• BIST 1.335
 • Altın 462,038
 • Dolar 7,7934
 • Euro 9,4745
 • Bolu 1 °C
 • İstanbul 10 °C
 • Ankara 1 °C

GELİN BU YIL ANIT AĞAÇLARI KUCAKLAYALIM!

Suat Tosun

Kuşkusuz kışın ortasında bahar özlemine bir çağrı bu yazım.
20-21-22 Mart tarihleri - gece ile gündüzün eşitlenmesi – Kuzey Yarımkürede baharın gelişiyle oluşan doğadaki büyük bir değişimin habercisi olur.
Dünya Ormancılık Günü, Nevruz, Dünya Su Günü,Dünya Çevre Günü, Meteoroloji Günü gibi günler peşpeşe sıralanır..
Her yıl bürokraside; başta Valiliklerin Vali Yardımcılarının başkanlığında oluşturulan komisyonlarda, ilgili Bakanlıklar, Çevre ve Doğa Koruma Dernekleri, TEMA ve Milli Eğitim Müd. lüğü temsilcilerinin katılımıyla program hazırlığı çok önceden planlanır.
Öğrencilerin yeşile ve doğaya sevgisini yansıtacak fidan dikme ritüelleri, bizzat arazide bir bayram hassasiyetiyle kutlanır. Çevre gününde okullarda konferanslar verilir. Nevruzda mistik kültürümüz hatırlanır.
Ama önemli bir eksiğimiz var! Anıt ağaçları unutmak..!…
Anıt ağaç;; geçmiş ile günümüz, günümüz ile gelecek arasında köprü kurabilecek uzunlukta doğal ömre sahip olan ağaçlardan yaş, gövde çapı, tepe çapı ve boy itibariyle kendi türünün alışılagelmiş ölçülerinin çok üzerindeki boyutlara ulaşan,ya da,yöre tarihinde,mistik kültüründe ve folklorunda özel yeri bulunan ağaçtır.
Bu Anıt Ağaçlar, ormanlarda idare sürelerini tamamlamış fakat bir şekilde kesime uğramamış 400-500 yıl ve daha yukarısı yaşamını devam ettirmiş, birer canlı tarih müzesidirler. Örneğin Abant Dibi Bolu köylerinden Güvem köyüne yakın bir yerdeki Uşaklı Çamı'nın hikâyesi; inanışa göre, kendisini kesmeye gelen köylü baltasını ağaca vurunca balta geri fırlamış, baltanın isabet ettiği yerden kan akmış. Ağacı kesmek isteyen köylüde bir hafta sonra ölmüş. Bu durum köylülerce uğursuzluk kabul edildiğinden ağacı kimse kesmeye cesaret edememektedir.
Onlar geçmişten gelen cami, kale, kilise, çeşme v.s arkeolojik sit olarak cansız miraslar değil, canlı ve bizim yanına varmamızla gizemli olarak reaksiyon gösterecek birer tabiat abideleridir.
Onlar milyarca tohumdan, milyonlarca fidan ve ağaçtan elene elene, süzgeçlerden geçe geçe bizlere erişmiş, ceddimizin birer emanetleridir.
Dar bir bakış anlamını çağrıştıran şu atasözünü hepiniz bilirsiniz. Ağacı görmekten ormanı görememek…
İşte bu söz sanırım; Anıt Ağaçlar için hiç uygun düşmemektedir. Oysaki bir anıt ağaca baktığımızda; onu tek bir ağaç değil, milyonlarca ağaçtan ve hektarlarca orman alanından oluşmuş bir ortamın geride kalan özel temsilcisi olarak yani bir ormanmış gibi algılamamız şarttır.

NAÇİZANE BİR ÖNERİ
Bolu çevresi köy ve ormanlarında, ağaç türü olarak Türkiye şampiyonu, tescilli ve tescilsiz, potansiyel pek çok anıt ağaçlarımız bizden ziyaret ve ilgi bekliyor.
Bolu İl Kültür ve Turizm Müdürlü-ğüne bağlı Müze Müdürümüzle, sorumluluk açısından pek görevimiz olmasa da Araştırma Enstitüsü'ndeki araştırma uzmanı Mehmet Tokcan ve Mustafa Arslan Kardeşlerimle 2007-2008 yıllarında 6-7 adet Anıt Ağacın tescilini sağlamıştık. Hatta bunlardan Saççılar Köyü Mezarlığında Saplı Meşe ve Mudurnu-Keçikıran Köyü yolu altında bulunanTürk Fındığı' nın çap ve boyutları itibariyle Türkiye 'deki diğer benzerlerine göre şampiyon denebilecek nitelikleri olduğunu saptadık. Ayrıca mesleki dergilerimizde makale halinde yayınladık.
Hatta Türk Fındığı için Mudurnu-Bolu Karayoluna ve ağacın başına TSE' ye uygun tabelalar yerleştirdik. Zamanla karayolundaki tabela yol genişletilmesi nedenlerinden yok edildi.
Şimdilerde anıt ağaçlarla hangi Bakanlık veya kurumlar ilgileniyor? Sorusu hatırınıza gelebilir. Son aldığım bilgiye göre; eskiden Müze Müdürlüğü ile Milli Parklar Genel Müdürlüğünün görev alanından alınıp T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na dosyaları ve sorumlulukları devredilmiş durumdaymış.
Bu yıl; Bolu-Mudurnu karayolu güzergahında Saççılar'da meşe, ağacı, Keçikıran'da Türk Fındığı,Güvem'de Uşaklı Çamı, Koru Oteli Bahçesinde meşe anıt ağaçları yarım günlük bir destinasyonla ziyaret edilebilir.Onlara şampiyonluk kurdelalerini takıp,tabelalarını yerleştirmek,onları çevreleyip kucaklamak sanırım; kambiyumlarında çok özel bir yıllık halka oluşturacaktır,
Kanaatımca, yaygın ve aktif uygulamacı bir yapıya sahip Orman Genel Müdürlüğü'nün, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile ortaklaşa ülke bazında sayıları onbinleri bulan anıt ağaçlar için de bir - koruma ve onarım seferberliği -başlatması bu konuda atılmış en somut adım olacaktır.
Nitekim,2013 yılında 18-19 milyon yıllık Palmiye ve diğer ağaç türlerinden.taşlaşmış ağaç fosilleri barındıran Bolu-Seben ilçesindeki Fosil Ormanlarına ; T.C. Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü'nün Bolu Or. Araş. Ens. Müd'.lüğüne bağlı bir – Araştırma Ormanı -statüsü verilmiştir. Bu hayli sevindirici bir olay olup bütçe ve personel takviyesiyle devamının sürdürülmesi beklenmektedir.

BİR DÖNEME IŞIK TUTAN TAŞKESTİ KÖYKENT KİTABI
Değerli arkadaşım Bolu Gündem Gazetesi'nin araştırmacı yazarların-dan Meh-met Tunç-kol''un Bo-lu ilinin bir parçası Taşkesti 'de, bir dönemin parlayan yıldızı “Köykent” olgusunu ve sosyal aktiviteleri çok güzel anlatan kitabını bir çırpıda okudum.
.Meslek hayatımın başlangıç yılları ( 1972-1973) Taşkesti'de geçtiği için kitapta adı geçen hemşerilerimin çoğunu da anımsamış oldum. Rejisör Merhum Nihat Uslay'ın, bana filmde Karamurat Gölü kıyısında ressam rolü ayarladığını, ancak ilk senaryonun sansüre takıldığını ve benimse 1973 yılı içinde askerliğe gidişimden dolayı yeni senaryoyla çekilen filmde rol alamadığımı buruk bir üzüntüyle hatırladım.
Teşekkürler Tunçkol Hocam, üretkenliğin daim olsun.
Geçen hafta içinde meslek hayatının önemli bir bölümünü Bolu'da geçiren değerli meslektaşım Sırrı Köstereli'nin Bolu'ya tekrar dönüşüne sevindim. Kendisinin İl lözel İdaresi Genel Sekreterliği görevinde başarılı hizmetler vereceğine olan inancım tamdır. Hayırlı olsun.
Sağlık ve esenlik dolu günler dileğiyle hoşça kalın.

21.01.2014

Bu yazı toplam 3656 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim