• BIST 1.331
  • Altın 461,300
  • Dolar 7,8023
  • Euro 9,4809
  • Bolu 5 °C
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 2 °C

FAİZLİ BANKACILIK: KYK

Bulut Altundal

Malumunuz Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde Kredi ve Yurtlar Kurumu(KYK) her yıl üniversiteli öğrencilere burs(geri ödemesiz) ve kredi(faizli ödemeli) veriyor. Bu ücretler hükümet tarafından her yıl daha da iyileştirilerek artırılmaya devam ediyor. Yapılan değerlendirmeler sonucunda kimisine burs çıkarken kimisine ise kredi çıkıyor. Krediyi almak tercihe bağlı tabi, çıktı diye kesin almak zorunda değilsiniz. Değerlendirmeden başlayalım. Hemen hemen her üniversitede her üniversiteli ortamında konuşulur durur; “Çocuğun altında arabası var burs çıkmış, benim babamın bile hiçbir şeyi yok kredi çıkıyor”, “Yurda altında arabasıyla geliyor. Hiçbir geliri olmayan şuna yurt çıkmadı” , “Parası olana burs, olmayana kredi çıkıyor”… Bu muhabbetleri duymak zor olmuyor. Bunları hesaba katarsak cidden sevgili Gençlik ve Spor Bakanlığımızın değerlendirme kıstaslarını çok merak ediyorum. Beyana göre değerlendirme yapılıyorsa normal ama. Çünkü beyan ederken eksik, yanlış bilgiyi doldurup gönderen de çok. Neyse.

Gelelim burs konusuna. “Ben sana bunu veriyorum, ama başarın düşerse keserim. Bursun krediye döner.” Böyle bir durum da var. Şimdi başarılı olamayıp da bursa ihtiyacı olan biri olamaz mı? Yani bursa ihtiyacı olan herkes kesinlikle başarılı mı olmalı? Genelleme haricinde, başarılı olan biri öyle ya da böyle maddi imkanları zaten sağlar. Peki ya gerçekten maddi durumu iyi olmayanlar? Burs kriterini sadece başarıya bağlamak çok anlamsız bu noktada.

Ve meşhur olanak, kredi! Devletimizin henüz 18 yaşında olan gençleri “al sana benden aylık şu kadar para” diyerek borç yükü altına sokması geldiğimiz noktayı da hesaba katarsak çok sıkıntılı bir durum. Öyle ki üniversiteye yeni başlayan, belki de ailesinden yaşadığı şehirden ilk defa uzakta; kendi ayakları üstünde nasıl durabileceğini kara kara düşünenlere bir anda bunu yüklemenin ortaya çıkardığı sorunu hep birlikte görüyoruz. Çünkü bugün “nasılsa öderim, mezun olunca işim hazır, mezun olup şunu yapacağım zaten öderim…” ve daha nice düşüncelerle alınan krediler ülkemizin acı gerçekleriyle yüzleşen gençlerin sırtında altından kalkamayacakları bir yük oluyor. İşsizlik! Bugün ne yazık ki üniversiteden mezun olan milyonlarca genç işsiz kalıyor. Gençler, ekonomik yaşama tutunma arzusu ile okuduğu alanla uzaktan yakından ilgisi olmayan işlerde belki maddi olarak aza kanaat etmek, çevresel olarak ise psikolojik baskılara boyun eğmek zorunda kalıyor. Para kazananların dahi kredi borcunu ödemeyi düşünememesi varken kazanamayanları düşünmek bile istemiyorum.

Erteleme konusuna gelelim şimdi de. Hani ilgili Bakan sürekli “hemen istemiyoruz, gençler iş bulana kadar erteleme yapabiliyor” diyerek cici göstermeye çalışıyor ya bu borç yükünü, öyle sinir bozucu ki. Faizli bankacılık sisteminin bir tesiri olarak KYK, kredi borçlarına yaptığı ertelemelerde konan yüksek faiz oranları ile resmen devlete esir bir kitle yetiştiriyor. Hepimiz bu devletin bir ferdiyiz, gerektiğinde korumak ve kollamak için her türlü fedakarlığı yapacağız. Ancak ekonomik olarak gençler devletten bir destek, bir iş bulma beklentisindeyken devlete bunu vermek zorunda kalması acı verici. Öte yandan borca yapılan ertelemelerde ortaya çıkan rakamlar kişiyi hareketsiz bırakıyor. Her erteleme sonrası devasa rakamlara ulaşan kredi borcunu ödeyebilmek için “eğer çalışıyorsa”  almak istenen ücret ile çalışmak zorunda kalınan ücret arasında dağlar kadar fark olduğunu sevgili siyasilere, milletvekillerine, bakanlara ve tepedekilere anlayacakları gibi anlatacak bir insan bulmak zor. “Sorunun farkındayız, ama yapacak bir şey yok” siyaseti “geleceğimizin teminatı” dediğiniz gençlerin hayallerini, yaşama sevinçlerini ve geleceğe olan inançlarını öldürüyor. Farkına varmanız dileğiyle. Selametle…

Bu yazı toplam 1130 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim