• BIST 101.971
  • Altın 230,252
  • Dolar 5,3205
  • Euro 6,0379
  • Bolu 6 °C
  • İstanbul 7 °C
  • Ankara 9 °C

EKONOMİK GÖSTERGELER VE 2012

Mustafa Öz

 Ülkemizin en önemli sorunlarından birisi TERÖR ise diğeri de İŞSİZLİKTİR. Yatırımları artırarak bir yandan üretim artışı ve milli geliri büyütmek. Her yapılan yatırımla ise işsizliği açığa çekmek en büyük hedef olmalıdır.
Son 10 yıllık dönemde iktidarda bulunan AKP siyasi istikrar sağlarken ülke ekonomisinde büyüme ve milli gelirde artış meydana geldiği. İhracatın sürekli arttığı iktidar yetkililerince sürekli vurgulanan BAŞARI olarak gösterilmiştir.

Bir kısım siyasetçi ve ekonomistler ise bu büyümenin İTHAL İKAMESİNE bağlı olduğunu MİLLİ KAYNAKLARA dayalı bir üretim temeline oturmadığını, işsizliğe çare olmadığını, gelir dağılımını ADALETLİ hale getirmediğini ve CARİ açığa yol açtığını, sermayenin yerli ve yabancı belli guruplarda toplanarak tekelleşme yaptığını dile getirdiler.
Sanayi Bakanı 2011 yılı ihracatın 134 milyar dolar olarak gerçekleşerek tarihi rekor kırdığını açıkladı. İstatistik rakamlarında kendimize göre olumlu olanları alıp diğerlerini göstermezseniz sonuçlar bazılarını gururlandırabilir. Aşırı iyimserliğe yol açabilir.
Dünya ekonomilerinden 2011 de kriz sesleri yükselmektedir. Komşumuz Yunanistan'ın İFLAS açıklamıştır. Ülkemiz 2011 de büyüme yönünden yavaşlama sürecine girmiştir. Enflasyon rakamları iki haneli hala gelerek 2011 sonu itibari ile %10,5 olarak gerçekleşmiştir.

Türkiye 2011 de 134 milyar dolar ihracat yapmış ithalatı ise 242 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. Dış Ticaret açığı 106 milyar dolar olmuştur. Yani Türkiye ithalat yapmadan ihracat yapamaz. Hale gelmiştir. 1 dolarlık ihracat yapabilmek için 82 Centlik ithalat yapmak gerekmektedir. Yani Türkiye bir ithalat cennetine dönüşmüştür. Özellikle lüks tüketim malı ithalatı ile ara malı ithalatındaki artış oranları tehlikeli hale gelmiştir. Bu durum ekonomimizin ciddi yapısal tehlikelere doğru gitmesine yol açmaktadır.
10 yıllık AKP iktidarında ülkenin dış ticaret açığı 500 milyar dolar. Cari açık ise 300 milyar doları bulmuştur. Bu iktidar geldiğinde toplam borç stoku 199 milyar dolar iken 2011 yılı itibariyle 564 milyar doları bulmuştur.
Sabit kur ve aşırı değerli TL sayesinde bankalar kredi musluklarını sonuna kadar açmış. Her önüne gelene kredi kartı vermiş vatandaşın %70 bankalara 2-10 yılını borçlanmıştır. Bu paralarla Tüketim finanse edilmiş. (buzdolabı, çamaşır makinesi, otomobil ve ev eşyası alınmıştır.)
Özellikle milli gelirden ADALETLİ pay almayı düşünen işçi, memur, çiftçi, esnafın beklentileri hayalde kalmıştır. Enflasyon düşük gösterilerek asgari ücret ve diğer gelirlere SİMİT zammı yapılarak geçiştirilmiştir.

Merkez Bankası; işlerin daha da çığırından çıkmaması için son aylarda; KURU DÜŞÜRMEYE (sabitlemeye), faizleri ise yükseltmemeye çalışırken elindeki döviz rezervlerini azaltmaktadır. Son 6 ayda TL %20-30 develu olmuş (değer kaybetmiş) faizler (merkez bankası politika faizi %11,48 olmuştur) artmıştır. Üç ay önceki faizler %6,5-8 idi. Bunun anlamı büyük halk kitlelerinin fakirleşmesinin arttığı ve işsizliğin tekrar çift haneli rakamlara geleceğidir.

2012 yılı büyüme rakamları revize edilmiş %4 lere çekilmiştir. Türkiye anlamlı ekonomi kuruluşlarının özelleşmesini bitirmiştir. Büyümenin yavaşlaması cari açık, gelir dağılımı adaletsizliği sabit kur politikası kıskacı, dünya ekonomisindeki daralmada etkilendiğinde 2012 zor bir yıl olacaktır. Bu zorluklar Toplumsal Devinimi de olumsuz etkileyecek bunu toplumsal sonuçları olacaktır. O nedenle ekonomiyi kendi doğrularımızın istatistikleriyle değil EKONOMİNİN kurarları ile yönetmek ve TOPLUMSAL ihtiyaçları da göz ardı etmemek gerekir. Aksi halde mutsuz halk yığınları ortaya çıkar. Bunları, güçle, kanunla, zorla da sindiremezsiniz. Hiç kimse geldiği konumun gerisine düşmek istemez. Hala 2012 de sabit gelirlilere ne kadar zam vereceğini belirleyememiş İKTİDAR bir çırpıda yeniden %49-60 KIYAK MİLLETVEKİLİ zammı verirse bu millet bunu görmemezlikten gelmez. Gelmemelidir de!

13.01.2012

Bu yazı toplam 1238 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim