniden düzenleyip  çıkaralım.

11-Bağımsız  idare kurumlarını siyasetten uzak tutalım ve onları  koruyarak görevlerini tam ve tarafsız yapmalarını temin edelim.

Evet, bu  11  maddelik  çağrının,  emekçilerin  yürüyüşüne  katkı olsun diye önemli olduğunu  ve atlanmaması gerektiğini  düşünüyorum. Kaldı  ki , Türkiye’de ki  kamu harcamalarının  %  44 ünün Kamu  İhale  Yasası  dışında  bırakıldığı  ve İhale  yasasının İSTİSNA  MADDESİNİN  A K P  döneminde  31 Kez ( OTUZBİR DEFA ) değiştirildiği  bilinirse bu  çağrının önemi daha da  bir  anlaşılacaktır…

Sağlıcakla kalınız efendim, o güzelim kitaplarınızla  baş başa…

11.01.2014

Bu yazı toplam 824 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim