• BIST 1.414
  • Altın 500,913
  • Dolar 8,7059
  • Euro 10,3780
  • Bolu 12 °C
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 12 °C

Ekonomik sorunlar ve öneriler-2

Mustafa Namdar

Bolu TSO tarafından “Dünya Gazetesi Ekonomik Forumu” adıyla gerçekleştirilen toplantının Oturum Başkanı Sn. Osman Arolat konuşmacılara onar dakikalık süre vereceğini ifade ederek, önce ilimiz sorunları gündeme getirildi.

Toplantının koordinatörü BTSO Meclis Başkanı Sn. Umut Oran, amaçlarının seçim öncesi ilin öncelikli sorunlarına ait sohbet toplantılarının, ulusal medyamızın ekonomi yazarlarına da anlatmak olduğunu kısaca açıkladıktan sonra, ilk konuşma sırası AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Sn. Atilla Kılıç’a verildi.

Ekonomik anlamda ciddi sıkıntılarının olduğunu, arkamızda bir güçlü vakıf olduğu ifade edilerek, isteklerin yerine getirilmediği. Bu koşullarda üniversiteyi geliştirecek miyiz? Gelişmeyi durduracak mıyız? İlçelerden gelen teklifler var, herhangi bir yatırım yapamadıklarını. Merkez Kampüste büyük bir anfi salona ihtiyaçlarının olduğu. Yetkililerin; “Olsa da olur, olmasa da olur” mantığıyla baktıklarını. Yüzme havuzunu istenildiği şekilde yapamayacakları izleniminin olduğu. İdari ve teknisyen personel ihtiyaçlarının bulunduğunu. Üniversite batı girişine ait yolun yapılması ve bu bölümden de girişin sağlanması gerektiğini. Su sorunlarının devam etmekte olduğunu. Kanalizasyon ve arıtma sistemine ihtiyaçlarının bulunduğunu. Öğrenci yurtlarının bakım onarıma ihtiyacı olduğunu. Binaların bir bölümünün yıprandığını. Orman İdaresiyle sorunların çözülemediğini. Her tür yapılanmanın bu nedenle durdurulduğunu. Üst düzeyde kanalizasyonun sağlanamamış olmasından, kaçakçı durumuna düştüklerini, bu koşullarda yatırımların durdurulması nitelikli öğretimin yapılamayacağını. Gıda sektörü bakımından Bolu’yu cazibe merkezi haline getirmek istediklerini. Tekno kent projesini gerçekleştirmek zorunda olduklarını. Gerede Dericilik MYO’nu Fakülte haline dönüştürmek istediklerini, Karacasu bölgesinde yeni ünitelerin hizmete geçirme çalışmalarının devam ettiğini söyleyerek, üniversiteye sahip çıkılmasını dile getirdi.

İsmail Yamantürk-Bolu Ziraat Odası Başkanı,

-Orman alanlarının fazlalığı nedeniyle Bolu’da tarımsal alanlar kısıtlı. Ağırlıklı olan tarım, tohumculuktur. Pancar ve patates baş üründür. Patates depolamada sıkıntılarımız var. Tarım Bakanlığımız Bolu’yu da patates programı kapsamına almalı. Sulama kanalları eski. %40’lara varan kayıplar var. Açık su kanallarının büyük bölümü şehir içinde kalmıştır. Toprak Koruma Kurulu tarafından toprağın kullanılması, ürün planlaması yapılmalıdır. Bolu’da hayvancılık gelişmemiştir. Sağlıklı süt üretimi yoktur. Süt toplama zincirinin kurulması gerektir. Tavukçuluk sektöründe atıkların değerlendirilmesi yapılmalıdır. Tarım İl Müdürlüğü bünyesinde kurulan Toprak Tahlil Laboratuvarı çalıştırılmalıdır. Bolu’da organize çalışmaya uygun bir çiftçi tabanımız var. Ürün birlikleri yasası kısır çıktı. Bakanlığımızın yapması gerekenler var. Ürün pazarlaması yapamayan birliğin ömrü uzun olmaz.

İlhan Çalışkan- Köy Muhtarı Dernek Başkanı:

-Muhtarlar 250 YTL’ye gönülden çalışıyorlar. Köylüde banka borçlarını ödeyemeyenler var. Muhtarlar ihtiyaç duyulduğunda baş vurulan, sonra da unutulanlardır. Orman köylüsü sıkıntıdadır. Köy Hizmetlerinin Özel İdare’ye bağlanması sıkıntı yaratmıştır. Artık eski geleneklerin imece olayı kalkmıştır. Köydesten yapılan yardımlarda katkı payı yok. Özel İdare’den aktarılan para çok az. Köylerdeki sulamalarda sıkıntılar var. Uç köylerimize hizmet götüremiyoruz. Gölet yapılması için büyük yatırımlar alamıyoruz. Yayla sorunumuz çözülmüş değil. Yaylalar Köy Tüzel kişiliğine verilmelidir.

Nihat Alpat Öztürk- Esnaf ve Sanatkarları Birliği Başkanı.

Ülke genelinde olduğu gibi Bolu’da da esnafımız sıkıntıda. Kayıt dışı ekonominin önüne geçilememiştir. Vergi oranları çok yüksektir. Anayasamızda mükellef beyanı yeterli görülmesine rağmen, işlemlerde dikkate alınmadığı görülmektedir. İtiraz edildiğinde sıkıntılar yaşanmaktadır. Süper marketler-groslar, küçük bakkalları yok etmektedir. Bunlar şehir dışına çıkarılmalıdır. Sosyal güvenlik sorunumuz var. Emekli olup da eski işine devam etmek isteyenlerin emekli maaşlarından %10 kesinti yapılmaktadır. Ülkede kalifiye eleman yeterli değil, ara eleman sorunu vardır.

07.08.2007

Bu yazı toplam 717 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim