• BIST 1.123
  • Altın 476,879
  • Dolar 7,8288
  • Euro 9,1832
  • Bolu 21 °C
  • İstanbul 24 °C
  • Ankara 24 °C

Eğitim Bölgeleri Danışma Kurulu-1-

Mustafa Namdar

Birinci ve İkinci Eğitim Bölgesi Koordinatör Müdürleri Sn. Remzi Kocaman, Sn. İbrahim Çavuşoğlu ve Milli Eğitim Müdürlüğü adına Şube Müdürü Sn. Cahit Yılmaz. Yer: Merkez İzzet Baysal Endüstri Meslek Lisesi. İlgi geçmiş toplantılarından daha fazla. Okul Müdürleri, okul zümre grubu başkanları, okul aile birliği başkanları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve öğrencilerden oluşan yüzü aşkın temsilci ortak aklın süzgecinde birinci kanaat dönemini değerlendirip ikinci dönemin yol haritasını çizmek üzere toplanmış bulunuyoruz.

Eğitim-öğretim adına bilgiyi, saklandığı karanlık odadan çıkarıp kullanıma hazır hale getirebilmenin görüş ve önerileri alınacak. Karanlığın gizeminde kalan bilginin kapıları açılacak, geleceğimiz olan genç beyinlere ıslah edilmiş sertifikalı bilgiler belleklere saçılarak, geleceğin aydınlık yol haritası çizilecek. Her geçen dönemde, derinlerde saklı eğitim öğretim sistemi trolla dağıtılırken, deryaya düşen damlacıklar gibi getirilen görüş ve önerilerin katkısı ne olur sorusuna rağmen, katılımcılar, gene de görüşlerini açıkladılar.

Önce toplantının amacı ve gündemi açıklandı bölge koordinatör müdürleri tarafından, sonra görüşler alınmaya başlandı salondan...

Son dönem toplantısında şikayet edilmişti öğrencilerin ilgisizliğinden. Derslere kitapsız, deftersiz, kalemsiz gelişlerinden. 2009-2010 eğitim-öğretim yılı birinci döneminde nasıl bir gelişme vardı

Soruldu...

Bolu ili temsilci öğrencisinden alındı yanıtı. 48.800 öğrencinin temsilcisi olarak konuşuyordu. O da şikayetçiydi bu durumdan. Öğrencilere sorumluluk bilincinin kazandırılmasını istiyordu.

Bilgi yarışmaları yapılıyordu kültür dersleri üzerine. Oysa onlar ara sınavlarla sınıf içi çalışmalarında zaten yarışıyordu fizik, kimya, matematik ve edebiyatla. Yarışmalar sosyal aktiviteyi gerektiren alanlarda olmalı, hayata hazırlamalı, beceri kazandırmalı diyordu. Bir proje olmalı. Bir köy ya da kasaba, okuluyla paylaşılacak farklı yönlerden sorumluluk bilincini geliştirmeli diyordu.

Hemen tüm öğrenci temsilcileri paylaşıyordu bu görüşleri. Alan belirlemede yapılan yanlışları dile getiriyorlar, rehber öğretmenlerin yeteneklerin ortaya çıkarılmasında yardımcı olmalarını istiyorlardı.

Yarışmalar kültür ağırlıklı olmalıydı. Sınıflar arası münazaralar il içinde okullar arasına yayılmalıydı...

Öğretmen soruyordu. Eğitim öğretimde tehditler vardır, imkanlar vardır. Bunlar değerlendirilmeli. Oysa yapılanlar yapılamayanların içinde saklıydı, tehditler ve imkanlar.

Yönetici soruyordu okul aile birliği temsilcilerine sivil toplum temsilcilerine. Dışarıdan nasıl görünüyordu öğrenciler ve davranışları? Çocukları hayata mı, üniversiteye mi hazırlamalıyız?

Fotoğrafın dışarıdan görünüşü önemliydi. Bu görüntünün oluşumunda öğrenci kadar ailenin, öğretmenin, sistemin, toplumun da katkısı vardı. Öğrencilerin sokaktaki davranışlarında bir sorun vardı varolmasına da, sadece öğrenci miydi günah keçisi?

Sokaklara bir bakın. Bir zamanlar turist diye memlekete çulsuz çaputsuz, parasız pulsuz, otostopçu hippi diye adlandırılan ve sloganlarla tepki konan gençliği bugün bizim öğrencilerimizde görüyoruz.

Saçı sakalı birbirine karışmış. Kılık kıyafetinin ne olduğu belli olmayan. Kızı erkeği elinde sigara koltuğunun altındaki bir defterle öğrenci olduğu anlaşılan çocuklar, ilköğretimden ortaöğretime...

Bir ilköğretim öğrencimiz cesurca açıklıyor gerçeği. Okullarda şiddet uygulayan öğrenciler var. Kim bu çocuklar? Kimleri örnek alıyorlar? Nasıl bir aile yapısından geliyorlar?

19.02.2010


Bu yazı toplam 859 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim