• BIST 99.677
  • Altın 220,684
  • Dolar 5,3318
  • Euro 6,0564
  • Bolu 1 °C
  • İstanbul 7 °C
  • Ankara 3 °C

Eğitim bölgeleri danışma kurulları -1-

Mustafa Namdar

Eğitim öğretimde daha iyiye ulaşabilmek için, çeşitli kurum kuruluş temsilcilerini biraraya getirip ortak aklın harmanlandığı toplantılardır danışma kurulları. Bu kurullarda geleceğe hazırladığımız çocuklarımızı, Türk Milli Eğitimin amaçları doğrultusunda eğitip bilgilendirmektir hedef. Geri kalmışlık düzeyinden kurtulmak için bilinmeyeni deneme sınama yoluyla bulmak yerine bilgiyi, bilimin ışığında analiz ederek laboratuarlarda gerçeğe dönüştürmek, üretip insanlığın hizmetine sunmaktır hedef…

Eğitim öğretimde öğrenmenin ailede, ana kucağında başlayıp okullarımızda geliştiği bilinen gerçek. Bu gerçekten hareketle öğrencilerin bilgi edinme seviyelerini önce mahalle düzeyinde, sonra ilçeler, iller, yurt düzeyinde, daha sonra da gelişmiş ülkelerin gençleri ile kıyaslamakla yapılan çalışmalardaki başarı düzeyimizi ortaya koyar.

İlimiz merkez ilçede I ve II olmak üzere iki eğitim bölgesi var. Bu bölge temsilcileri bir araya gelerek, eğitimle ilgili mevcut fotoğrafın boş karelerini önce tesbit ederler, sonra da doldurmak için öneriler sunarlar. Sonra tabandan gelen bu ses yukarılarda yankılanırsa bazen duyular, çözüm üretilir, bazen duymazdan gelinir mevcut sisteme devam denir.

Ortak aklın önemi, ciddiyeti bu sesin önce mahallinde duyulmasıdır. Sese ses verilmesidir. Böyle oluyor mu? Tartışılır. Ortak akıl bir potaya konup ortaya çıkanın ne olduğu görünüyor mu? O daha çok tartışılır.

18.02.2009 I. II. Eğitim Bölgeleri Danışma Kurulu toplantısındayım. Gündemin ikinci maddesi önemli.

“2008-2009 Eğitim-öğretim yılı I. dönemin değerlendirilmesi.
a) Başarıyı olumsuz yönde etkileyebilecek hususlar üzerinde görüşme
b) 2008-2009 Eğitim-öğretim yılı 2. dönemine ışık tutacak kararların alınması.”

Toplantı açılıyor:

Diyorum ki; okulların dışında olanların bilgilendirilmesi için önce;

a) Birinci dönem başarı durumu nedir ?
b) Okullarımızın öğretmen, memur, hizmetli norm kadro durumu nedir?
c) okullarımızın ders donatı malzemesi, laboratuvar, atölye donanımları nedir?
d) Öğrencilerimizin tutum ve davranışlarının göstergesi disiplin ve şiddet olaylarındaki gelişmeleri nedir? Bu konuda okul müdürlerimizden, öğrenci temsilcilerimizden bilgi alalım. Sonra görüşlerimizi bildirelim.

Dönem başarı durumu üzerinde durulmadı. Başarı başarısızlık tartışmalarına karşı olunduğu ifade edildi. Doğru muydu? Aslında bu durum tartışılmalıydı. Okullarımızda sistem başarı üzerine formatlanmıştı. Geleceğin yol haritası, mevcut öğretim sistemi içinde başarı durumuna göre çiziliyordu.

Bir üst öğretim kurumuna geçiş başarıya bağlıydı. Sınıf başarısı, ders başarısı, öğretmenin başarısıyla değerlendiriliyordu. Bunun için konmuştu birden beşe kadar başarıyı, başarısızlığı değerlendiren notlar. Bunun için veriliyordu teşekkür ve takdirnameler. Ortada zihinsel özürlülük yoksa, her bireyin bir algılama gücü olmalıydı. Kimi dinlemekle, kimi görsel, kimi yazmakla, kimi bir, kimi de bir-iki kerede algılayabilirdi anlatmak istediğini.

Dersin işlenişi önemliydi. Anlatım önemliydi. Sınıfa hakimiyet karşılıklı sevgi ve güven iletişimi önemliydi. Öğretmen öğrenci arasındaki birbirini tanımak önemliydi. Bütün bunlar öğrenci görüşlerinin anlatımıyla değerlendirilirdi.

Öğrencilere söz verildi onlar; ortak sınavların erken yapılmasını, çiftli öğretimden tekli tam gün öğretime geçilmesini ve kılık kıyafet özgürlüğünden bahsettiler. Ortak sınıflar öne alınmalı ki, SBS ve ÖSS sınavları için dershanelere gidebilmeliler, hatta devamsızlığın sorun olmaması için rapor alabilmelilerdi...

24.02.2009

Bu yazı toplam 592 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 218 21 21 | Haber Yazılımı: CM Bilişim