• BIST 97.324
 • Altın 279,654
 • Dolar 5,8459
 • Euro 6,5153
 • Bolu 11 °C
 • İstanbul 17 °C
 • Ankara 15 °C

FİDAN’A “DÖN” ÇAĞRISI

FİDAN’A “DÖN” ÇAĞRISI
 

CHP’lilerle Hakkı Fidan’ın istifa kararını görüştük.

 

Edinilen bilgilere göre; istifa edeceğini ilk olarak basına açıklayan Hakkı Fidan dün öğle saatlerinde avukatları aracılığıyla İl Seçim Kurulu’na istifasını gönderdi. Başvuru üzerine yapılan toplantıda İl Seçim Kurulu, vekaletin Hakkı Fidan adına değil, sahibi bulunduğu şirket adına olduğu gerekçesiyle istifa başvurusunu reddetti.
 

 

CHP’de gerçekleşen ön seçim sonrası sıralamada üçüncü olan Hakkı Fidan’ın sıralamadan duyduğu rahatsızlık gerekçesiyle milletvekili adaylığından çekilmesinin yankıları sürüyor. Konuya ilişkin olarak partinin etkili isimleriyle bir araya geldik. CHP’nin geçmişteki ve bugünkü güçlü isimleri istifayı değerlendirdiler ve Fidan’a önemli çağrılar da bulundular.

CHP’nin Bolu’daki siyasi örgütlenişine bugüne kadar omuz vererek ön plana çıkmış isimler Hakkı Fidan’ın istifasını değerlendirdiler. İstifaya ilişkin önemli tespitlerde bulunan isimlerin açıklamaları şöyle:

“FİDAN KENDİSİNE İNANAN, OY VEREN ÜYELERİ İÇİN ADAYLIKTAN ÇEKİLMEMELİ”
Erhan Beykoz (CHP Belediye Meclis Üyesi): Cumhuriyet Halk Partisi ön seçimde vermiş olduğu demokrasi şöleninden galip çıkmıştır. Çıkan tabloyu herkes kabullenmelidir. Hakkı Fidan’ın istifasına gelince, ben istifa kararını doğru bulmuyorum. Orada 5 aday adayından aday olarak diğer isimlerde çıkabilirdi. Seçime giren isimler sandıktan çıkan iradeye saygı duymak zorundadırlar. Fidan’a oy veren yüzlerce partili ‘Benim adayım Hakkı Fidan’ dedi. Peki, Fidan kendisine oy veren insanlara nasıl hesap verecek? Fidan’ın ‘Adaylar seçimde yönlendirildi’ şeklindeki iddialarına çok çeşitli bakmak lazım. Sayın Fidan, belki istediği yere gelememenin kızgınlığı ya da kırgınlığından dolayı böyle bir açıklama yapmış olabilir. Fidan’ın yakında çok daha doğru bir açıklama yapacağına inanıyorum. Bence Fidan kendisine inanan, oy veren üyeleri için adaylıktan çekilmemeliydi. CHP örgütü bence bu istifayı işleme koymamalı ve Fidan’la görüşüp kendisine oy veren insanlar için istifasını yeniden değerlendirmesini istemesi gerekmektedir. CHP’de hedef adam kaybetmek değil, kazanmak olmalıdır. Parti yöneticileri direksiyona geçip, bu krizi acilen çözmeliler. Çünkü kaybedilecek bir oy bile zarardır.

“FİDAN, PARTİSİNE OLAN VEFASINI GÖSTERMELİ”
Ahmet Özcan (CHP eski İl Başkanı): Bugüne kadar demokratik bir tercihin ancak üye bazında yapılacak ön seçimle gerçekleşeceğini defalarca belirttik. Nihayetinde CHP’de üyelerin katıldığı demokratik bir ön seçim gerçekleşti. Hakkı Fidan’ın istifası bence yanlış bir karar. Hele hele seçime giderken birbirimizi kırmaya kimsenin hakkı yok. Fidan’ın ‘Üyeler yönlendirildi’ şeklindeki iddiası politikanın kaçınılmaz kuralıdır. Politikaya giren kimse bunları göze almalıdır. Eğer yönetim yönlendirmede bulunmuşsa, kendisi ve diğer arkadaşlarda kendilerine göre yönlendirme yapmışlardır. Bu gayet doğal. Kişilerin konumları parti karşısında çok fazla önemli değildir. Önemli olan partidir. Fakat parti örgütü istifanın geri çekilmesi için çalışabilir. CHP, Hakkı Fidan’ı üyelikten alıp, İl Genel Meclisi’ne taşımış siyasi bir partidir. Fidan’ın o nedenle partiye bir bağlılığı ve vefası olmalıdır. Bugün örgüt yönetimine düşen görev, parti içerisinde varsa küskünlükleri ortadan kaldırmaktır. Geçmişte SODEP’in kurucu başkanlığını yaptım. 1991 seçiminde kurucu başkan olmama rağmen seçimde 3’üncü sırada milletvekili adayı gösterildim ama buna rağmen partime karşı bir küskünlük taşımadım ve seçime girdim. Buna benzer bir davranışı bugün Hakkı Fidan’da sergilemelidir.

“BU PARTİYE ÇOKLARI GELDİ GİTTİ AMA…”
Necdet Gören (CHP’li eski Belediye Başkanı): Ön seçimde çıkan sonuçlar benim için sürpriz olmadı. Bu sonucu diğer adaylarında önceden görmeleri gerekirdi. Listenin üçüncü sırasına yer aldım diye bir adayın çıkıp istifa etmesi bence doğru değil. Particilik anlayışına yakışmaz. Madem ön seçime girdiysen çıkacak sonuca da katlanmak gerek. Ön seçime giren aday adayları lisenin sonuncu sırasında kalmayı da göz önünde bulundurmaları gerek. Burada bir konuda bizim haklılığımız ortaya çıktı. Ne demiştik daha önce? Adaylar yönetim içinden çıktığı için yönetimin tarafsız olması mümkün değil. Parti örgütlerinin tarafsız olması gerektiğini en başından biz vurguladık. Ama böyle oldu. Kimsenin bu partiye sırt çevirmeye hakkı yok. Bu aşamadan sonra yapılacak bir şey yok. Bizim uyarılarımız dikkate alınmadı. Buna rağmen yılların partilisi olarak biz partiye sahip çıkmaya devam edeceğiz. Buradaki tartışma ikinci sıra ile üçüncü sıra tartışması. Eğer Hakkı Fidan liste başı olma düşüncesindeyse bana göre yanlış. Bu partiye çokları geldi gitti ama parti yerinde kalır. Fidan’ın partiden istifa şekli bu olmamalı diye düşünüyorum. Bunun olacağı belliydi. Sonuçları herkes kabullenmeli. Partim için üzerime düşen her şeyi yapmaya hazırım. Eski tüfek yeni tüfek tartışması yapanlar şimdi tekkeyi önlerine koyup düşünmeliler.

“FİDAN’IN YAPACAĞI AÇIKLAMALARI BEKLEMEK GEREK”
Nihat Başer (CHP eski İl Başkanı): Hakkı Fidan’ın istifası kendisinin şahsi kararıdır. Bu konuda yorum yapmak istemiyorum. Bildiğim kadarıyla Sayın Fidan yurt dışında şu an. Dönüşünde yapacağı açıklamaları beklemek gerektiğini düşünüyorum.

“KONUNUN DİYALOG YOLUYLA ÇÖZÜLECEĞİ KANAATİNDEYİM”
Mehmet Karakaşoğlu (CHP İl Başkanı): Ön seçim dileğimizi genel merkeze gönderdik ve teklifimiz kabul edildi. Hakim gözetiminde, üye bazlı yapılan ön seçim neticesinde milletvekili adaylarımız ve aday sıralamalarımız belirlendi. Aday tanıtımlarımız da her noktaya 5 aday adayı arkadaşımızla birlikte gittik. Burada il başkanı olarak ben ve tüm örgüt üyelerimizin verdiği karara saygı duyulması gerekir. Fidan’ın istifasını internetten öğrendim. Fidan’ın açıklamalarını ön seçim sonrası yapılmış sıcağı sıcağına açıklamalar olarak değerlendiriyorum. Şu ana kadar tarafımıza Fidan’dan resmi bir istifa elimize ulaşmadı. Fidan’ın ön seçim sonrası yaptığı yurt dışı ziyareti önceden programlı olan bir ziyaretti. Fidan’a ön seçim sonrası telefonla kendisine ulaşamadığımız için düşüncelerini bilemiyorum. Yurda döndüğünde kendisiyle oturup konuşacağız. CHP İl Başkanı olarak bir üyenin dahi istifası beni üzer ve gerekçeleri beni ilgilendirir. Bir sorun varsa onları çözmek benim görevimdir. Ben bu konunun diyalog yoluyla çözüleceği kanaatindeyim.

“FİDAN’IN SONUCA SAYGI DUYMASI GEREKTİĞİNE İNANIYORUM”
Sami Özdemir (CHP Milletvekili Aday Adayı): Ön seçim, hem adaylar hem de üyeler adına bir kazanımdır. Ön seçimde oluşan sonuçlar hiçbir memnuniyetsizlik duymuyorum. Partiye üye olduğum da milletvekili aday adayı olduğumu açıkladığımda, benim bu partiye sıralama için gelmediğimi söylemiştim. Bundan sonraki süreçte Bolu’dan partimizden milletvekili ve milletvekilleri çıkarmak için çalışmalar yapmayı sürdüreceğim. Hiçbir küskünlük ya da kırgınlık taşımıyorum. Sayın Fidan’ın oluşan bu sonuca saygı duyması gerektiğine inanıyorum. İstifasını olumsuz karşılıyorum. Belki istifa açıklaması sıcağı sıcağına yapılmış da olabilir. Belki de kararı değişebilir. Parti örgütümüz benim gördüğüme göre, süreçte bağımsız davrandı. Üyelerin yönlendirildiğine ilişkin bir iddiayla hiç karşılaşmadım. Fidan’ın yapacağı açıklamaların beklenmesi gerek.

“ÖN SEÇİMDE DEMOKRASİ ŞÖLENİ YAŞADIK”
Kemal Alemdar (CHP Milletvekili Aday Adayı): Buyurun ön seçime, buyurun demokrasi şölenine dedik. Pazar bu şöleni yaşadık. Şölene katkısı olan tüm üyelere teşekkürlerimi arz ediyorum. Partimin bana tevdi edeceği her görevi kabul edeceğimi daha öncede söylemiştim.

“FİDAN’IN KARARINDAN DÖNECEĞİNİ UMUYORUM”
Mehtap Özcan Mısırlıoğlu (CHP Milletvekili Adayı): Pazar günü yapılan ön seçimde güzel bir demokrasi şöleni yaşandı. Seçim öncesi elbette ki herkes kendi şahsı adına üyelerden oy isteyecektir. Bu çok normaldir. İl başkanının ya da ilçe başkanının üyelere tutup seçimde şu isimleri oylayın şeklindeki herhangi bir söylemine hiç şahit olmadım. O yüzden de iddiaların doğru olmadığını düşünüyorum. Hakkı Fidan’ın daha iyi yerde olmayı düşündüğü için kızgınlıkla bu söylemleri kullandığını düşünüyorum. Şu an yurt dışında bulunan Fidan’ın döndüğünde serinkanlı olacağını ve yapılacak görüşmeler neticesinde Fidan’ın kararından döneceğini umuyorum. Biz yine el ele omuz omuza çalışmaya devam edeceğiz. Bu konuyla ilgili başka bir düşünce taşımıyorum şu an.

“KENDİSİNDEN ÖZÜR DİLEMESİNİ DE BİLİRİZ”
Tanju Özcan (CHP Milletvekili Adayı): Yapılan ön seçime yoğun bir katılım gerçekleşti. Bu yapılan aday belirleme formülü AKP’nin veya diğer siyasi partilerin hikâyeden yaptığı temayül yoklamalarına falan da benzemiyor. Yapılan ön seçim neticesinde oylardan yüzde 87 oranını olarak birinci aday olarak seçildim. Üyelerimiz sandığa gittiklerinde muhakkak eski bir il başkanı olarak beni ayrı bir yere koymuşlardır. Ön seçim yapılan 29 il de sadece üç tanesinde eski il başkanları liste başı olmuşlar. Biri Artvin’de, biri Çorum’da, biri de Bolu’da. Bu anlamda da il başkanlığı görevime partililerimi tatmin edecek kadar görevimi yerine getirmişim. Hakkı Fidan’ın istifa ettiğini henüz resmen teyit edemedim. Ancak istifa ettiğine dair basında haberler olduğunu görüyorum. Ben bu söylentiler çıktığından beri seçimde birinci olmanın sevincini bile yaşayamadım. Hakkı Fidan benim çok değer verdiğim bir insan. Fidan’la biz 2 buçuk yıldır sürekli birlikte çalışıyoruz. Bu kadar çok üyenin hakim olduğu bir seçimde doğaldır ki her sonuç ortaya çıkabilir. Sayın Fidan öyle anlaşılıyor ki, hak ettiğini sıralamada bulamamış olabilir. Duygusal bir yoğunlukla açıklamalar yapmış olabilir. Ama Fidan benim hakkımda ne söylerse söylesin, benimle ilgili nasıl bir tavır içine girerse girsin ben Fidan’a cevap verecek değilim. Onun yanlış anlamasına sebebiyet veren bir hareketimiz olduysa kendisinden özür dilemesini de biliriz. Çünkü o bizim büyüğümüzdür. Mehtap Özcan Mısırlıoğlu, çok nitelikli bir isim. Gelecek siyasetinde damga vuracağını düşünüyorum. Parlamentoya gireceğimize inanıyorum. İki buçuk yıl içerisinde siyasette nereden nereye geldiğine şahidim. Hatta Seben’de beni geri de bırakmayı başardı. Umarım Hakkı Ağabeyimizde kararından vazgeçer ve üçümüz Bolu’yu arkadaşlarımızla birlikte siyaseten şöyle bir sallarız ve Bolu’yu AKP’den kurtarırız.
 UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Piranha’dan 24.95 TL’ye Mikrofonlu Stereo Kulaklık21 Ekim 2019 Pazartesi 11:27
 • PKK propagandacılarına gözaltı21 Ekim 2019 Pazartesi 11:23
 • Doğanay Vakfı'ndan icazet aldılar21 Ekim 2019 Pazartesi 11:22
 • Hasat başladı21 Ekim 2019 Pazartesi 11:06
 • SEPAŞ’ın enerji konferansına yoğun ilgi21 Ekim 2019 Pazartesi 10:59
 • Her derde deva21 Ekim 2019 Pazartesi 10:37
 • Marmara bölgesinin en kötüsü Bolu21 Ekim 2019 Pazartesi 10:34
 • Hastalar yangından kaçırıldı21 Ekim 2019 Pazartesi 10:00
 • Teknik takibe yakalandılar cezayı aldılar21 Ekim 2019 Pazartesi 09:47
 • Onaylanırsa cezaevine girecek21 Ekim 2019 Pazartesi 09:45
 • Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim