• BIST 103.072
  • Altın 277,337
  • Dolar 5,6668
  • Euro 6,2796
  • Bolu 12 °C
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 11 °C

ERTUĞRUL GAZİ'Yİ ANMA ETKİNLİKLERİNİN 731.Sİ SÖĞÜT'TE 9 EYLÜL'DE KUTLAND

Mustafa Öz

Tarihini bilmeyen, tarihten ders çıkarmayan, tarihini kültürünün bir parçası haline getirmeyen milletlerde; tarih şuuru da, millet olma şuuru da gelişemez.
Gençlerimize tarihimizi öğretmeli, tarih sevgisini aşılamayız. Tarih insana hep parlak sayfalarıyla sunulmamalı.
Başarının yanında başarısızlıklar da öğrenilmeli. Tarihe takılı kalmadan “tarihten ders alarak geleceğimize yön vermeliyiz.”
Bolu Türk Ocakları Şubesi bu yıl 731.si düzenlenen Ertuğrul Gazi'yi Anma ve Söğüt Festivali için üyelerinin, şiir yarışmasında dereceye giren öğrenciler ve velilerinin katılımıyla bir GEZİ düzenlendi.
Geziye 48 kişi katıldı. Festival Kortej yürüyüşüne tam yetişemesek de en arkadan korteje dahil olduk.
Tören alanında Bolu Türk Ocağı Şubesi pankartı ile yerimizi aldık. Kortejde ise Bolu'yu temsil etmenin gururu ile yürüdük.
 

ERTUĞRUL GAZİ KİMDİR VE SÖĞÜT NEDEN ÖNEMLİDİR?
Ertuğrul Gazi, Oğuzların Bozok koluna bağlı kayı boyundan SÜLEYMAN ŞAH'ın oğludur. Cengizin Selçuklu ve İslam ülkelerini istilası sonucunda babasının ölümünü müteakip kabilesine REİS seçilmiş. Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat'ın ANKARA Karadağları kendisine 1230'da İKTA olarak verildiği bilinmektedir.
Daha sonra Ertuğrul Gazi; Söğüt ve Domaniç'i kışlak, Domaniç Dağları'nı ise yaylak olarak kullanmaya başladı. Yardımsever, adaletli, ileri görüşlü tavrı ile bölgede kendini sevdirdi. Çevresindeki Tekfurluklarla, Beyliklerle iyi geçindi. Karacahisar Tekfurluğunu fethetti. 1281 yılında Söğüt'te 92 veya 96 yaşında vefat etti. Yerine oğlu Cihan İmparatorluğu'nun kurucusu Osman Bey geçti.
İşte Söğüt, KURULUŞUN, KURTULUŞUN, DAĞILMIŞ bir TÜRK Milletinin yeniden dirildiği, ayağa kalktığı 5 kıtada cihan imparatorluğunu kurmak üzere yola çıktığı KUTLU yerin adıdır.
 

Ertuğrul Gazi'nin yerine geçen oğlu Osman Gazi 1258'de Söğüt'te doğmuş ve 24 yaşındayken babasının yerine geçmiştir.
1281'de babasının yerine geçmiş 1288 veya 1291 tarihinde Karacahisar'ı fethettikten sonra devrin alim ve kadısı DURSUN FAKİH'e adına hutbe okutarak bölgede İSTİKLALİNİ ilan etmiştir.
1299'da Bilecik ve Yarhisar'ı fethederek merkezini Bilecik'e nakletmiştir.
Onu meşhur yapan tarihi vesikalardan birisi Şeyh Edebali'nin kızı ile evlenmesi ve Şeyh'in ona yazdığı, bugün de baş tacı olan vasiyetidir.
1299 yılındaki okunan hutbe Türk tarihi için bir dönüm noktasıdır. O tarih Büyük Türk İmparatorluğu Osmanlı'nın kutlu yolunun başlangıcıdır.
Söğüt şirin bir Anadolu ilçesi, Kurtuluş Savaşı'nda 2 kere yunanlılarca yakılıp yıkılmış bir kasaba.
 

Tarihi yeniden yaşatmak için Ertuğrul Gazi, eşi Halime (Haymana) hatun, oğlu Savcı Bey ve kardeşi Gündüz Bey'in silah arkadaşlarından bizim de tanıdığımız; Akçakoca, Konuralp, Samsa Çavuş, Karamürsel, Aykut Alp, Abdurrahman Gazi, Emir Ali Aktimur, Aydoğdu Bey, Pazarlı Bey, Saltuk Alp, Hamdi Bey, Çoban Bey, Melik Bey, Sarı Batı Bey, kabirleri Eruğrul Gazi'nin türbesinin bulunduğu yerlerde dahil yeniden düzenlenmelidir.
Anma etkinliklerinin bir diğer adı da Yörük etkinlikleri. Türkiye'nin her yerinden Yörükler kültür birikimlerini buraya taşıyor. Siyasiler yoğun ilgi gösteriyor.
Bu yılki festivale; Meclis Başkanı, Başbakan Yardımcısı, MHP Genel Başkanı, BBP Genel Başkanı, Millet Partisi Genel Başkanı katıldı.
Etkinliğin daha anlamlı ve katılan Yörük topluluklarının etkinliklerini gösterebilmeleri için, siyasi konuşmalar ve protokol konuşmalarının en aza indirilmesi lazım. Sabırları zorlayan bir süreç yaşanıyor. Binlerce kişiye Ertuğrul Gazi etrafında, Dursun Fakih Türbesi'nde şifalı pilav ikramı yapılıyor. Festivali Belediye ve Devletin desteği ayakta tutuyor.
Bilecik'te Şeyh Edebali Türbesi bu festivale katılanların mutlaka uğraması gereken bir mekan.
Söğüt-Bilecik tarihimizde Çanakkale kadar önemli. Buradaki tarihi dokudaki eksiklikleriniz giderilmeli. Özellikle gençlerimize CİHAN İMPARATORLUĞU'nun KUTLU DOĞUMUNA VESİLE OLAN bu mekanlar tanıtılmalıdır.
 

Devlet Söğüt ve Bilecik'i özel olarak değerlendirmeye almalı.
Bu milletin kültür hazinesinde hak ettiği yeri alması sağlanmalıdır.
Türk Ocağı Bolu Şubesi yönetimine böyle hayırlı ve yararlı bir etkinlik düzenlediği için özellikle Sayın Başkan Yunus Nadi Özçelik ve Söğüt'te sıcak bir ilgi ile bizi karşılayan halkımıza teşekkürü bir borç telakki etmekteyim.

14.09.2012

Bu yazı toplam 1288 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim