• BIST 1.124
 • Altın 458,727
 • Dolar 7,6460
 • Euro 8,8844
 • Bolu 28 °C
 • İstanbul 25 °C
 • Ankara 27 °C

Eğitim Sen Genel Başkanı Aydoğan’dan ciddi açıklamalar

Eğitim Sen Genel Başkanı Aydoğan’dan ciddi açıklamalar
Eğitim- Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, Bolu’da okulları ziyaret ederek öğretmen, veli ve öğrencilerin sorunlarını tek tek dinledi. Genel Başkan Aydoğan, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk hakkında çeşitli açıklamalarda bulundu.

 

Haber: Kasım ŞAHİN

Eğitim- Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, Bolu’da Vali Ahmet Ümit, Bolu Milli Eğitim Müdürlüğü ve okul ziyaretleri gerçekleştirdiğini belirterek; “Değişen sınav sistemi ile ilgili sorunu tespit ettik. Her öğrencinin istediği okulda eğitim görme hakkı vardır. Öğrencilerimizin ve velilerimizin taleplerine ses olmaya devam edeceğiz” dedi. Bolu’da en temel sorunlardan birinin eğitimci ve niteliği taşımayan kurum ve kişilerin eğitim faaliyetleri olduğunu söyleyen Aydoğan, protokoller üzerinde süreci takip edeceklerinin altını çizdi.

MESLEKİ HAKLARIMIZA SAHİP ÇIKACAĞIZ

Milli Eğitim Bakanlığı’nın “2023 Eğitim Vizyonu” belgesi ile gündeme gelen Öğretmenlik Meslek Kanunu taslağına ilişkin gazetemize konuşan Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, “İki gündür arkadaşlarımız ile birlikte Bolu’da İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve okulları ziyaret ettik. Öğretmenlik meslek kanunu üzerinde çok kapsamlı bir çalışma yapılıyor. Başta iş güvencesi, maaş karşılığı çalışma saatlerinin artırtılması ciddi hak kayıpları içeren bir kanun tasarısını bütün öğretmen arkadaşlarımız ile paylaştık.  Haklarımız ile ilgili bütün öğretmen arkadaşlarımız ile birlikte başarabiliriz ve birlikte ses olabiliriz çağrısı yaptık. Gördüğümüz tabloda öğretmen arkadaşlarımız özelinde son yıllarda yaşadığımız süreç ile birlikte ciddi anlamda mesleklerini ve mesleki itibarlarını ve haklarına yönelik çok ciddi bir kendini güvende ve değerli hissetmeme durumu yaşandığını tespit ettik. Bu meslek kanununa ilişkin birlikte ses olacağız, mesleki haklarımıza sahip çıkacağız” ifadelerini kullandı.

İMAM HATİP LİSELERİNİN KONTENJANLARI ARTTIRILDI

 

Aydoğan, Eğitim Sen olarak öğrencilerin haklarına sahip çıkacaklarını ifade ederek; “Türkiye genelinde ve Bolu özelinde de yaşanan geçen sene değişen sınav sistemi ile ilgili sorunu tespit ettik.  Bolu’da okulları gezerken en çok tercih edilen liselerin akademik liseler olmasına rağmen sadece hiçbir talep görmemesine rağmen ve bütün kontenjanları doldurmamasına rağmen İmam Hatip Liselerinin artırılması ve İmama Hatip Lisesi kontenjanlarının artırılması ama aynı durumun hem ekonomik hem kontenjan anlamında Fen Liseleri ve Anadolu Liseleri gibi akademik liseler boyutunda olmadığını gördük. Geçen sene de Eğitim Sen olarak öğrencilerimizin eğitim hakkına sahip çıkmıştık ve Anadolu Liselerinin kontenjanlarının artırılmasını başarmıştık. Bu senede velilerimizin ve öğrencilerimizin sesine ses olmaya devam edeceğiz. Bu yıl ki sınav sistemi değişikliğinde yine her öğrencinin istediği okulda eğitim görme hakkı vardır temel alarak öğrencilerimizin ve velilerimizin taleplerine ses olmaya devam edeceğiz. Sürecin takipçisiyiz” şeklinde konuştu.

ENSAR VAKFINA KARŞI DAVALAR KAZANDIK

Bolu’da tespit edilen eğitim sorunlarına dair hukuksal ve eylemsel adımlar attıklarını söyleyen Feray Aytekin Aydoğan; “İl Milli Eğitim Müdürü ile de paylaştığımız okullarda da gördüğümüz en temel sorunlardan biri protokol eliyle hiçbir eğitimci niteliği taşımayan kurum ve kişiler üzerinden yürütülen eğitim faaliyetleridir. Eğitim Sen olarak Ensar ve Hizmet Vakfına yapılan protokollere ilişkin kazanılmış davalarımız da vardır. Bolu’da da bir kez daha altını çizerek belirtelim eğitimci niteliği taşımayan kurumların Danıştay’ın da çok net ifade ettiği gibi okullarda çalışma sürdürmesi hem eğitim hakkı hem de çocuk hakkı ihlalidir. Aynı zamanda kamusal eğitim devletin, Milli Eğitim Bakanlığı’nın sorumluluğundadır ve kamusal eğitimin MEB sorumluluğunda olduğu bir yerde eğitimci niteliği taşımayan kurumlara devredilerek bu görev şu anda anayasal suç işlenmektedir. Bu protokoller üzerinden de süreci takip etmeye devam edeceğiz.

MESLEĞİMİZE SAHİP ÇIKMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Geçmişten bu güne TÖS, TÖB-DER’in devamı olarak Eğitim-Sen Eğitim ve bilim emekçilerimizin hem de öğrencilerimizin haklarına sahip çıktık ve sahip çıkmaya devam edeceğiz. Bolu’da yaptığımız tüm okul gezilerinde de bu sorunların ve bu sorunlara ilişkin atacağımız tüm adımları da hukuksal, eylemsel anlamda dile getirdik. Okullarımızda öğrencilerimizde eğitim ve bilim emekçileri de sahipsiz değildir. Mesleğimize, haklarımıza, geleceğimize sahip çıkmaya devam edeceğiz”  diye konuştu.

PLANLI BİR SÜREÇ İŞLETİYORLAR

Şimdi il bazında bizim özel eğitim alanında açığımız çok. Bizim örgütlerde çalışmalar da gittiğimiz Emine Mehmet Baysal  özürlüler okulunda 22 tane ücretli öğretmen çalışıyor ama 35 norm kadrosu var. 6’sı kadrolu 22 tanesi ücretli olarak çalışıyor mesela benim okulumda  Mevlana İlkokulunda  3 tane özel eğitim öğretmeni  var ücretli olarak çalışıyor. Biz ilçelere gittiğimiz zaman ilçelerde Göynüğün ilçelerinde Ali Ericek’ten tutunda Narzanlar’a kadar olan 6 okul sürecinde çoğunluk ücretli öğretmen kadrolu olarak çok çok az gördük biz bu sene . Önceki sene gittiğimiz zaman çok çok  iyiydi  ama  bu sene ücretli öğretmen ağırlıkta.

Yasadığımız bu süreçte o zamanda aynı ifadeleri kullanmıştık gelen Milli Eğitim Bakanı isminden bağımsız bu eğitimde yaşanan genel dönüşüm, öğretmenlerin sözleşmeli ücretli çalıştırılması ve çok ciddi  hak kayıplar oldu. Yine sunuda görüyoruz. Şu cümle çok yanlış bir cümle, zaman zamanda kuruldu eğitim bir yapboz tahtası hale getirildi diye. Biz 2002 den beri bu yana surece baktığımızda hiçbir yapboz tahtası durumu görmüyoruz. Son derece planlı son derece programlı bir süreç işletiyor. Biz bunu nerde gördük, yeni milli eğitim bakanıyla birlikte bir vizyon belgesini açıklandı biliyorsunuz. Şimdi normal şartlar altında bir Milli Eğitim Bakanı değişimi ile oradaki liyakat sahibi kişiler tarafından sorunlar tespit edilir. Tamamen Milli  Eğitim Bakanlığı ve oradaki eğitimciler birlikte ve öğretmenlerle konuşularak tabi ki velilerle öğrencilerle konuşularak  hazırlanmalıydı bu. Biz bu şekilde hazırlanmadığını birebir tanıklık ettik ve şunu da gördük vizyon belgesinde vizyon belgesinde bütün omurgasını bütün maddelerini şuan ki hükümetini seçim beyannamesini hep dile getiriyoruz. 58. ve 60.sayfalarındaki bölümlerin olduğunu gördük.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
  Diğer Haberler
 • Göynük'ün 'Tokalı Örtme'si yaşatılıyor27 Eylül 2020 Pazar 13:25
 • Doğaseverler Bolu’da buluştu27 Eylül 2020 Pazar 13:23
 • KGK Başkanı Mengenli Nurten Öztürk oldu27 Eylül 2020 Pazar 13:05
 • Tıra çarpan araç devrildi27 Eylül 2020 Pazar 12:55
 • Müjde demeye dilimiz varmadı!..27 Eylül 2020 Pazar 00:49
 • Gece yarısı cadde karıştı27 Eylül 2020 Pazar 00:26
 • Sezar, yakalar27 Eylül 2020 Pazar 00:25
 • 24 saatte 71 kişi korona virüse yenik düştü27 Eylül 2020 Pazar 00:18
 • 300 yıllık su değirmeni27 Eylül 2020 Pazar 00:07
 • DİKKAT SULAR KESİLECEK26 Eylül 2020 Cumartesi 12:55
 • Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim