• BIST 96.142
  • Altın 241,560
  • Dolar 5,8753
  • Euro 6,5757
  • Bolu 5 °C
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 6 °C

GANDİ-RECEP-HAKKI-ZÜBÜK!

N. Gürkan Yetkin

GANDİ!

Mohandas Karamçand Gandi, 2 Ekim 1869– ö. 30 Ocak 1948), Hindistan ve Hindistan Bağımsızlık Hareketi'nin siyasi ve ruhani lideri. Gerçek ve kötülüğe karşı aktif ama şiddet unsuru içermeyen direniş ile ilgili olan Satyagraha felsefesinin öncüsüdür. Bu felsefe Hindistan'ı bağımsızlığına kavuşturmuş ve dünya üzerinde vatandaşlık hakları ve özgürlük savunucularına ilham kaynağı olmuştur. Gandi Hindistan'da ve dünyada, Tagore tarafından verilen ve yüce ruh anlamına gelen mahatma Baba anlamına gelen bapu adlarıyla anılır. Hindistan'da resmî olarak Ulus'un Babası ilan edilmiştir ve doğum günü olan 2 Ekim Gandhi Jayanti adıyla ulusal tatil olarak kutlanır. 15 Haziran 2007'de Birleşmiş Milletler Genel Kurulu oybirliği ile 2 Ekim gününü "Dünya Şiddete Hayır Günü" olarak ilan etmiştir.

Gandi ilk olarak Güney Afrika'da Hint topluluğunun vatandaşlık hakları için barışçı başkaldırı uyguladı. Afrika'dan Hindistan'a döndükten sonra yoksul çiftçi ve emekçileri baskıcı vergilendirme politikasına ve yaygın ayrımcılığa karşı protesto etmeleri için örgütledi. Hindistan Ulusal Kongresi'nin liderliğini üstlenerek ülke çapında yoksulluğun azaltılması, kadınların serbestisi, farklı din ve etnik gruplar arasında kardeşlik, kast ve dokunulmazlık ayrımcılığına son, ülkenin ekonomik yeterliliğine kavuşması ve en önemlisi olan Swaraj yani Hindistan'ın yabancı hâkimiyetinden kurtulması konularında ülke çapında kampanyalar yürüttü. Gandi Hindistan'da alınan Britanya tuz vergisine karşı 1930'da yaptığı 400 kilometrelik Gandi Tuz Yürüyüşü ile ülkesinin Britanya'ya karşı başkaldırmasına öncülük etti. 1942'de Britanyalılara açık çağrıda bulunarak Hindistan'ı terk etmelerini istedi. Hem Güney Afrika hem de Hindistan'da bir çok kere hapsedildi.
Gandi her durumda pasifizm ve gerçeği savunarak bu görüşlerini uyguladı. Önceleri vejetaryen iken sonraları yalnızca meyve ile beslenmeye başladı. Hem kişisel arınma hem de protesto amacıyla bazen bir ayı aşan oruçlar tuttu.

Kemal Kılıçdaroğlu'na Gandi yakıştırması sadece benzerlikten kaynaklanmamaktadır. Özellikle Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Melih Gökçek ile karşılıklı yaptıkları düelloda, Melih Gökçek'in ortalığı velveleye vermesine rağmen Sayın Kılıçdaroğlu'nun gayet sakin ve kendinden emin tavırları, tam olarak Pasifizm örneğiydi. Hiçbir tartışma da muhatabın sözünü kesmeyerek ve sakinliğini kaybetmeyerek halk gözündeki değerlendirmede tartışmaların galibi oldu.

Tüm bunların dışında, Gandi denildiğinde akla Hindistan, Hindistan denildiğinde akla İneklerin halk tarafından kutsal sayılması gelir!

RECEP!

Malum kurultayda, Kemal Kılıçdaroğlu konuşmasında, Başbakanımızdan bahsederken ilk defa Recep Bey ifadesini kullanması, bazılarınca şakayla karışık Recep Açılımı olarak değerlendirilse de işin özüne inildiğinde üstü örtülü bir “küçültme” çabasından başka bir şey değildi.

Recep ifadesi beyinlerde anında Recep İvedik karakterini canlandırdığından itiraf etmek gerekirse başarılı da oldu. Dün Recep İvedik karakterini gülerek izleyenlerin, bu gün suratlarının asık olması bir rastlantı olmasa gerek!

HAKKI!

Seçilmiş Muhtarlarımız, seçilmiş İl Genel Meclisi Başkanı ve üyeleri, seçilmiş Ana Muhalefet Partisi İl Başkanı, seçilmiş İktidar Partisi İl Başkanı Köylere Hizmet Götürme Birliği üyelerinin seçimindeler. İki adet İl Genel Meclis Üyesi ve İki Adet Muhtarımız yapılacak olan oylama ile bu birlikte görev alacaklar. Kısaca seçilmişler tekrar seçilecek! İktidar Partisi İl Genel Meclisinde ezici bir çoğunluğa sahip! İl Genel Meclis Başkanı İktidar Partisi mensubu! Bu seçim öncesinde İktidar partisi tüm kozlarını oynamış halde! Muhtarlara kahvaltılar düzenlemek, köylerde toplantı yapmak ve muhtarlar ile tek tek kulis yapmak!

Seçim sonuçları açıklanıyor ve İktidar Partisi İl Başkanında bildik bir yüz ifadesi!

Seçim sonucunda Muhalefet Partisi listesinden seçilmiş olan İl Genel Meclisi Üyesi Sayın Hakkı Fidan tekrar ipi göğüsleyen isim oluyor! Hem de rakiplerine yarı yarıya fark koyarak!

Böyle bir zafer sonrasında, gerçek anlamda tüm tebrikler Hakkı Beyin hakkı!

Sayın Kılıçdaroğlu tekrarlanan bu büyük zaferi kesinlikle göz ardı etmemeli!

ZÜBÜK!

Kedi erişemediği ete dün mundar diyordu, bu gün zübük ifadesini kullanıyor! Zübük Aziz Nesin'in bir kitabının ismi. Türkçe'de anlamı olmayan, tamamen Aziz Nesin tarafından üretilmiş bir kelime.

Kitap senaryo haline getirilip, beyaz perdeye de taşınmış. Film rahmetli Kemal Sunal sayesinde müthiş bir başarı yakalamış.

Sayın Valimiz giderayak düzenlediği veda yemeğinde, AK Parti Bolu Milletvekili Metin Yılmaz, İl Genel Meclis Başkanı Mücahit Kutlu ve meclis üyelerinin bulunduğu masada Bolu Valisi Halil İbrahim Akpınar, gazetecilere dönerek, "Siz 'Zübük' filmini bilir misiniz? Çok güzel bir filmdir. İzlemenizi tavsiye ederim. İçinde Bolu'ya dair çok şey bulursunuz" dedi. Masada bulunanlar gülerken, gazeteciler bu yakıştırmanın nedenini ve kime karşı yapıldığını sordular. Vali Akpınar ise, "Siz filmi izleyin gerekeni anlarsınız. Bolu için önemli bir film. Ben başka bir şey söylemeyeceğim. Anlayan anlar" diye konuşmuş.

Ben ismi geçen Zübük filmini izledim. Anlayacağımı da anladım. Anlayıp da anlamazlıktan gelenleri de anladım! Anlayamayanları da anladım! Söz filmlerden açılmışken, benim de beğendiğim eski bir siyah beyaz film aklıma geliverdi!

“Yılanların öcü!”

İsimler, lakaplar ve benzetmelerin çok kullanılmaya başlandığı bir döneme girdik! Benim şifreli yazılarıma atıfta bulunanlar, şu son söylemlere neler diyecekler çok merak ediyorum!

Hindistan'da ineği kutsal sayıp tapanlara hayret ediyordum da, ineklerin insana taptığını görünce hayret etmeyi bıraktım!

Onlara sadece gülüyorum!

Yoğun istek üzerine bu haftanın kamyon arkası yazısı!

“Ne kadar gizlesen de, Doğan görünümlü Şahinsin!”

27.05.2010


Bu yazı toplam 1438 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim