• BIST 1.391,740
  • Altın 496,25
  • Dolar 8,8130
  • Euro 10,3050
  • Bolu 11 °C
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 13 °C

Eğitim bölge toplantısı -2-

Mustafa Namdar

Eğitim-öğretimde tüm düşünceler, başta bağımsızlık ve özgürlük olmak üzere, kalkınan bir ülke ve mutlu insanların oluşumuna odaklanıyor. Gelişmişlik üzerine yapılan programlarla, insanların yaşam kalitelerini yükseltmek, öğretmenin ön koşulu oluyor. İyi insan, birbirine saygılı olmayı benimsemiş, dürüst, sevgi yüklü, güvenli ve çalışkan insan topluluklarının meydana gelişi, eğitim-öğretim ilkelerinin benimsenmesine, uygulanmasına bağlı. Onun için; Cumhuriyeti kuran Gazi Mustafa Kemal Atatürk, “Bir ülkenin geleceği gençlere, gençlerin geleceği de öğretmenlere bağlıdır” demiş.

Bilimsel çalışmaların her geçen günde kendini çok hızlı yenilediği çağımızda, biz de yer almak istiyorsak, eğitim-öğretime gereken önemi vermek zorundayız. Yoksa bu mukaddes topraklar üzerinde gezinen yabancı ayakların gürültüsünden, mezarlarımızda bile rahat olmak şansımız olmaz...

Gelelim eğitim bölgesi toplantısında getirilen önerilere. Bu öneriler, mutfakta çalışanların önerisi. Bu görüşler, yemeğin ikinci kez tencerede dibinin tutmaması için getirilen öneriler...

ÖNERİLER:

-Okullarımızda olduğu gibi Milli Eğitim Müdürlüğümüzde de hizmetli sıkıntısı var. Bu sıkıntının giderilmesi için okullardan personel ve hizmetli alınıyor. Bu hizmetliler, her yıl hiç değilse aynı okuldan alınmasın.

-Öğretmen görevlendirilmeleri daha adil yapılmalı.

-E-okul uygulaması ve veli ile iletişim kurmalarda telefon ücretlerimiz her geçen gün artıyor. (Çözümü için öneri getirilmedi.)

-Değişik kurumlar öğrencileri bilgilendirme amaçlı programlar yapmamalı. Bilimsel ve öğreti ağırlıklı programlar okullarda yapılmalı.

-Değişik kurumların düzenlediği toplantı, panel ve konferanslara dolgu malzemeleri olarak gönderilecek öğrenciler, konu özelliğine göre seçilip gönderilmeli.

-SBS ve ÖSS sınavları için tanınan izinler, tüm okul öğrencilerini etkilemekte. Bu sınavlar ya tatillerde, ya da başka çözümler bulunarak yapılmalı.

-Pansiyonlara birbirine yakın programı olan okulların öğrencileri, bir arada olacak şekilde öğrenci alınmalı. And. Liseleri-Meslek Liseleri kendi içinde değerlendirilmeli.

-Pansiyon yönetmeliği mutlaka yeniden düzenlenmeli.

-Disiplin yönetmeliklerinde ceza ön planda. Ödüllendirmeler puan olarak başarıda değerlendirilmeli. Teşekkür ve takdirnameler puanlandırılmalı.

-Öğretmen-öğrenci ve velilerle diyalog kurulması, iletişim kurulması için uzmanlar tarafından seminerler düzenlenmeli.

-Öğretmen ücretlerinde sorunlar yaşanıyor, düzeltilmeli.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’ndan okullar da yararlanmalı.

-Her okul kendi bütçesini hazırlamalı.

-Ortaöğretim okul bünyelerinde okul öncesi eğitim konusunda altyapı yetersizliği nedeniyle sorunlar yaşanabilir. Bu konuda önlemler alınmalı.

-Okul Müdürü ve öğretmenler onore edilmeli. Ödüllendirilmeli.

-Müdürler Komisyonu toplantısına zümre grubu başkanları da alınmalı.

-Dersanelerden beklentiler fazla oluyor. Okullar, veliler ve dershaneler arasında koordinasyon kurulmalı. Gibi öneriler gündeme getirildi.

Bu toplantılarda dikkatimi çeken, Okul Aile Birliği Temsilcileri var. Okulla iç içe olan ciddi kurumlar. Bu kurumlara ait temsilcilerin hiç sesi çıkmıyor.

Öğrencilerimiz genelde suskun. Dersler ve derslerin işlenişine, devamsızlık konularına etki eden nedenlerle, öğretmenlerin tutum ve davranışlarına yönelik görüşlerde hiç katkı yapmıyorlar. Öğrenciyi defter kitap taşımamaya iten sebepler üzerinde hiç durmuyorlar. Öğrencilerin başarısızlığından bahsedilirken, yılsonu başarılarının yüksek oluşuyla çelişkiyi izah etmek zor.

Okul dışında disiplinsiz davranışlarıyla toplumun dikkatini çeken, pervasızca ilköğretim çağındaki çocukların ellerindeki sigaralarla göze batan öğrencilerin, okul içi davranışlarda hiç disiplinsizlikte bulunmamaları şaşırtıcı geliyor.

Bölge toplantılarında yapılan konuşmalar, müdürler komisyonunda ne kadar gündeme getiriliyor, merak ediyorum. Herşeyin güllük gülistanlık olduğu bir ortamda, durgun suları dalgalandıracak SBS ve ÖSS sınav sonuçları umarım iyi olur.

01.07.2009

Bu yazı toplam 627 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim