• BIST 114.809
  • Altın 397,185
  • Dolar 6,8596
  • Euro 7,7623
  • Bolu 19 °C
  • İstanbul 26 °C
  • Ankara 20 °C

EĞİTİMİN YÜZ YÜZE OLANI MAKBULDÜR

Bulut Altundal

Koronavirüs salgınının ülkemize giriş yapması ile beraber aniden önce 3 hafta “tatil” edilen üniversitelerin daha sonra “uzaktan” eğitim vermesi kararlaştırıldı. Ve son olarak ise bahar döneminin tamamen uzaktan eğitim şeklinde tamamlanması üzerinde bu konuya nokta konuldu. Ancak ölümcül virüsün ülkemizdeki seyrine bağlı olarak normalleşme adımları doğrultusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 15 Haziran itibariyle üniversitelerin akademik takvime dönebileceğini bildirdi. Ancak Yükseköğretim Kurulunca, Bilim Kurulu tavsiyeleri doğrultusunda dönem sonu sınavlarının da uzaktan eğitim kapsamında ödev, online sınav gibi yöntemlerle yapılması kararı alındı.

Tüm bu gelişmeler haliyle üniversite öğrencilerinin görmezden gelinmesiyle birlikte yaşandı. Uzaktan eğitimden memnun olanlar/olmayanlar, sınavların yüz yüze yapılmasını isteyenler/istemeyenler, sınavlar ve ödevlerin zorlayıcı olmasına tepki gösteren üniversiteliler… Tabi ki seslerini duyurmakta zorlanıyorlar. Normaldir. Çünkü üniversite yönetimlerinin kimi almak istedikleri kararlarda öğrencilerin fikrine başvurmayı seçerken bizim üniversitemizde olduğu gibi kimi ise YÖK tarafından söylenen her şeye “tamam öyle yapalım direkt” demeyi seçiyor.

Uzaktan eğitime erişim imkanı bulunmayan, zorlanabilecek öğrenciler için bahar dönemiyle sınırlı olmak kaydıyla “dönemi dondurma” kolaylığı sağlansa da bu eşitliği tam anlamıyla bozuyor. Öyle ki uzaktan eğitim sistemine erişim imkanı olanların dönemi tamamlayıp bitirerek hayata atılması ile dönemini dondurup daha sonra bu dönem eğitimini alarak mezun olacak öğrenciler arasında da hayata atılma açısından zaman farkı ortaya çıkacak.

Şimdi bu konuyu neden dile getiriyorum? Çünkü koronavirüsün ülkemizdeki seyri şu sıralar minimize olmaya başlasa da üniversitelerin bu konudaki çekimser tavırları öğrencilerin geleceği açısından tam bir puslu hava yaratıyor. Herkes Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları ile “Üniversite açılır mı? Finaller yüz yüze olur mu?” diye düşünürken net bir şekilde “olmaz” deyiverdi bizimkiler. Şimdi ise herkes yaz okulunun uygulama şeklinin nasıl olacağını merak ediyor. Tabi bu konuda da çok sevgili üniversite rektörlüğümüz suskunları oynuyor. Çünkü YÖK’ün bu konuda iki çift açıklama yapmasıyla onların kararını harfiyen uygulamayı bekliyorlar bence! Duydum ki “yaz okulu da uzaktan eğitim şeklinde olabilirmişş…” Bu belirsiz ve ucu açık yorumlar, virüsün seyrine bağlı olarak değil keyfi bir rahatlığa bağlı olarak gerçekleşiyor sanki!

Tabi şunu göz ardı etmemek lazım: Yüz yüze eğitime geçebilmek salgının hem Bolu’daki seyrine hem de ülkemizdeki seyrine bağlı. Bolu tertemiz hale gelse bile öğrencilerin bulunduğu şehirlerdeki olası olumsuzluklar üniversitelerin yüz yüze eğitime geçmelerinin önüne geçecek bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Ancak normalleşme planları üzerinden gidecek olursak yavaş yavaş “kontrollü sosyal hayat” tanımıyla birlikte yeniden sosyal hayatın canlanmasından üniversite öğrencileri de artık nasibini almalı. Olağanüstü bir durum içerisindeyken ne yazık ki bazı akademisyenlerin öğrencileri verdiği ödevler, yaptığı online sınavlar ile zorlaması, sanki normal bir dönem yaşıyormuşuz gibi davranılması, üstelik bazı fakültelerdeki online sınav şartlarının kişilerin özel hayatına müdahale edercesine oluşturulması kabul edilemez bir durumdur! Güvenmiyorsanız yapmayın kardeşim sınav mınav! Derdiniz öğrenciye destek olmak mı yoksa şu süreçte bile köstek olmak mı karar verin. Bu süreç de biter elbet, güzel günlerde yüz yüze bakarken utanmayalım en azından. Selametle…

Bu yazı toplam 1982 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim