• BIST 100.021
  • Altın 280,083
  • Dolar 5,7250
  • Euro 6,2958
  • Bolu 12 °C
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 13 °C

Eğitim bölgeleri toplantısından

Mustafa Namdar

Kimileri mutlu, kimileri mutsuz olan okul müdürlerinin ağırlıkta olduğu 2010-2011 eğitim-öğretim yılına ait ilk danışma kurulu toplantısı. 1. ve 2. bölgede bulunan okullarımızın iç ve dış çevre durumları ve diğer okullarla ilgili iletişimleri, ihtiyaçları görüşülecek.

Toplantı; İzzet Baysal Anadolu Teknik Lise ve Endüstri Meslek Lisesi'nde, ataması Mimar İzzet Baysal'a olan misafir konumdaki İbrahim Çavuşoğlu tarafından açıldı.

Milli Eğitim Şube Müdürü Sn. Cahit Yılmaz, yeni görevlerin hayırlı olması dileğinde bulundu.

Danışma Kurulu Toplantısının ertesi gününde öğretmen alışverişine ait müdürler komisyonu toplantısını hatırlattı. Müdürlerin bu konuda hazırlıklı gelmelerini istedi. Sınavsız yerleştirmelerin belli olduğunu, ilköğretimlerde nereye öğrenci yerleştirileceğinde hazırlıklı olunmasını istedi.

Geçtiğimiz öğretim yılı değerlendirmesinde, disiplinsiz öğrenci olaylarının yaşanmadığını, ilköğretimlerde geçen yıldan daha iyi durumda olunduğunu, yeni atamalarda bir dizi sıkıntıların olabileceğini ama aşılacağını. Belediyemizin üniversite kazanan öğrencilere verdiği bilgisayarların teşvik açısından önemli olduğunu, ancak öğrenci tespitinde sıkıntıların olduğunu, çözümün sınav kazanan ve kayıt yaptıranların belgeleriyle müracaat etmeleri yönünde duyuru yapılmasının yararlı olacağını söyledi.

Daha sonra sözü İzzet Baysal And. Lisesi Müdürü 2. Eğitim Bölgesi Koordinatörü Sn. Remzi Kocaman alarak, geçen yıl SBS sınavları ve yerleştirmelerle ilgili komisyon kurulduğunu, SBS sınavlarının kaldırılmasına yönelik katkıları olduğunu söyledi ve devam ederek lisans sınavlarında iller sıralaması açıklanmasın. İlk kez geçen yıl dershanelerle işbirliği yapıldı.

Şura çalışmaları genel anlamda başarılı oldu. Haftalık ders dağıtımları konusunda karışıklıklar yaşandı. Bakanlığa durum bildirildi, çalışmalar devam ediyor. Bu yıl SBS ve Üniversite başarılarında çıta yükselmiştir, sevindirici dedi.

Yapılan bu açıklamalardan, dışarıdan katılanlar olarak bilgilendik. Bunlar, kurum içi çalışmaların özeti olarak önümüzdeki 2010-2011 eğitim-öğretim yılı için neler yapılmasına ışık tutması bakımından önemliydi. Geleceğe ait değerlendirmede sivil toplum kuruluşları, kamu kurum ve kuruluşları ile okul aile birlikleri öğrencilerin de bu konularda görüşleri olmalıydı.

İlimizde başka illerin sahip olamadığı, rahmetle andığımız bir İzzet Baysalımız vardı. Onun sayesinde fiziki olarak okul ve sınıf durumumuz iyi. İyi olmayan, ülke genelindeki başarı durumuydu. 18. Milli Eğitim Şurası ön çalışmalarında öğretmen yetiştirilmesi konusu masaya yatırıldı, çok konuşuldu. Bu durum üniversitemiz tarafından nasıl değerlendiriliyordu? 2009-2010 eğitim-öğretim yılında okullarımızdaki disiplin olaylarından memnun olunduğundan bahsedildi. Oysa daha önce yapılan danışma kurulu toplantılarında yöneticiler tarafından öğrencilere defter, kitap taşıttıramamaktan şikayetler oluyordu, bu çelişki değil miydi? İlçelere yapılan öğretmen atamalarında, merkezdeki boşlukların doldurulması amacıyla görevlendirmeler yapıldığı gündeme getirildi. Bu durum ilçeler için sorun olmuyor muydu?

Üniversite girişlerindeki başarısızlıkta meslek liseleri günah keçisi olmaktan kurtulamıyordu. Bunların değerlendirmesi, kendi okul türleri arasında yapılamaz mıydı? İlköğretimlerde programlar aynı müfredatı içerdiğine göre, il içindeki başarılar okul bazında değerlendirilip başarı için yarışma arzusunu kamçılaması, rekabeti oluşturması bakımından daha yararlı olamaz mı? Meslek lise öğrencilerinin yapacakları staj çalışmalarında yaşanan bürokratik sıkıntılar giderilmeli, en önemlisi de okullarımız hizmetlisi, memuru, yöneticisi, velisi ve öğrencisiyle bir bütündür. Bu bütünün içinde hizmetli ve memurumuz yeterli değilse, başarıdaki uyum nasıl sağlanacaktır görüşleri gündeme geldi.

Bütün bu soruların cevabı çözümlenir mi? Yoksa bozuk yolda modeli düşük aracın yol alması, sürücülerin maharetiyle yoluna devam mı eder, bunu zaman gösterecek.

22.09.2010

Bu yazı toplam 856 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim