• BIST 102.715
  • Altın 224,259
  • Dolar 5,2843
  • Euro 5,9542
  • Bolu 0 °C
  • İstanbul 6 °C
  • Ankara 1 °C

EDEBSİZLİK ETMEYİN!

N. Gürkan Yetkin

 Malum Bolu Belediyesi var koskoca kurumsal bir kurum.Bazı birimleri Avrupa Birliği Satndartlarında olduğunu ISO belgesi alarak ispatlamış durumda.Bu kurumsal yapı içersinde en önemli icra makamı ise doğal olarak halkın seçmiş olduğu temsilcilerinden oluşan Belediye Meclisi.

Bolu adına ve gelecek adına bir çok önemli karar bu mecliste görüşülüp karara bağlanmak zorunda.(Kanunen)

Buraya kadar her şey normal görünüyor!

Nüfus yoğunluğu ve gelişmişliği Bolumuzdan farklı olan illerde Belediye Meclisi Toplantıları halka açık bir şekilde yapılmakta.Özellikle Kayseri Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu, Belediye Binasının en merkezi yerinde hemen giriş katında ve etrafı tamamen camekan bir salon.Belediye binasına herhangi bir iş için dahi gitmiş olun,o esnada Mecliste toplantı var ise istediğiniz takdirde toplantıyı izleme şansınız var.Hem de hiç özel çaba sarf etmeden.

İşte geri kalmışlığın böylesi!

Hiçbir şeyin halktan gizlenme şansı yok!Ayrıca tüm toplantılar görüntülü ve sesli bir şekilde kayıt altına alındığından ve yerel televizyonlara istenmediği halde gönderildiğinden belediye binasında toplantıya katılmasanız bile ne olup bittiğinden haberiniz oluveriyor!

İşte bu duruma biz edepsizliğin daniskası diyoruz!

Meclis toplantılarından ve bu toplantılarda yapılan konuşmalardan halk haberdar edilir mi hiç?

Allah’tan Bolumuzda böyle bir durum söz konusu bile değil!Bırakın basının bu bilgilere ulaşmasını ,alınan meclis kararı sayesinde seçilmiş Belediye Meclis Üyelerinin bile bu bilgilere ulaşması YASAK!

Bir önceki meclis döneminde resmen getirildi bu yasaklama!Oy çokluğu ile!Şimdi birileri diyebilir.”O mecliste ,o karar alınırken sen de Ak Parti Belediye Meclis Üyesi idin.Sen de o oylamaya katıldın.O oylama da senin de katkın var.”Bilmeyenler için açıklama getireyim. O karar da Ak Parti listesinden seçilmiş olan Ben ,sayın Mehmet Emin Güz ve Sayın Fikret Kısar Bey 'in red oyu bulunmaktadır. Bu sebeple sayısal olarak çok az bir farkla başkanın oylamaya katılması sayesinde oy çokluğu sağlanarak alınabilmiş bir karardır.

Bu karar sayesinde ,Belediye Meclis Üyeleri,kendilerine meclis tutanaklarının verilmesini engellemiş oldular!

O dönemde kimsenin aklına gelmedi.Akıllarına gelse idi, Belediye meclis üyelerinin belediye binasına girmeleri de aynı mantıkla yasaklanabilirdi.

Bu karar neden alınmıştı?

Sıkıntılı bir karar sonrası başlayan tartışmalara ,kararın oy birliği ile alındığı basına açıklandı. Ancak muhalfet partili meclis üyeleri bu duruma itiraz ettiler. Oy birliği ,oy çokluğu tartışılırken kafalar iyice karıştı. Muhalefet partisi mensubu meclis üyeleri de meclis tutanaklarını basına vererek tartışmaya son noktayı koydular. Karar oy çokluğu ile alınmıştı.

İşte bu edepsizce davranış sonrasında meclis tutanaklarının basına sunulmasının ve halkın bu konuda bilgi sahibi olmasının önüne geçilmiş oldu!

Bu durumun hafızalardan silindiğini ve unutulduğunu düşünen şu an görevi başındaki CHP’li meclis üyeleri ,önerge vererek meclis tutanaklarının yine meclis üyelerine verilmesini istediler. Konu gündeme alındı,komisyona havale edildi ve sonrasında mecliste oylanma kararı alındı.

Sonuç?Oy çokluğu ile reddedildi!

Duruma itiraz eden CHP li meclis üyelerine Belediye Başkanımızın cevabı:

“Daha önce yaptığım 10 yıllık meclis üyeliği görevim sırasında bana hiçbir zaman meclis tutanakları verilmedi. Biz bu tutanakların bazı meclis üyeleri tarafından basına sızdırılarak 'sanki belediye de yanlış işler varmış! gibi gösterilecek olması yüzünden bu kararı aldık. Bu tutanakların basına sızdırılması edepsizliktir. Böyle bir durum ortadan kalktığı zaman bunu düşünebiliriz”

Meclis ,kapalı toplantı düzenleme kararı alabilir.Bu sayede toplantılara basın mensuplarının ve halkın katılımını engelleyebilir.

Meclis karar alıp meclis tutanaklarının Belediye Meclis üyelerine verilmemesini oylayabilir.

Meclis,zaten varlığı sorun yaratan zaten kimsenin işine yaramayan bu tutanaların hiç tutulmaması kararını da alabilir.

Peki bu tutanaklar neden hala alınmaktadır?

Neden saklanmaktadır?

Bu tutanakların geçerliliği var mıdır?

Meclis,kanunlar üzerinde karar alamayacağına göre, Bilgi Edinme Kanunu ile çelişen bu karar ,mülki amir tarafından onaylanacak mıdır?

Meclis üyelerine; ne gerekçe ile olursa olsun, meclis tutanaklarının verilememe kararını doğru bulmadığıma göre ben de edepsizlik yapmış sayılır mıyım?
Bu durum edepsizlik sayılıyorsa ,bu kararı doğru bulunlar ,destek verenler aklı başında ,halkın seçtiği seçilmiş belediye meclis üyeleri, gayet edepli bir davranış mı sergilemiş oluyorlar?

Halk tarafından ,halk için kararlar almak üzere demokratik bir ortamda seçilenler ,halktan bilgi gizlemek için her türlü imkana başvuruyor ve bu duruma halkın tepkisi olmuyor ise bu işte bir tuhaflık yok mudur?

Belediye Meclisinin bu kararına tepki adına meclisi terk eden CHP li meclis üyeleri ,bir sonraki toplantıya katılacaklar mıdır?

Bu meseleyi mahkemeye taşıyacaklar mıdır?

Sine-i millete dönüp ,kapı kapı dolaşıp halka bu durumu izah etmeye kadar tepkilerini sürdürecekler midir?

Bu meseleyi sonuna kadar götürme iradesi kendilerinde bulunmakta mıdır?

Bu tepkilerine son verdikleri takdirde ,meclisin gözünde bir başka karara karşı tepkileri ciddiye alınacak mıdır?

Meclis üyelerinin başka hangi davranışları edepsizlik olarak görülmektedir?

Bu soruları kendi kendime soran bir tek ben miyim?

Bu soruların bir cevabı var mıdır?

Bu cevapların bir önemi ve anlamı var mıdır?

Boşver sen bunları padişahım canını sıkma!

Çok yaşa padişahım! Sen çok yaşa!

14.03.2011


Bu yazı toplam 1529 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim