• BIST 86.072
  • Altın 251,269
  • Dolar 6,0742
  • Euro 6,8075
  • Bolu 12 °C
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 17 °C

Futbolun kahramanları

İlhami Candemir

Sayın okuyucular;

Daha önce yazdığım bir yazımda da belirttiğim gibi insanlar genellikle iki konuda allamedirler; Bunlardan birisi siyaset diğeri ise spor, daha doğrusu futbol. İşte bu allamelerden birisi de benim. Hem siyasette ve hem de futbolda allameyim! Diyeceksiniz ki atma Cafer…

Atmıyorum, belki haddimi aşıyorum ama izninizle bu iki konudan biraz anladığımı açıklayayım ki aşağıda ortaya koyacağım düşüncelerimin kıymet-i harbiyesi olsun.

1986 yılından bu yana bir siyasi partinin üyesiyim, bir ara il başkan yardımcılığı görevinde de bulundum. Bu bir. İkincisi ise 15 yıl kadar Bolu Beden Terbiyesi Bölge Müdürlüğü’nde CEZA KURULU üyeliği yaptım. Yani her iki konuda da biraz “tabir caiz ise” dirsek çürütmüşlüğüm, mürekkep yalamışlığım var.

Bu girişten sonra gelelim asıl konuya; Trabzon Spor-Fenerbahçe futbol müsabakasında akl-ı selim sahibi herkesi üzen çirkin saldırıya ve eylemcinin serbest bırakılmasına.

Değerli okuyucular, bizler biliriz ki ceza hukukunda tutuklama çoğu kez tutukluyu mağdur eder gibi görülürse de bazı durumlarda tutuklama sanığın lehine de olabiliyor. Örneğin olayın sıcaklığında sanığın can güvenliği söz konusu olursa mahkeme onu kısa bir süre de olsa daha güvenilir bir yer olan ceza evine yani devletin korumasına gönderebilir.(sanığın hakime beni tutuklayın dediğini de biliyorum)Bazı durumlarda da kamu vicdanını tatmin için kısa süreli de olsa tutukluluk düşünülebiliyor.

Trabzon’daki olaya gelince, eylemcinin tutuklanmadığını öğrendiğimde vicdanımı engelleyemedim, isyan etti. Sonra aklım isyanıma dur bakalım olayı bir araştıralım dedi. Araştırdım.

Sayın okuyucular bana göre olayın iki tarafı var, birisi eylemci, ikincisi ise spor medyası, yöneticiler ve işgüzar politikacılar.

Konuyu önce eylemci yönünden irdelemek istiyorum; Böyle bir durumda önce 6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanuna bakarız. Ben de onu yaptım. Olay nedir? Bir kişi hakeme saldırıda bulunuyor ve onu darp ediyor. Yasada bu eylemin cezai müeyyidesini aradım. Yasada neler var, neler var, her şey var ama bu eylemin karşılığı hapis cezası yok. Peki ne var;

Özetle “eylem başka bir cezayı gerektirmiyorsa şu kadar adli para cezası verilir deniliyor.(Hapis cezası yok)Bu durumda(eylem başka bir cezayı gerektirmiyorsa denildiğinden hakeme saldırı başka bir cezayı gerektirdiği için)  TCK bakacağız. Baktım. Türk Ceza kanunun 86.maddesi “kasten yaralama” fiilinin müeyyidesini içeriyor, buna göre öngörülen ceza bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası. Eğer kasten yaralama fiili kişi üzerindeki etkisinin basit bir tıbbi müdahale ile giderilebilecek derecede hafif olması halinde mağdurun şikayeti üzerine dört aydan bir yıla kadar hapis cezası. 6222 sayılı yasanın 20.maddesinde hakemlerin(tabi başka görevlilerde var)kamu görevlisi sayılacağı belirtildiğine göre eylemciye(hadi sanığa diyelim)verilecek cezanın yarı oranında artırılmasını da düşünürsek sıfır kere sıfır elde var sıfır olur.

Şimdi gelelim eylemcinin neden tutuklanmadığına; CMK(Ceza Muhakemesi Kanununun)tutuklama ile ilgili 100.maddesine göre(100/1); işin önemi, verilmesi gereken ceza veya güvenlik tedbiri ile ölçülü olmaması halinde TUTUKLAMA KARARI VERİLEMEZ. Yine madde 100/4 e göre ise Sadece adli para cezasını gerektiren veya hapis cezasının üst sınırı bir yıldan fazla olmayan suçlarda tutuklama kararı verilemez. Eylemcinin yaşının 17 olduğu söyleniyor. Bu durumda TCK.nun 31.maddesine göre verilecek cezanın üçte birinin indirilmesi durumu da söz konusudur. Hal böyle olunca eylemci neden tutuklanmadı demeyelim. Yasa böyle.

Bu tablo bize şunu göstermektedir;6222 sayılı Sporda Şiddetin önlenmesi yasası yeterli değildir.

Yeni müeyyidelerle takviye edilmelidir.

Gelelim ikinci duruma, yani Spor medyası, kulüp sözcüleri ve işgüzar politikacılara;

Basından takip edebildiğimiz kadarı ile yine Trabzon Spor’un kendi sahasında oynadığı bir futbol maçında Trabzon Spor oyuncusu Salih’in orta hakeme kırmızı kart göstermesi olayı vardı. Bu eylemin spor ahlakına yakışmadığını aklıselim sahibi herkes bilir. Ancak gerek Profesyonel Futbol Ceza Kurulu’nun verdiği cezada takındığı tavır(Öngörülen cezanın en azı verilmiştir), gerek kulüp yöneticilerinin ve sözcülerinin beyanları ve gerekse spor basının önemli bir kısmı(eyyamcılar) ve daha önemlisi bazı politikacıların sergiledikleri tavırlar(bir parka ve caddeye Salih’in adının verilmesi gibi) EYLEMCİLERİ KUHRAMAN OLMAYA ÖZENDİRMİŞTİR. Eğer o olayda yukarıda belirttiğim tüm kişi ve kuruluşlar eylemciye sahip çıkmayıp kınamış olsalardı bu gün bu olaylar zuhur etmezdi. Merak ediyorum, bakalım hakemi döven bu eylemci için ne gibi kahramanlık destanları yazılacaktır.

Bu olayların şanlı Trabzon Spor Kulübüne ve Trabzon Spor camiasına ne kadar zarar verdiği inkar edilemez. Bu vesile ile Trabzon Spor’a geçmiş olsun der başarılar dilerim.

Bu arada şu hususu da belirtmek isterim ki Amed Spor-Ankaragücü maçında protokol Tribününde bulunan Amed Spor yöneticilerini öldüresiye darp edenler de serbest kalacaklardır. Bu böyle biline.

Bu yazı toplam 1691 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim