• BIST 1.391,740
  • Altın 496,15
  • Dolar 8,8130
  • Euro 10,3050
  • Bolu 11 °C
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 13 °C

Encümen ve basın

Mustafa Namdar

Olumsuzlukların önüne geçmek üzere kurallar konur. Bu kurallar yasalarla uygulanabildiği, çoğu zaman da teamüllerle yerine getirilir, insanlar arasındaki birlik-beraberlik, dayanışma sağlanır. Bu sayede nifak tohumlarının etrafa saçılması önlenir.

Demokrasi; halkın egemenliğine dayanan yönetim biçimini oluşturduğu gibi, bir dizi kuralları da beraberinde getirmiştir. Basın da; halkın haber alma özgürlüğünü yerine getiren, halkın rehberi, halkın gözü kulağı olup bilgilenmenin önünü aydınlatan bir araç olarak işlevini yerine getirir. Toplumsal barışın sağlanmasında görevi ve önemi büyüktür. Bütün bunlar yerinde ve zamanında kurallara uygun olarak uygulanırsa, olası olumsuzluklar da ortadan kalkar.

Yasalarımız iyi ve kötünün değerlendirmesini kendi sınır çizgileriyle belirlemiş olmasına karşın, uygulamada yasanın belirtmediği bir dizi konu, yöneticinin inisiyatifinde gelenek, görenek ve daha önceki modeller göz önüne alınarak uygulamaya konur. Bu konuda her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır.

15 Eylül 2010 günlü Köroğlu Gazetesi'nin "Encümen toplantıları artık basına kapalı mı?" diye manşete taşıdığı haber, gazeteci önüne konan bir bariyer gibi biraz da endişe verici bir izlenimi çağrıştırdığı için, bundan önceki uygulamaları düşündüm. İl Daimi Encümen Toplantıları geçmiş dönem valilerimizden Sn. Nusret Miroğlu zamanında basına kapalı idi. Yerine gelen Sn. Mehmet Ali Türker, biraz da basına rehberlik yapma tutkusuyla toplantıları basına açık olarak yapmaya başladı. Daha sonra gelen valilerimiz Sn. Ali Serindağ, Sn. Halil İbrahim Akpınar bu geleneği bozmadan sürdürdüler.

Dedik ya, her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır. Valimiz Sn. İbrahim Özçimen de toplantı sonrası bilgilendirme yapılacağı sözüyle görüşlerin özgürce gündeme getirilmesi düşüncesiyle, kendi tarzını uygulamak üzere görüşmeleri basına kapatmış.

Bu konuda işin aslını öğrenmek üzere Valimiz Sn. İbrahim Özçimen'i aradım, telefonla görüştük.

Sorum: İl Daimi Encümeni toplantılarının basına kapalı olmasının yasal bir dayanağı var mıdır?

Cevap: Bu konuda yasal bir dayanak yok. Yaptığım araştırmaya göre, ülke genelinde uygulanan kural böyle. Göreve başladığım günden itibaren benim tarzım bu. Amaç: Yapılan toplantılarda üyelerimizin her konuda düşündüklerini söylemelerini sağlamak. Doğru kararların alınmasında sert tartışmalar da olabilir. Bu tartışmalarda konudan uzaklaşıp teferruatla ilgili haberlerin kamuoyunda dilleniyor olması, üyelerimizin performansını düşürmekte. Sonuçta birçok üye görüş bildirmekte çekinceli davranmakta. Ben ise üyelerimizin hepsine ait görüşlerinin alınmasıyla doğru kararın alınacağını düşünüyorum. Toplantı sonrası habercilerin bilgilendirilmesine yönelik yazılı ve sözlü açıklamalar yapılacaktır. Lütfen uygulamanın altında basına yönelik bir tavır olmadığını düşünün dedi.

Uygulamanın olumlu olumsuz yanlarını gelecek zaman içinde göreceğiz.

Gerçek olan şu ki, toplantılarda olumlu görüş belirten olduğu gibi, kendi geleceklerine göre olumsuz düşüncelerle ayak direyip itiraz edenler de olacaktır. Bu gibi durumlarda hedef göstermek gibi bir eylem algılaması, sonucu hoş olmayan olayları yaşamak da mümkündür. Toplumsal barışın sağlanmasına yönelik düşüncelerle alınan kararlara saygımız vardır.

Uygulamanın iyi niyetle alındığını düşünüyorum.

17.09.2010


Bu yazı toplam 1046 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim