• BIST 1.329
  • Altın 450,327
  • Dolar 7,8115
  • Euro 9,3377
  • Bolu 5 °C
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 2 °C

“EFSANENİN ÇÖKܪܔ

“EFSANENİN ÇÖKܪܔ
“EFSANENİN ÇÖKܪܔ

                Süper Lig’de -eski 1. Lig- sıkıntılı günler geçiren Boluspor, bugün -Pazar- oynadığı İstanbul Büyükşehir Belediye maçını 4-1 kaybederek ligde kalma ümitlerini önümüzdeki son maçlara taşıdı. Ligin bitmesine üç maç kalmış bulunuyor. Bilhassa önümüzdeki hafta oynayacağımız Tavşanlı Linyitspor maçı Boluspor’un ölüm kalım maçı olacak. Boluspor’un küme düşme ihtimali tüm Boluspor’luları derinden üzüyor. Gelecek bu üç haftada maddi ve manevi bütün gücümüzü Boluspor üzerinde yoğunlaştırmamız gerekiyor. İnşallah kötü bir sonuç bizi beklemiyor olmalı.

                Boluspor’un bu konudaki tehlikesiyle hemhal olduğumuz kadar, Boluspor’un şanlı tarihinde tatlı bir rekabet içinde olduğumuz Kocaelispor’un acı sonu da hepimizi fevkalade üzüyor. Hafta sonu basından takip ettiğimiz kadarıyla yılların takımı Kocaelispor resmen amatör kümeye düşmüş. Önce Kocaelispor’un çöküşüyle ilgili basın haberlerine göz atalım, sonra da Kocaelispor-Boluspor münasebetlerine dönelim.

                Milliyet, bu hazin durumu “Efsanenin Çöküşü” diye vermiş. “Türk futbolunun lokomotif kulüplerinden Kocaelispor amatör kümeye düştü. Bir dönem Türkiye’de beş büyük kulüp olarak anılan yeşil-siyahlılar yaşadıkları maddi krizden bir türlü çıkamadı. Spor Toto 3. Lig 3. Grupta yer alan Kocaelispor, 30. Hafta mücadelesinde İstanbulspor deplasmanından 1-0’lık yenilgiyle döndü ve hazin sonu yaşadı. Geçtiğimiz 2 haftada Tuzlaspor ile Menemen Belediyesine kaybederek işini mücadelelere bırakan Körfez ekibi, İstanbul deplasmanından mağlubiyetle dönerek resmen amatör kümeye düştü.

Borçları nedeniyle transfer yasağı alan ve lige genç oyuncularıyla devam etmek zorunda kalan Kocaelispor’da bir ara kulübün kapatılması ve şu anda Türkiye 2. Liginde olan Körfez Futbol Kulübü ile devam edilmesi planları yapıldı. Ancak bu düşünceyle gerçekleştirilen olağan üstü genel kurulda kaptan lakaplı Orhan Görsen başkanlığında eski futbolculardan oluşan bir grup liste hazırlayarak son anda yönetimi devraldı. Bu sayede Kocaelispor’un kapısına kilit vurulması önlendi. Yine de Orhan Görsen ve eski futbolculardan oluşan yönetim kurulu tüm çabalarına rağmen sürekli desteği bulamadı.

2010-11 sezonunda FIFA tarafından eski futbolcu borçları nedeniyle 6 puanı silindi. Yeşil siyahlılar aynı sezonun sonunda küme düştü. 2011-2012 sezonunda ödeyemediği borçlar yüzünden uygulanan transfer yasağından ötürü maçlara 21 yaş altı futbolcularla çıkan Kocaelispor, 2. Lig beyaz grubu 32 maçta 9 puan toplayarak ve tam 130 gol yiyerek son sırada tamamladı. Yardım kampanyalarına rağmen transfer yasağı kaldırılamayan kulüp 2013-14 sezonunun 30. Haftasında 6 Nisan 2014 günü oynanan maçta deplasmanda İstanbulspor’a 1-0 yenilerek profesyonel statüsünü kaybetti ve bölgesel amatör lige düştü. ”

Tüm Boluspor’lular, Boluspor sevgisini yüreğinde taşıyanlar bu haberdeki mesajları çok dikkatli bir biçimde irdelemek mecburiyetindedirler. Kocaelispor nerenin takımı? Türkiye’nin en zengin ilinin takımı. Gerek nüfus itibariyle gerekse maddi koşullar itibariyle Türkiye’nin en zengin ilinin takımı. Bu takım yıllardan beri ligde kalmak için ölüm döşeği gibi nefes almakta zorlanıyor. Kocaeli’nde hiçbir doktor! Kocaelispor’un hastalığına çare olamadı. Marmara bölgesi dediğimiz Bolu’muzun da yer aldığı bölgenin profesyonel takımlarına bir göz atarsak ortada sadece Boluspor kaldı. Zonguldakspor, Düzcespor, Sakaryaspor çoktaaan kayıplara karıştı. Şimdi onlara bir de Kocaelispor katıldı. Bütün gönlümüzle Yüce Allah’tan Boluspor’u da aynı sona düşürmemesini diliyoruz.

Hey gidi günler hey! Bir zamanlar Kocaelispor dendiğinde herkes Türkiye liglerinin en marka takımlarından biri olarak Kocaelispor’u bilirdi. Kocaelispor’un mazisi çok parlak ve göz kamaştırıcıydı. Bu güzide kulüple zaman içinde çok iyi münasebetlerimiz olmuştu. Bilhassa uzun süre Kocaeli’nde yaşayan ve orada emlakçılık yapan Boluspor’un en tanınmış yöneticilerinden Cennetmekan Altan Doyran kardeşimizin araya girmesiyle Kocaeli’ne özel maçlara giderdik. 1981 sezonunda 2. Lig -şimdiki 1. Lig- A ve B olmak üzere 2 grup halinde oynanıyordu. Boluspor coğrafi bölgeye göre B grubunda yer almıştı. Bu grupta Düzcespor ve Kocaelispor da vardı. Grupta 1. olan takım otomatikman 1. Lige -şimdiki Süper Lige- çıkacak, A ve B grubu ikincileri de kendi aralarında Play-Off maçı oynayarak 1. Lige -şimdiki Süper Lige- çıkma imkanına kavuşacaklardı. B grubunda Düzcespor’un da yer alması bizi oldukça endişelendiriyordu. Çünkü o yıllarda Düzcespor da bir hayli iddialıydı. Düzcespor’un aynı grupta yer almasını Boluspor açısından mahsurlu gördüğümüzden grubumuzu değiştirip daha ziyade doğu illeri takımlarının bulunduğu A grubuna geçmek istedik. Bu konuyu yönetim kurulunda enine boyuna görüştükten sonra Sayın Vali Cennetmekan Celal Kaya Can’ı ziyaret ettik. Kulüp Başkanı olarak kendisine bir brifing verdim. Niçin grup değiştirmek istediğimizi izah ettim. O güne kadar her türlü konuda Boluspor’un yanında olan ve elindeki tüm imkanlarla Boluspor’un yardımına koşan Sayın Valimiz hemen Futbol Federasyonu’na bir müracaatta bulundu. Bir vilayetin iki takımının şampiyonluk mücadelesi dolayısıyla asayiş yönünden fevkalade zorluklar yaşanacağını ve bu iki takımın ayrı ayrı gruplarda oynamasının vilayet için daha olumlu olacağını bildirdi. O zamanlar Futbol Federasyonunda da kredimiz fazlaydı. Futbol Federasyonu bu müracaat üzerine çok zayıf İstanbul takımlarından oluşan B grubundan Boluspor’u aldı ve çetin şartları taşıyan A grubuna verdi. İşte o yıl Kocaelispor çok zayıf takımlardan oluşan B grubunda 2. olan Düzcespor’u çok rahat bir biçimde hatırladığım kadarıyla 15-16 puan geçerek 1. Lige -şimdiki Süper Lige- yükseldi. Düzce de ikinci oldu. Boluspor yine çok başarılı maçlar çıkararak o zor ve meşakkatli grupta son maça kadar şampiyonluğu kovaladı ve de 1 puan farkla Mersin İdman Yurdu’nun arkasından ikinci olarak Düzcespor’la Play-Off oynamaya hak kazandı. İzmir’de oynadığımız meşhur ve tarihi maçla ilgili geçmiş senelerde birçok yazım yayınlanmıştır. Onun için bu maçı tekrar etmeye gerek duymuyorum. Çünkü konumuz Kocaelispor’un düştüğü hazin durumdur. Yalnız şurasını söyleyeyim 25 Mayıs 1980 günü oynanan Boluspor-Düzcespor maçı Boluspor’un şanlı tarihinin en muhteşem eserlerinden biri olarak Boluspor tarihine geçmiştir. Bendeniz de bu tarihi maçın Boluspor Başkanı olarak hayatımın en büyük onurlarından birini yaşadım.

Kocaelispor’dan bugün için alacağımız çok büyük dersler var. El birliğiyle birbirimize kenetlenelim. Boluspor adına büyük bir fedakarlığın içine düşen genç yönetim kurulumuzu her yönüyle destekleyelim. Allah göstermesin kötü bir sonuçla karşılaşırsak Boluspor’un bundan sonraki günleri hiç de kolay geçmeyecektir.

 

BU GİDİŞLE HAMSİ KÜLTÜRÜMÜZ KALMAYACAK

Geçenlerde Bolu’muzun en etkili sivil toplum kuruluşlarından Bolu Karadenizliler Derneği’nin ağır toplarından Fevzi Özçelik kardeşimin davetiyle, Bolu Kardenizliler Derneği’nin geleneksel hamsi etkinliğine davet edildiğimi ancak hamsi bulunamadığından yemeğin köfteye dönüştürüldüğünü teşekkürlerimle yazmıştım.

Bu Cumartesi derneğin çok değerli ve yakışıklı başkanı Fikret Kansız kardeşimden yeni bir davet daha alıyorum: (- Sayın Başkanım. Geleneksel yemeğimize bugün de devam ediyoruz. Katılırsanız çok seviniriz.) Fikret Kansız kardeşimi yıllardan beri tanırım. Fevkalade de değerli bir kardeşimdir. Kendisi çok uzun yıllar ORÜS Genel Müdürlüğünde İşletmeler Daire Başkanı olarak çalışmıştı. Emekliliğinden sonra yine Bolu’muzdan ayrılmadı ve çeşitli müesseselerde üst düzey yöneticilik yaptı. Geçenlerde yapılan dernek seçimlerinde de başkanlığa getirildi. Kendisini çok sevdiğim için davetine katılmakla ve oradaki güzel havayı teneffüs etmekle kendimi görevli saydım ve de yemeğe katıldım. Denizlerimizde av yasağı 15 Nisan’da başladığına göre artık av yasağının kalkacağı Eylül ayına kadar Karadenizliler Derneğinde hamsi yemeği tarihe karışmış olacak. Benim dernek mensuplarına bir önerim var. Herhalde bu aylık dayanışma yemekleri devam edecek. Hamsi yerine Karadenize ya da Bolu’muza özgü özel yemeklerle devam edebiliriz. Bu önerimi Sayın Başkan Fikret Kansız kardeşime iletiyorum.

Dayanışma yemeklerinde her hafta bir veya iki arkadaşımız sponsor oluyorlar. Dünkü -Cumartesi- yemeğin sponsorları da İsmail Taşkıran ve Eyüp Uzun kardeşlerimiz olmuşlar. Gerek sponsorlara gerekse beni de içlerinden biri olarak kabul eden değerli başkan Fikret Kansız kardeşime teşekkürlerimi sunuyorum.

 

 METİN ÖZKAN’A BAŞSAĞLIĞI

CHP İl Yönetim Kurulu’nun çok çalışkan ve beyefendi mensubu Metin Özkan kardeşim bu Perşembe babası İbrahim Özkan’ı kaybetmiş bulunuyor. Uzun süreden beri muzdarip olduğu hastalıkla boğuşan İbrahim Özkan Perşembe günü Seben’in Gerenözü Köyünde toprağa verildi. Cenaze töreninde gerek CHP’lilerden gerekse Metin’in meslektaşlarından ve Seben’lilerden yoğun bir katılım vardı. Ben ve Mustafa Hızarcı her zamanki gibi Kemal Alemdar’ın 4x4’üyle törene katıldık. Bu defa ekibimize İl Başkanımız Kazım Karsu da iltihak etmişti. Metin Özkan kardeşimize ve tüm Özkan ailesine başsağlığı, İbrahim Özkan amcamıza da Yüce Allah’tan mağfiretler diliyorum. Mekanı Cennet olsun. 14.04.2014


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim